کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آقای استاندار شرکت‌های خدماتی را فراموش نکنید

انجمن صنفی شرکت‌های خدماتی فنی و مهندسی کردستان, شرکت خدماتی, استاندار کردستان

انجمن صنفی شرکت‌های خدماتی فنی و مهندسی کردستان برای رساندن پیام خود به مدیریت ارشد کردستان دست به دامن رسانه‌ ها شده‌اند که یکی از این مصاحبات مملو از قصه پر غصه اینک پیش روی شماست به این امید که مدیران ارشد استان آن را بخوانند و تکانی به خود بدهند.

به گزارش کُردتودی، مدتی است که شرکتهای خدماتی که نقش بزرگی در ارایه خدمات، ایجاد اشتغال، کاهش هزینههای دولت، ارتقاء کیفیت سرویس دهی بر عهده دارند از دست ظهور مشکلات ناشی از ورود کشور به شرایط سخت مالی و اقتصادی متاثر از توطئههای دشمنان و کم توجهی مدیریت ارشد استان و ادارات مینالند و در به در دنبال دادرس میگردند اما تداوم فریادشان نشان از این دارد که تا کنون کسی به دادشان نرسیده و صدایشان به گوش مدیریت ارشد کردستان نمیرسد.

 

ورشکستگی و ترک فعالیت بیش از 50 درصد شرکتهای خدماتی فنی مهندسی کردستان، فراری شدن تعدادی از مدیران این شرکت‌ها که نمونه آن برای حفظ حیثیت افراد وجود دارد اما افشا نمی‌شود، ویلان شدن تمام شرکت‌ها برای اخذ وام بانکی 18 و 20 درصدی جهت پرداخت حقوق پرسنل و بدهی‌هایشان، سرگردان شدن برخی از مدیران شرکت‌ها در راهرو دادگستری به علت شکایت طلبکاران و .... نمونه‌هایی زنده برای اثبات مظلومیت و بی پشت و پناهی این قشر است.
 
تشکل‌های صنفی این حوزه بخش بزرگی از زمان خود را در یافتن ناجی سپری می‌کنند اما گویا کسی حاضر به دیدن آنها نیست و آن طور که خودشان می‌گویند اگر فریادرسی نیابند استان در آینده نزدیک با بحران‌های ناشی از این روند مواجه خواهد شد.
 
این صنف برای رساندن پیام خود به مدیریت ارشد کردستان دست به دامن رسانه‌ا شده‌اند که یکی از این مصاحبات مملو از قصه پر غصه اینک پیش روی شماست به این امید که مدیران ارشد استان آن را بخوانند و تکانی به خود بدهند.
 
رئیس انجمن صنفی شرکت‌های خدماتی فنی و مهندسی کردستان در این مصاحبه با اشاره به وجود اشکالات اساسی در نگرش اکثر مدیران به بخش خصوصی گفت: در دنیا برای ارتقاء کیفیت خدمات و افزایش ضریب رفاه اجتماعی کار را به بخش خصوصی واگذار نموده و همواره از شرکت‌های خصوصی دفاع نموده و آنها را همکار خود می‌دانند، تجربه ثابت نموده که دولت فقط می‌تواند برنامه‌ریز، ناظر و حامی خوبی باشد اما نمی‌تواند مجری موفقی باشد و باید حوزه اجرا را به بخش خصوصی واگذار نمود بر این اساس هر جا که این تجربه به صورت کامل عملی شده باشد شاهد افزایش کیفیت خدمات، سطح رضایت عمومی، اشتغال و درآمدهای دولتی هستند.
 
مراد شیرزاده افزود: اما در کشور ما نگرش مثبت به شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی نداشته و بیشتر آنها را با ذهنیت‌های منفی ضد توسعه و به دور از واقعیت نگاه می‌کنند مثلا فکر می‌کنند که آنها تنها به فکر سود و ثروت اندوزی هستند و اگر جلو آنها را نگیرند مملکت را غارت می‌نمایند در حالی که اگر بخواهیم ضریب ریسک و سود شرکت‌ها را مقایسه کنند بیشتر احتمال زیان دارند تا سود و یا فکر می‌کنند که این شرکت‌ها در فکر فرار از انجام وظیفه می‌باشند در حالی که این‌ها مدام به افزایش کیفیت خدمت و اعتبار خویش می‌اندیشند تا سود.
 
شیرزاده اظهار کرد: اکثر مدیران با این بینش غیر واقعی و ناسازگار با توسعه نسبت به استفاده از توان شرکت‌های خدماتی اقدام می‌کنند که سبب بروز مشکلات فراوان برای حوزه خدمات و خسارات زیادی به این عرصه شده‌اند.
 
وی تصریح کرد: در مناقصه به جای در نظر گرفتن قیمت مناسب حداقل قیمت را در قبول می‌کنند بدون توجه به این موضوع که احتمال دارد فردی به علت خطای محاسباتی قیمت را محاسبه نموده باشد که در اکثر موارد این قرار دادها یا با ورشکستگی شرکت مواجه می‌گردد و یا ناچار به خاتمه پیمان می‌شوند که این هم سبب کاهش کیفیت خدمات می‌شود.
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: در زمان بررسی صورت وضعیت کاری هم برخی مدیران و کارشناسان تلاش می‌کنند تا از کارکردها بشکنند و پولی کمتر به پیمانکار بپردازند و وی را ناچار به کاهش هزینه‌ها برای جلوگیری از خسارات می‌نمایند و یا برخی خدمات خارج از قرار داد را بر شرکت تحمیل می‌کنند.
 
شیرزاده تصریح کرد: در زمینه پرداخت هم برخی ادارات به انواع مختلف سعی در تاخیر در پرداخت پول به شرکت می‌کنند که باعث بروز مشکل در پرداخت حقوق پرسنل، بدهی به مراکز فروش، پرداخت مالیات و لیست بیمه تامین اجتماعی می‌گردد و در موارد زیادی سبب ورشکستگی و فرار پیمانکاران شده که اخیرا 2 نفر از شرکت‌های فعال به این درد مبتلا و خود را پنهان نموده‌اند. 
 
رئیس انجمن شرکت‌های خدماتی با اشاره به مشکلات جدید این حوزه گفت: افزایش قیمت کالا و خدمات ناشی از بالارفتن جهشی دلار و جو روانی ترس از اعمال تحریم‌های مشکل جدیدی است که دامن گیر شرکت‌ها شده که این امر در زمینه ارایه خدمات تامین غذای ادارات و بیمارستان‌ها دارد کمر شکن می‌گردد تا جایی که تعدادی از این افراد در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند و دانشگاه علوم پزشکی کردستان در دریف نهادهایی قرار دارد که تمام قراردادها را یک طرفه و تنها به نفع خود تفسیر و اجرا می‌نماید و تمام جلسات ما با مدیران دانشگاه بدون نتیجه می‌ماند.
 
وی افزود: ما نمونه‌های بسیاری از سایر استان‌ها داریم که در راستای کمک به شرکت‌های خدماتی اقدامات قانونی مثل انجام تعدیل قیمت، افزایش مبلغ قرار داد و تغییر در لیست غذاها انجام داده‌اند اما دانشگاه علوم پزشکی کردستان حاضر به هیچ همکاری نیست و گاهی احساس می‌کنیم که قانون در کردستان با سایر استان‌های کشور تفاوت دارد.
 
وی افزود: در این جا لازم است تا مدیریت ارشد استان با درک حسایت موضوع به سرعت وارد عمل شده و با تدوین راهکارهای قابل اجرا هم جلو افت کیفیت خدمات و ورشکستگی شرکت‌ها را بگیرد و هم از بیکار شدن تعداد زیادی از شاغلین این حوزه جلوگیری نماید.
 
وی اظهار کرد: مدیریت ارشد استان نباید این موضوع را آسان نگاه نموده و در عمل سهل انگاری نماید در غیر این صورت استان با بحران‌های گوناگون مواجه می‌گردد.
 
وی تصریح کرد: برای مثال شرکت قرار داد را بر مبنای گوشت 35 هزار تومانی بسته اما امروز به 70 هزار تومان رسیده، قیمت مرغ 4500 بوده اما اکنون 11000 تومان شده، قیمت لبنیات و مواد شوینده چند برابر شده است اما هیچ سازمانی حاضر نیست این واقعیات را قبول نموده و برای جبران آن تمهیدات ویژه در نظر بگیرد.
 
شیرزاده هشدار داد: آقای استاندار باید وارد عمل شود تا استان با بحران مواجه نگردد چون خسارات این حوزه اکثرا قابل جبران نیست و باید قبل وقوع حادثه چاره اندیشی نماید و ما در این راستا با تمام توان در خدمت ایشان بوده و از هیچ همکاری دریغ نمی‌کنیم.
 
این فعال بخش خصوصی گفت: ای کاش تمام مدیران استان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی را الگوی خود قرار دهند که در تمام شرایط در کنار شرکت، ادارات و کارگران بوده و از هیچ تلاشی برای حل و فصل مشکلات دریغ نمی‌کند.
 
انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 19 مهر 1397 | 22:39

کد خبر : 31112

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید