کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش اختصاصی/

تامین امنیت مردم خط قرمز پلیس/ پلیس کردستان با کسانی که آرامش مردم را به خطر بیندازد برخورد قاطع می کند

پلیس کردستان, هفته نیروی انتظامی, نیروی انتظامی کردستان

حق حیات و داشتن امنیت از جمله حقوق طبیعی و مقدم انسان و اساس برخورداری از دیگر حقوق و آزادی‌های اساسی انسان است، مفهوم امنیت به عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه‌جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تأكيد قرار گرفته است، و تأثيرات اساسی در زندگی بشر دارد.

به گزارش کُردتودی، حق حیات و داشتن امنیت از جمله حقوق طبیعی و مقدم انسان و اساس برخورداری از دیگر حقوق و آزادی‌های اساسی انسان است، مفهوم امنیت به عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه‌جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تأكيد قرار گرفته است، و تأثيرات اساسی در زندگی بشر دارد.

 

تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است. در کشور ما، بخش عمده این وظیفه، بر عهده نیروی انتظامی است.

 

13 مهر به عنوان روز نیروی انتظامی نامگذاری شده است. از سال 1378 با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت. قبلاً 27 تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ‏ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‏گردید. ولیکن بعد از بررسی‏ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

 

به مناسبت هفته نیروی انتظامی گفتگویی داشتیم با چند تن از مسؤولین نیروی انتظامی استان کردستان که در ادامه می خوانید:

 

امنیت اجتماعی، اولین و ضروری ترین نیاز اساسی انسان

 

 

فرمانده نیروی انتظامی استان کردستان امنیت اجتماعی را به عنوان اولین و ضروری ترین نیاز اساسی انسان برشمرد و گفت: نیروی نیروی انتظامی به عنوان متولی نظم و امنیت رسالت خطیر و محصر به فردی در راستای تامین نظم و امنیت در جامعه برعهده دارد.

 

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی به تنهاییی قادر به تامین امنیت نبوده و در انجام این رسالت مهم نیازمند تعامل و همکاری همه سازمانها و اقشار مختلف مردم است، اظهار داشت: اولویت پلیس در سالهای اخیر جلب مشارکت مردم در تامین امنیت و تحقیق رویکرد جامعه محوری می باشد.

 

سردار خرم نیا با بیان اینکه در رویکرد جامعه محوری پلیس در تعامل با اکثریت قریب به اتفاق جامعه علیه ناهنجاری های اجتماعی، جرم و بزهکاری اجتماعی بسیج می شود، تاکید کرد: در این رویکرد پلیس برای مردم، در خدمت به مردم و به کمک مردم با افزایش کارایی و توانمندی حود میکوشد تا پاسخگوی نیازهای امنیتی و انتظامی جامعه باشد.

 

فرمانده نیروی انتظامی استان کردستان با بیان اینکه با توسعه رویکرد جامعه محوری پلیس، چشم اناز امیدوارکننده ای در روابط پلیس و مردم رقم خورده است از اقدامات و فعالیت های ویژه پلیس در راستای ارتقای جلب مشارکت های مردمی در تامین امنیت خبر داد و اظهار داشت: در همین راستا باه راهاندازی مرکز فوریت های پلیسی 110 ارتباط متقابل پلیس با مردم افزایش یافته و از مراجعات حضوری مردم به مراکز انتظامی کم و مردم نیز در تماس با یک شماره تلفن در کمترین زمان ممکن پلیس را به خدمت می گیرند.

 

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی این مرکز، اعتماد عمومی به پلیس نیز افزایش یافته است از اقدامات ویژه پلیس در راستای نظارت بر عملکرد پلیس نیز اشاره کرد و گفت: دفتر نظارت همگانی 197 نیز در همین راستا تاسیس و یا راه اندازی این دفتر مردم بر عملکرد پلیس نظارت داشته و هر گونه انتقاد، شکایت، پیشنهاد و تقدیر و تشکر خود را از عملکرد پلیس را در تماس با این مرکز بیان می کنند.

 

سردار خرم نیا از تماس بیش از 7 هزار شهروند کردستان در تماس با دفتر نظارت همگانی 197 در 6 ماهه نخست امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: طی این مدت میزان انتقاد از عملکرد پلیس 36 درصد  کاهش  و بیش از 50 درصد تماس ها تقدیر و رضایت مندی از عملکرد پلیس بوه است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به هفته ناجا و برنامه های گرامیداشت پلیس در این هفته اشاره و تصریح کرد: هفته نیروی انتظامی بهترین فرصت برای نمایش اقتدار و توانمندی پلیس جامعه محور است.

 

کاهش 30 درصدی حوادث رانندگی

 

 

عباس مسعودی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی کردستان نیز با اشاره به برنامه ها و اقدامات انتظامی استان در راستای تامین امنیت جامعه گفت: تامین امنیت مردم خط قرمز پلیس است و کسانی که به هر نحو بخواهند امنیت و آرامش مردم را به مخاطره بیندازند با برخورد قاطع پلیس مواجه خواهند شد.

 

وی با تاکید بر اینکه فلسفه ماموریت پلیس خدمت به مردم است، افزود: پلیس جامعه محور برای مردم و در خدمت مردم است و با تمام توان و امکانات خود در راستای خدمت به مردم تلاش خواهیم کرد.

 

این مقام انتظامی با بیان اینکه در راستای تامین نظم و امنیت جامعه نیازمند مشارکت و همکاری مردم  همه سازمان ها و نهادها هستیم، اظهار داشت: رسانه های گروهی به عنوان پل ارتباطی پلیس با جامعه نقش بسیار مهمی در راستای آگاهی بخشی و ارتقای احساس امنیت برعهده دارند.

 

جانشین فرماندهی انتظامی استان کردستان به موفقیت های پلیس کردستان در کاهش حوادث و سوانح ترافیکی اشاره کرد و گفت: در 6 ماهه نخست امسال میزان حوادث رانندگی در سطح شهرها و معابر درون شهری استان 30 درصد کاهش داشته است.

 

جانشین فرماندهی انتظامی کردستان با تاکید بر اینکه در نگاه جامعه محوری پلیس، رویکرد پلیس تعامل هدفمند با رسانه ها استف افزود: رسانه ها با تجریه و تحلیل جرایم و آسیب های اجتماعی می توانند پلیس را در راستای اصل پیشگیری از وقوع جرایم کمک کنند.

 

مسعودی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های پلیس در راستای ارتقای فرهنگ ترافیک اشاره کرد و گفت: آموزش فرهنگ تارفیک بایستی در جامعه نهادینه شود.

 

وی با تاکید بر تدوین برنامه های هدفمند پلیس در راستای ارتقای فرهنگ ترافیک اظهار داشت: ارتقای فرهنگ ترافیکی شهروندان نقش بسزایی در کاهش حوادث و سوانح ترافیکی داشته و نقش دستگاه های متولی فرهنگ در این راستا بسیار مهم و حیاتی است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به هفته ناجا و برنامه های گرامیداشت انتظامی استان در این هفته اشاره کرد و گفت: هفته ناجا امسال با شعار «پلیس مقتدر، امین مردم» از سیزدهم مهر ماه آغاز و تا نوزدهم مهر ماه ادامه داشت.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از 140 برنامه در طول این هفته پیش بینی و اجرا شد، ابراز داشت: شرکت پرشور کارکنان در نماز جمعه، پیاده روی کارکنان، برگزاری صبحگاه مشترک، دیدار با خانواده های شهدا، نشست های تعاملی با معتمدان و قرائت پیام مهر بخشی از برنام ههای انتظامی استان در هفته ناجا بود.

 

وی ارائه خدمات مضاعف به مردم، جذب و استخدام جوانان متدین و متعهد در مقطع درجه داری در نیروی انتظامی، حضور فرماندهان در برنامه های صدا و سیما و تجلیل از برترین های شورای معتمدپلیس و پلیس افتخاری را از دیگر برنامه های انتظامی استان در طول هفته ناجا برشمرد.

 

مسعودی گفت: اهدا خون توسط کارکنان، حضور فرماندهان در مساجد و مدارس، غبارروبی مزار شهدا، طرح مردم یاری و خدمات درمانی و بهداشتی در مناطق محروم و مرزی، اجرای طرح ویزیت رایگان بیماران و عیادت از بیماران در مراکز درمانی استان و حضور فرماندهان در سامانه 197 و رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و همچنین  برگزاری همایش طلایه داران ترافیک از دیگر برنامه های هفته ناجا کردستان بود.

 

امنیت یکی از بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین حقوق افراد بشر بوده و تاثیرات بنیادی و اساسی  در زندگی اجتماعی افراد بشر از خود به جا می‌گذارد. چون؛ انسان داری حیات دو گانه مادی و معنوی است: حیات مادی به جسم اوخلاصه می‌شود؛ اما حیات معنوی، در مبانی فکری و عاطفی او، در ابعاد فردی و اجتماعی به‌طور وسیع و گسترده قرار دارد،  به‌گونه‌ای که او را از حیوانات جدا می‌سازد. شخصیت وجودی انسان فی‌الواقع، در حیات معنوی‌اش متجلی می‌شود و حیات مادی او را، از نظر فردی و اجتماعی، تحت شعاع قرار می‌دهد. بنابراين، وقتی انسان می‌تواند از حقوق و آزادی‌های اساسی خود بهره‌مند شود که از هرلحاظ (مادی و معنوی) دارای امنیت خاطر باشد. بنابراين، تضمین این حق از وظایف اساسی دولت‌ها و حکومت‌ها است تا بر اساس تعهدات، قرارداد اجتماعی و قوانین نافذه کشور خود از این اصل بنیادی بشری حمایت و زمینه‌سازی جهت برقراری آن كنند.

 

 

فراهم نمودن بستری امن برای مشارکت عمومی در تولید امنیت

 

 

"عبدالله فاتحی" معاون اجتماعی نیروی انتظامی کردستان با تاکید بر فراهم نمودن بستری امن برای مشارکت عمومی در تولید امنیت و حفظ امنیت اجتماعی گفت: با تشکیل معاونت اجتماعی در نیروی انتظامی و تغییر رویکرد این نیرویه رویکرد اجتماعی و جامعه محور ارتباط مردم با پلیس بیشتر شده و مردم خود در تولید و حفظ امنیت نقش ایفاء می کنند.

 

وی با بیان اینکه بستر سازی در راستای بازسازی اعتماد عمومی به پلیس و ارتقاء سطح امنیت روانی و احساس امنیت در جامعه از مهمترین ماموریت های معاونت اجتماعی است اظهار داشت: اقدامات اجتماعی پلیس مکمل اقدامات انتظامی است و نقش تعیین کننده ای در کاهش بار انتظامی و پیشگیری از وقع جرایم در جامعه دارد.

 

فاتحی با تاکید بر اینکه نظم و امنیت مطلوب و پایدار بدون مشارکت و مسئولیت پذیری مردم حاصل نمی شود ادامه داد: مشارکت مردم در تامین امنیت نیازمند تغییر فرهنگ شهروند منفعل اجتماعی به شهروند فعال اجتماعی است.

 

وی آموزش های همگانی را در راستای ارتقاء فرهنگ عمومی بسیار مهم و تاثیر گذار دانست و گفت: امروزه آموزش های همگانی به عنوان یک استراتژی ایجاد کننده تغییر و تحویل در سطوح مختلف جامعه جایگاه ویژه ای را پیدا کرده و نقش مهمی در نهادینه کردن امنیت پایدار بر عهده دارد.

 

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان آموزش همگانی و پیشگیری از وقوع جرایم را به عنوان یک اصل انکار ناپذیر در ماموریت های نیروی انتظامی عنوان کرد و اظهار داشت: آموزش در سطح مدارس ، مساجد، اصناف و مراکز آموزش عالی از جمله اقدامات مهم معاونت اجتماعی با  همکاری دیگر رده های تخصصی پلیس است.

 

وی از برگزاری بیش از 750 جلسه و کلاس های آموزش همگانی در 5 ماهه نخست امسال در سطح استان خبر داد و گفت: طی این مدت بیش از 50 هزار نفر ازآموزش های لازم در خصوص پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی بهره مند شده اند.

 

وی راه اندازی دوایر مشاوره در سطح کلانتریها را از دیگر اقدامات هوشمندانه پلیس در راستای پیشگیری از وقوع جرایم عنوان و خاطر نشان کرد: در 6 ماهه نخست امسال بیش از 4 هزار نفر به مرکز مشاوره دفاتر کلانتری های استان مراجعه که حدود 90 درصد پرونده ها به مصالحه انجامیده است.

 

میزان انتقاد از عملکرد پلیس 36 درصد کاهش داشته است

 

 

 "ایرج حسن خانی" معاون هماهنگ کننده فرمانده انتظامی استان گفت: توسعه امنیت باید با مشارکت هدف اصلی هفته نیروی انتظامی،لذا پلیس تلاش می کند با توسعه و گسترش کمی و کیفی برنامه های گرامیداشت این هفته نسبت به جلب مشارکت های مردمی و فزایش اجتماعی اقدام کد.

 

حسن خانی گفت: پلیس به دنبال کاهش هزینه های ارتقاء  و توسعه رویکرد جامعه محوری با جلب اعتماد عمومی ومشارکت های دستگاه های دولتی در تامین امنیت است.

 

انتهای پیام/a.s

پنجشنبه 19 مهر 1397 | 12:38

کد خبر : 31109

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید