کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پروژه کتابخانه های مرکزی دهگلان و بخش بلبان آباد رو به فراموشی

کمبود فضای مطالعه دردهگلان,,کتابخانه,نبود کتابخانه در بلبان آباد,پروژه های راکدتخصیص اعتبار,پروژه نیمه کاره,,

کمبود سرانه فضای مطالعه به عنوان یکی از مشکلات عمده شهرستان دهگلان، با وجود تملک زمین به علت عدم اعتبار مغفول مانده است.

به گزارش کُردتودی، محرومیت شاید در اکثر نقاط جهان و یا حتی کشورمان دیده شود اما محرومیت در شهرستان دهگلان به وفور عیان است و حتی باعث شده پروژهای با درصد بسیار کمتر هم به فراموشی سپرده شوند.


 
با توجه به كمبود شاخص سرانه فضاي فيزيكي كتابخانه هاي عمومي در اين شهرستان، پروژه هاي راكد كتابخانه هاي عمومي دهگلان باید هر چه سريعتر اجرا و به اتمام برسد در حالیکه این روژه نیمه ‌تمام پس از گذشت 7 سال  تنها 11 درصد پیشرفت فیزیکی دارد به صورت مخروبه در آمده و در حال فراموش شدن است.


با توجه به اینکه شهرستان دهگلان دومین شهرستان از نظر مطالعه در استان کردستان است اما کمترین میزان فضای کتابخانه در استان را دارد که تنها یک کتابخانه قدیمی با زیر بنای 177 متر مربع  اصلا جوابگو نیست و می طلبد که هر چه سریعتر زمینه ساخت و ساز این پروژه مطالعاتی فراهم شود.

 

استاندارد سرانه فضای مطالعاتی به ازای هر 100 نفر 8 متر می باشد و شاخص زيربناي كتابخانه هاي عمومي در دهگلان کمتر از 22  سانتيمتر به ازاي يكصد نفر است كه از ميانگين كشوري و جهاني بسيار پايين تر است.


مسوولان فرهنگي در ارتقاء سطح سرانه مطالعه با ايجاد فضاهاي كتابخواني باید توجه ویژه داشته باشند تاسرانه مطالعه بر اثر کمیود فضای مطالعه و  کتابخانه سیر نزولی پیدا نکند.

 

این پروژه کتابخانه فراموش شده در فضایی با 1700 متر مربع مساحت در نظر گرفته شده که نیازمند اعتبار وتامین مالی است.

 
                                                  بلبان آباد شهری بدون کتابخانه و فضای مطالعاتی  

       
شهر بلبان آباد با وجود افراد تحصیلکرده و با وجود تعدد فرهنگیان از داشتن کتابخانه کاملا محروم است و هیچ مرکز مطالعه ای در این شهر با جمعیت 4هزار نفر وجود ندارد.


با توجه به وضعيت شهر فرهنگي بلبان آباد و نياز به فضاهاي كتابخواني، تسريع در ساخت اين پروژه بسيار مهم است.


پروژه مربوط به احداث کتابخانه شهر بلبان‌آباد در فضایی به مساحت هزار و 500 متر مربع و با زیربنای 780 متر و در دو طبقه طراحی شده که در صورت تکمیل، این پروژه جزو کتابخانه‌های استاندارد تیپ 2 است.

 

                                       

                             شهرداری بلبان آباد: کتابخانه شهر بلبان آباد تنها 5 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

 

محمدی شهرداری بلبان آباد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: پروژه‌ نیمه‌ تمام کتابخانه عمومی شهر بلبان‌آباد از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 6 سال، 5 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در حال تخریب است.

 

وی افزود: از طریق پیمانکار طرف قرار داد راه و شهر سازی تنها فنداسیون این پروژه انجام شده است و به علت عدم اعتبار راکد مانده و به فراموشی سپرده شده است.


محمدی از مسئولین ذیربط استان و شهرستان خواست تا نسبت به ساخت و ساز این فضای مطالعاتی اهتمام ویژه صورتگیرد زیرا این مکان نیاز مردم این بخش و شهر بلبان آباد است.

 

                                                                      کتابخانه شهر بلبان آباد که 6 سال راکد مانده


برای روشن شدن موضوع با مراجعه به اداره راه و شهر ساز ی که متولی امر ساخت اماکن عمومی شهری و اطلاع از وضعیت راکد ماندن کتابخانه های دهگلان و بلبان آباد، علی فعلی رئیس این اداره در گفتگو با خبرنگار ما: دلیل راکد ماندن این دو پروژه را عدم تخصیص اعتبار دانست و گفت: در سال جاری ملبغ 900 میلیون تومان از ماده 180 در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان در نظر گرفته شده و تاکنون تخصیص نیافته است.


رئیس اداره راه و شهرسازی دهگلان در ادامه افزود: در صورت تخصیص اعتبار ساخت و ساز کتابخانه مرکزی شهر دهگلان شروع خواهد شد.

 

وی در جواب خبرنگار ما با اشاره به عدم کتابخانه و سرانه فضای مطالعه در شهر 4 هزار نفری بلبان آباد اظهار داشت: متاسفانه تاکنون هیچگونه اعتباری برای پروژه کتابخانه شهر بلبان آباد در نظر گرفته نشده است.


 
فعلی افزود: اکثر پروژه های راههای روستایی نیز به علت عدم اعتبار به حالت راکد درآمده اند و در صورت تخصیص اعتبار نسبت به ساخت و ساز کتابخانه مرکزی دهگلان اقدام خواهد شد.

سخن آخر

یکی از مسائل اصلی در خصوص اتمام طرح های نیمه تمام، مسئله تامین مالی طرح ها است که به روشنی قابل پیش بینی است.

 

انتهای پیام/m.r

 

سه شنبه 17 مهر 1397 | 06:55

کد خبر : 31070

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید