کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سرانه فضای سبز در دهگلان کمتر از 4 مترمربع!

کمبود فضای سبز,سرانه فضای ـموزشی,فرهنگی,استاندارد جهانی,موقعیت جغرافیایی,اوقات فراغت شهروندان,

سرانه فضای سبز در دهگلان با سهم 4 متر مربع برای هر نفر در مقیاس جهانی و ملی بسیار ناچیز است.

به گزارش کُردتودی، شهرستان جدید التاسیس دهگلان با 65 هزار نفر جمعیت باتوجه به اینکه در سال 1335 تبدیل به بخش شد و زیر نظر شهرستان قروه اداره می شد و با وجود ظرفیت و استعداد شهرستان شدن در سال 86 از بخش به شهرستان ارتقاء یافت.


با توجه به اینکه این شهرستان از همه جهات چه سرانه فضای ورزشی، سرانه فضای سبز فضای آموزشی، فرهنگی مشکلات عدیده دارد و نیازمند توجه ویژه و بودجه جهشی می باشد که با وجود پیگیری مسئولان و رسانه ها تاکنون تحقق نیافته است.

 

 

سرانه فضای سبز دردهگلان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است 

                                    

با توجه به  اینکه تنها فضای سبز و پارک موحود دردهگلان 7/3 هکتار  می باشد که این فضا دیگر جوابگوی جمعبت 25 هزار نفری این شهر نیست و نیاز است که در چند نقطه شهر فضای سبز جهت رفاه شهروندان احداث شود.

 

فضای سبز شهری این شهرستان با استانداردهای جهانی و شاخص‌های متوسط و نسبی اعلام شده در ایران، فاصله بسیاری دارد که لزوم رفع و بهبود آن احساس می‌شو کمبود در سرانه فضاهای سبز محسوس است.

 

پارک های شهری از اصلی ترین بخش های کاربری های فضای سبز هستند که به صورت عمومی و رایگان در دسترس همه شهروندان شهر قرار می گیرند اما آنچه که مهم است کیفیت توزیع و پراکنش این پارک ها در سطح شهر و همچنین کیفیت این فضاها و تاسیسات و خدمات ارائه شده در آن ها است.

 

با توجه به موقعیت جغرافیایی دهگلان بعنوان دروازه استان کردستان به مرکز استان ضروری است که به پارک و فضای سبز اهمیت داده شود چونکه مورد نیاز مسافران است و برای حل این مشکل باید اقداماتی اندیشیده شود.

 

  بدون شک فضای سبز می تواند در شهرها مکانی برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان باشد که متاسفانه فضای سبز شهر دهگلان بسیار محدود واندک است که جوابگوی شهر 25 هزار نفری دهگلان نیست.


سرانه فضای سبز در دنیا برای هر نفر 25 منر مربع درایرن 7 الی 12 متر مربع برای هرنفر و در دهگلان کمتر از 4 متر مربع که نسبت به استاندارد و مقیاس جهانی بسیار ناچیز است.


   
به طور کلی پارکها بخشی از فضای سبز مجهز شهر می باشند که در برنامه ریزی اوقات فراغت و دارا بودن نقش تفریحی، نقشی به سزا دارد و باعث آرامش روحی شهروندان شده و تا حدودی میتواند نیاز دسترسی به طبیعت را برای تمامی قشرها برآورده سازد.

 

انتظارت مردم شهر دهگلان از شوراهای اسلامی دوره پنجم    

 
 
اما آنچه که مهم است کیفیت توزیع و پراکنش این پارک ها در سطح شهر و همچنین کیفیت این فضاها و تاسیسات و خدمات ارائه شده در آن ها است.

 

 با توجه به انتخابات ادوار شورای اسلامی در این شهر و تعیین شهرداران در ادوار مختلف هیچوقت انتظارت و نیازهای مردم شهرستان و شهروندان  دهگلان عملی نشد.


 انتظار مردم از شوراهای اسلامی دوره پنجم این است که با انتخاب دقیق درصدد انتخاب شهرداری باشند که درد آشنا و مسئولیت پذیر باشد و بتواند دغدغه مردم در زمینه های مربوط به شهر و کمبود فضای سبز شهر دهگلان را برآورده سازد.

 

مردم دهگلان در روز انتخابات با حضور 80 درصدی نشان دادند که در همه حال در صحنه بوده  همراه و همگام نظام اسلامی ایران هستند و مسئولین خصوصا شوراهای اسلامی نیز باید  خود را خادمان مردم و از جنس مردم بدانند و همانطور که مردم با رای اعتماد آنان را مورداعتماد دانستند هم اکنون اعضای شورا نیز باید با اتحاد و همدلی نسبت به پیگیری مشکلات عمرانی و کمبود فضای سبز این شهر از هیچوگنه تلاشی دریغ نکنند.


بنابراین ضرورت دارد که وضعیت فضای سبز در این شهر به لحاظ کمی و کیفی ارزیابی شود و اینک نظرات یکی از اعضای شورای اسلامی دهگلان دراین مورد  را می شنویم.

 

سرانه فضای سبز در دهگلان کمتر از4 متر مربع  می باشد و این  کمبود کاملا محسوس است


 شادمان عباسجوبی عضو شورای اسلامی دهگلان و عضو شورای شهرستان ضمن نگرانیاز وضعیت موجود در مورد کمبود سرانه فضای سبز در این شهر اظهار داشت: سرانه فضای سبز شهر دهگلان  نسبت به استاندار جهانی بسیار فاصله دارد و برای هرنفر دهگلانی این فضا کمتر از 4 متر مربع می باشد که این رقم در مقایسه با ظرفیت شهر بسیار کم است و امید فراوانی به افزایش آن داریم.

 

 وی افزود: این مشکل بزرگترین دغدغه شوراهای اسلامی دوره پنجم شهر دهگلان است و بزرگترین مشکل هم در عدم توجه به آن در طول سنوات گذشته وجود معارض جهت تملک زمین بوده است.


 عباسجوبی گفت: از مالکین شهر دهگلان استدعا می شود جهت حل این مشکل برای رفاه و آسایش مردم این شهر با  شوراهای اسلامی تعامل و همکاری داشته باشند.

 

 وی درادامه گفت: اولویت ما در این حوزه گسترش  و نگهداری تنها پار ک دهگلان، ایجاد فضای تفریحی در ورودی شهر، و ایجاد پارک درون محله ای در محله پایین جاده بلوار کشاورز و شهرک امین آباد است که نیازمند  مساعدت و کمک شهروندان در این زمینه هستیم.


  در خواست مردم  از مسئولان


 محمدی یکی از کاسبان این شهر در گفتگو با خبرنگار ما ضمن درخواست از مسئولان برای حل مشکل  و کمبودهای شهر ستان و شهر دهگلان اظهار داشت: با توجه به اینکه مردم با اتحاد و همدلی در همه صحنه ها حضور دارند الان هم از مسئولان انتظار داریم رفاه و آسایش  مردم را مد نظر قرار دهند  و تا آنجا در توان دارند در حق مردم کوتاهی نکنند.


وی افزود: این شهر از امکانات اولیه شهر بازی نیز در داخل تنها پار ک موجود شهر محروم است  که باید این موضوع مهم که مورد نیاز بچه های این شهر است توجه شود و در اولویت قرار گیرد.


محمدی از مسئولان استانی و شهرستانی خواستار حل مشکلات شهرستان و شهر دهگلان در همه زمینه ها خصوصا کمبود فضای سبز این شهر شد

 

 

انتهای پیام/m.r

 

چهارشنبه 18 مهر 1397 | 07:13

کد خبر : 31080

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید