کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حزب دمکرات کردستان بر سر منصب ریاست جمهوری عراق مصالحه نخواهد کرد

دلشاد شعبان، پارلمان کردستان عراق، کردهای عراق، انتخابات کردستان، رئیس جمهور عراق

دلشاد شعبان نماینده‌ پیشین حزب دمکرات در پارلمان کردستان عراق، در گفتگو با کردپرس ضمن تشریح مواضع این حزب در خصوص مسئله‌ تصدی ریاست جمهوری عراق از سوی کردها، به‌ رویکرد جدید حزب دمکرات اشاره‌ کرد که‌ از این پس از هیچ یک از استحقاقات انتخاباتی خود برای دیگر احزاب کردستانی کوتاه‌ نخواهد آمد.

به گزارش کُردتودی، مجلس نمایندگان عراق قرار است در نشست آتی خود انتخاب رئیس جمهور را در برنامه‌ کاری قرار دهد. این منصب در نظام سهمیه‌ بندی حاکمیتی عراق به‌ کردها رسیده‌ است.

 

 تاکنون احزاب کردستانی بر سر معرفی یک نامزد واحد برای ریاست جمهوری به‌ توافق نرسیده‌ اند و شاهد نزدیک به‌ 10 نامزد کرد برای تصدی این منصب هستیم. مناقشه‌ اصلی در موضوع ریاست جمهوری عراق میان اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات کردستان می باشد.

 

طی سه‌ دوره‌ گذشته‌ این منصب در اختیار اتحادیه‌ بوده‌ است، اما در این دوره‌ و پس از عدم توافق طرفین برای معرفی نامزدی مورد اجماع و نامزد کردن برهم صالح از سوی اتحادیه‌، حزب دمکرات نیز در اقدامی یک جانبه‌ فؤاد حسین را به‌ عنوان نامزد خود معرفی و برای به‌ کرسی نشاندن وی با احزاب اصلی عراقی مذاکراتی انجام داد.

 

دلشاد شعبان نماینده‌ حزب دمکرات در دوره‌ چهارم پارلمان کردستان عراق  در خصوص موضع نهایی این حزب در مورد نامزد کردها برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق به‌ کردپرس، گفت: حزب دمکرات کردستان منصب ریاست جمهوری عراق را استحقاق مردم کردستان می داند و به‌ دلیل این که‌ هیچ توافق قبلی میان حزب دمکرات کردستان و اتحادیه‌ میهنی برای تقسیم مناصب آن گونه‌ که‌ قبلاً وجود داشت که‌ منصب ریاست جمهوری عراق در مقابل تصدی ریاست اقلیم کردستان از سوی حزب دمکرات به‌ اتحادیه‌ میهنی می رسید؛ حاصل نشده، موضع حزب دمکرات این است با توجه به اینکه‌ منصب ریاست جمهوری حق مردم کردستان است باید همه‌ احزاب کردستانی بر سر یک نامزد برای تصدی ریاست جمهوری توافق داشته‌ باشند، تا این منصب را در دست بگیرد و نماینده‌ همه‌ عراق و کردستان باشد. اما میان احزاب کردستانی بر سر این موضوع و تعیین یک نامزد توافقی حاصل نشد و حزب دمکرات کردستان از جایگاه‌ پیروز اصلی انتخابات مجلس نمایندگان عراق در میان احزاب کردستانی و همچنین به‌ عنوان حزبی که  در سراسر عراق بیشترین کرسی مجلس را کسب کرده است، تصدی این منصب را حق خود می داند و به‌ همین دلیل نامزد خود را معرفی کرده‌ است.

 

دیدار مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان و برهم صالح نامزد اتحادیه‌ میهنی کردستان آخرین امید دو حزب برای توافق بر سر مسئله‌ تصدی منصب ریاست جمهوری بود، اما بدون نتیجه‌ پایان یافت. آن چه‌ که‌ قابل توجه‌ بود صدور دو بیانیه‌ با دو موضع کاملاً متضاد از سوی این دو شخصیت بود. بارزانی پس از دیدار انجام شده‌ در بیانیه‌ ای خواستار تعیین نامزد مشترک کردها با رأی گیری فراکسیون های کردستانی مجلس نمایندگان مجلس عراق شد و در مقابل برهم صالح نیز بیانیه‌ ای در این باره‌ صادر و تصریح کرد که‌ تعیین نامزد ریاست جمهوری عراق باید از سوی مجلس عراق و همه‌ فراکسیون ها نهایی گردد. دلشاد شعبان از کادرهای برجسته‌ حزب دمکرات کردستان در این باره‌ به‌ کردپرس، گفت: در پیام جناب مسعود بارزانی آمده‌ بود که‌ باید احزاب کردستانی در مجلس نمایندگان عراق این مسئله‌ را نهایی کنند و نامزد رایست جمهوری از سوی آن ها تعیین شود؛ زیرا این منصب استحقاق مردم کردستان است. ما در حزب دمکرات نیز بر این امر تأکید داریم. به‌ دلیل این که‌ این منصب حق مردم کردستان است باید احزاب و جریان های کردستانی در میان خود در مجلس عراق این مسئله‌ را نهایی کنند.به‌ دلیل توافق های پیشین بر سر تصدی مناصب دیگر حاکمیتی از جمله‌ هیئت رئیسه‌ مجلس نمایندگان عراق و همچنین نخست وزیری در میان سه‌ طیف سنی، شیعی و کرد، در صورت توافق داخلی کردها برای تعیین یک نامزد برای ریاست جمهوری عراق خود به‌ خود این نامزد رأی مثبتی دیگر طیف های عراقی شامل سنی ها و شیعیان را با خود خواهد داشت.بنابراین صحیح ترین و پسندیده‌ترین اقدام این است که‌ احزاب کردستانی پیش از همه‌ بر سر تعیین نامزد واحد به‌ توافق برسند.

 

وی افزود: با تصدی مناصب حاکمیتی در بغداد از جمله‌ ریاست جمهوری معاون رئیس مجلس و همچنین مناصب وزارتی از سوی کردها جایگاه آن ها در عراق تثبیت خواهد شد و به‌ همین دلیل نیز حزب دمکرات بر تصدی این مناصب از سوی کردها و بر اساس استحقاق انتخاباتی هر کدام از احزاب کردستان تأکید دارد.  حزب دمکرات کردستان در دوره‌ های پیشین تعامل بسیاری با دیگر احزاب کردستانی در بغداد داشت و در مقابل دیگر احزاب کردستانی از تصدی بسیاری از استحقاقات انتخاباتی و قانونی خود دست کشید، اما این بار حزب دمکرات قصد ندارد استحقاق خود و رأی دهندگان خود را به‌ دیگران بدهد. بر این عقیده‌ ایم که‌ همان قدر که‌ جایگاه‌ و قدرت ما در بغداد قدرتمندتر باشد، جایگاه کردها و اقلیم کردستان هم قدرتمند خواهد بود.

 

دلشاد شعبان تأکید کرد: حزب دمکرات کردستان در بغداد پیش و بیش از هر چیز بر حقوق مردم کردستان تأکید دارد و هر آن چه‌ که‌ بتواند برای تحقق حقوق کردها تصدی مناصب عراق را بر عهده می گیرد.

 

این کادر شناخته‌ شده‌ حزب دمکرات کردستان در پاسخ به‌ این سؤال که‌ آیا حزب متبوعش حاضر به‌ توافق با دیگر احزاب کردستانی بر سر نامزدی مستقل برای ریاست جمهوری عراق است، گفت: تأکید حزب دمکرات کردستان همیشه‌ بر وجود نامزد مورد توافق احزاب کردستانی بوده‌ است و هم اکنون نیز همین درخواست را داریم. اما تاکنون اتحادیه‌ میهنی چنین نامزدی را که بر سر آن اجماع وجود داشته‌ باشد، معرفی نکرده‌ است. به‌ همین دلیل حزب دمکرات کردستان نامزد خود برای تصدی ریاست جمهوری را معرفی کرده‌ است و این نامزد نیز فؤاد حسین است.

 

باید به‌ این واقعیت نیز اشاره‌ کنم که‌ حزب دمکرات کردستان هم اکنون تحت فشار رأی دهندگان و طرفداران خود است، زیرا آن ها می گویند ما به‌ شما رأی و اعتماد داده‌ ایم حال آن که‌ شما در توافق های سیاسی استحقاق این آرا را به‌ دیگران می بخشید.

 

از سوی دیگر بر این عقیده‌ ایم که‌ برای این که‌ جایگاه‌ کردها در بغداد قدرتمند باشد و منصب ریاست جمهوری برای تقویت کردها در عراق به‌ کار گرفته‌ شود بهتر آن است این منصب در دست حزب دمکرات باشد.

 

دلشاد شعبان در پایان افزود: تصریح می کنم حزب دمکرات کردستان در دوره‌های قبل از استحقاق های خود دست کشید و مناصبی که‌ حق این حزب بود را به‌ دیگر احزاب کردستانی بخشید و هدف از این کار نیز تحکیم و تقویت اتحاد داخلی کردها بود، اما متأسفانه‌ این مهم نیز تحقق نیافت. به‌ همین دلیل تصمیم گرفتیم در این دوره‌ استحقاق حزبی خود را به‌ دیگران ندهیم. این هم به‌ این معنی نیست که‌ صفوف کردها دچار انشقاق خواهد شد، زیرا وجود قدرتمند حزب دمکرات در بغداد باعث قدرت کردها و اقلیم کردستان خواهد شد.

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 10 مهر 1397 | 11:24

کد خبر : 31018

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید