کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شهیدی که پیکر مطهرش بعد از 11 سال شناسایی شد / خاطرات دفاع مقدس گنج و سرمایه معنوی است

پردیس سینمایی بهمن سنندج میزبان محفل خاطره گویی به نام یکی از شهدای کردستان بود که در دوران جوانی به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان بعد از 11 سال توسط گروه تجسس شناسایی و در 17 مهر ماه 76 به زادگاهش سریش آباد بازگشت و در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد .

به گزارش کُردتودی، عصر سه شنبه 17 مهرماه 97 سالن شماره 2 پردیس سینمایی بهمن سنندج میزبان محفل خاطره گویی به نام یکی از شهدای کردستان بود که در دوران جوانی به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان بعد از 11 سال توسط گروه تجسس شناسایی و در 17 مهر ماه 76 به زادگاهش سریش آباد بازگشت و در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد .

 


در این مراسم خاطره گویی همه آمده بودند، فرمانده لشکر 28 پیاده کردستان ، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان ، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) ، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ، فرماندهان سپاهی و ارتشی ، همسنگران و دوستان شهید و برادران و فرزندان شهید .

 


آمده بودند تا بگویند از خوبی  ها و ویژگی های زندگی احمد کرمی ، می خواستند احمد را بشناسانند بیشتر از آنچه که شناخته شده بود . مرضیه کرمی دختر بزرگ شهید که اکنون خود پزشکی است اولین راوی این شب خاطره بود که آمد و از روی نوشته ای با بغضی ناشی از غم ندیدن پدر صحبت کرد و از پیام شهداء گفت . توصیه شهداء را تکرار کرد ، پیروی از رهبر و ادامه راه شهداء و تلاش در جهت رفع مشکلات . ساده صحبت کرد اما محکم و با صلابت . بیشتر غم درونش را باز هم برای خود و خواهر کوجکترش نگاه داشت و رفت تا شنونده خاطرات همسنگران پدرش باشد . خاطراتی که شاید بارها شنیده باشد اما باز هم دوست داشت بشنود .

 


 حجت الاسلام بلال عربیان رئیس شورای هماهنگی اصولگرایان استان کردستان دومین خاطره گوی مراسم بود . او که یک سال از شهید کوچکتر بود و هم بازی دوران کودکی و همرزم دوران نوجوانی و جوانی شهید بود ، در ابتدا از زنده بودن شهداء بر اساس آیات قرآنی گفت و با اشاره به غزوات دوران پیغمبر از فلسفه شهید و ویژگی های شهداء گفت . وقتی به خاطرات خود می رسد بغضش می ترکد و می گوید تا به لحظه بازگشت پیکر شهید می رسد و  دیدن دختران و همسر شهید را در لحظه خاکسپاری به یاد می آورد . وقتی حاج بلال عربیان از بهت و جستجوی دختران در انتظار دیدن پدر حتی برای یک بار می گوید سالن غرق در اشک می شود. او صبر و بردباری خانواده شهداء را می ستاید ، خاطراتی از دیگر شهدای همرزمش را می گوید و لوح یادبود و تندیس من انقلابی ام را با احترام تحویل می گیرد و در سالن می نشیند  .

 


 پسر دایی ، همرزم و همبازی دوران کودکی شهید،  حاج یونس شیخ جعفری بر روی جعبه مهمات قرارداده شده روی سن  می نشیند و از روی کاغذ شروع به خواندن می کند . برگه کاغذ که ورق های امتحانی  همان دهه 60 و70 است جلب توجه می کند . از روی برگه می خواند ، بغض می کند و گاهی سکوت تا اشک های جمع شده بر روی مردمک چشمانش به او اجازه بدهند تا کاغذ های نوشته شده را بخواند . از خوبی های شهید می گوید و گاهی سوگند یاد می کند آنچه که می گوید همه و همه را دیده است و باید بگوید تا همه بدانند شهیدان در زمان زندگیشان چگونه بوده اند . از احترام به والدین ، از فراگیری قرآن در دوران کودکی توسط پدر که خود یک قاری ومعلم قرآن بود ، از نمازهای شب و از کمک به کودکان خانواده های نیازمند جهت تأمین لوازم التحریر در روستاهای منطقه که بعد از دوران شهادتشان معلوم می گردد . وقت تنگ است و بسیاری از خاطرات را می گذارد برای بعد تا فرصت به دیگر همسنگران شهید برسد .
سردار ایرج عبدی وقتی به روی سن می آید ، نمی نشیند ، می گوید نمی توانم در برابر بزرگی این شهید بنشینم و کمی متمایل به  تصویر شهید و روبه جمعیت حاضر در سالن صحبت می کند . بسیار آرام و با متانت صحبت می کند . از خاطراتش می گوید و از فراهم شدن ازدواجش توسط این شهید و از شوخی های شهید که یکی از ویژگی های خاص آن شهید بوده است . وقتی خاطرات را تعریف می کند همه از ته دل می خندند .

 


حاج اسماعیل اسفندیاری و علی اکبر قنبری هم از شهید گفتند و بر تصویر شهید با احترام بوسه زدند .

 


برادر شهید اقای هادی کرمی به نمایندگی از خانواده شهید برای تقدیرو تشکر از برگزار کننده برنامه و مهمانان به روی سن می رودند . از انقلاب وادامه راه شهداء و امنیت حاصل از جانفشانی ها می گویند . از انتظار خانواده مفقودان می گویند و از چشم به راهی مادران ، بغض می کند و گریه امانش نمی دهد سالن با صلواتی به او دلداری می دهد . چشم انتظاری مادرش را به یاد می آورد و مادرانی که هنوز در انتظار خبری از فرزند انشان ، موقع اذان مغرب را و ضرورت خواندن نماز به موقع را که توصیه شهیدان است را یادآوری می کندو به سخنانش پایان می دهد.

 

 

مجری  با دعوت از مسئولین جهت حضور در جایگاه متن لوح  تجلیل از خانواده شهید را قرآئت می کند و دختر و برادر شهید لوح و یک جلد قرآن مجید را بواسطه صبر و بردباری که داشته اند تحویل می گیرند . پایان مراسم هم  بعد از پذیرایی و بازدید از نمایشگاه عاشورایی عکس قاب شیدایی در گالری سوره پخش فیلم تنگه ابوقریب برای میهمانان است .

 


رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در حاشیه مراسم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر سال 88 کردستان را سرزمین مجاهدت‌های خاموش و فداکاری‌های بزرگ عنوان کردند.

 


رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان اذعان داشت: بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب، خاطرات دوران دفاع مقدس یک ثروت ملی است که ایشان بر جمع‌آوری خاطرات رزمندگان و همچنین استفاده از شیوه‌های جذاب هنری برای انتقال پیام به نسل جدید تاکید داشتند.

 


مرادی یادآوری کرد: خاطرات دفاع مقدس گنج و سرمایه معنوی است و بخاطر اینکه تحریف نشود باید نهضت خاطره‌نویسی و خاطره‌گویی توسط کسانی که در خلق این حماسه‌های ماندگار نقش داشتند، در جامعه ایجاد شود.

 

 


وی اضافه کرد: کتاب‌ها یا فیلم‌هایی که تولید می‌شود فراتر از یک اثر هنری صرف هستند بلکه مثل تزریق سیمان بر پایه‌های انقلاب اسلامی و هویت ملی و پیشرفت کشور است.

 


مرادی اظهار کرد: در راستای سیاست‌ها و اهداف حوزه هنری در معرفی و زنده نگهداشتن نام و یاد شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس و تحقق منویات مقام معظم رهبری برگزاری مراسم خاطره‌گویی خانواده و یاران شهدا در کنار مرور زندگینامه گران‌سنگ شهدا به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه سالیانه حوزه هنری در دستور کار قرار گرفته است که از آن جمله برگزاری شب خاطره شهید توفیقی ، شهید بیانی، شهید امان اللهی ، شهید ورمقانی ، شهید رستم پور، شهید رحمانی اولنی فرمانده سپاه بیجار ، شب خاطره اولین اعزام بیجار به جبهه ، شب خاطره ما 13 نفر و ... اشاره نمود که در طول دو سه سال اخیر برگزار شده است و انشاء ا... این روند همچنان ادامه خواهد یافت .

 


امین مرادی گفت: چنین برنامه‌هایی نسل امروز را به نسل دوران پرافتخار دفاع مقدس پیوند می‌دهد و عاملی برای حفظ و تقویت روحیه انقلابی در جامعه خواهد شد.

 


رئیس حوزه هنری کردستان افزود: نسل امروز باید بداند که در چه دوران سختی 8 سال ملت ایران تنها با وحدت و توکل عملی به خدا با رهبری معمار کبیر انقلاب در برابر قدرت‌های بزرگ شرق و غرب ایستاد و سربلندانه به پیروزی رسید.

 

انتهای پیام/m.r

  چهارشنبه 18 مهر 1397 | 07:42

  کد خبر : 31101

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

  گزارش و تحلیل:

  آرشیو گزارش و تحلیل
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید