کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هرآنچه تاکنون کار مطالعاتی در مورد نجات‌بخشی تالاب زریوار انجام شده اشتباه بوده است!

استان کردستان، محیط زیست کردستان، فریبا رضایی، عیس کلانتری، نجات بخشی تالاب زریوار

مدیرکل محیط زیست کردستان معتقد است؛ هرآنچه تاکنون کار مطالعاتی در مورد نجات‌بخشی تالاب زریوار انجام شده اشتباه بوده است و باید از اول آغاز کرد.

به گزارش کُردتودی، شامگاه یکشنبه جلسه ستاد نجات‌بخشی تالاب زریبار با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار کردستان در مریوان برگزار شد؛ جلسه ای که مشابه آن در سالهای گذشته نیز چندین مورد انجام شد و فقط صرف نشست بود و نتیجه‌ای در برنداشت و حتی نابودی زریوار سیر صعودی نیز به خود گرفته است.

 

با اینکه دولت تدبیر و امید اینگونه وانمود می کند که نسبت به محیط زیست نگران است اما بیشترین مشکلات محیط زیستی ایران در دولت یازدهم و دهم بوده است و دریاچه مریوان هم یکی از مشکلات زیست محیطی استان کردستان محسوب می‌شود که به طور قطع می توان گفت مسؤولان دولتی فقط نظاره گر نابودی تالاب مریوان هستند و بس!

 

بسیار جای تأسف است که مدیرکل محیط زیست کردستان در این جلسه با اشاره به مطالعات انجام گرفته شده در سه سال گذشته می گوید: نیزارهای دریاچه زریبار افزایش و رشد یافته اما به سمت روستاهای حاشیه دریاچه و به سمت و سوی شهر بوده که این امر نتیجه‌ای بود که گروه مطالعاتی در سال 1394 به اداره‌کل محیط زیست استان کردستان داده‌اند و متأسفانه به‌دلیل این که متدولوژی این گروه اشتباه بود و برخی از فعالیت‌های آنها جای سوال داشت و باید از محل اعتبارات سال 97 از ابتدا آغاز و یا مناقصه جدید برگزار شود.

 

کاش سازمانی یا ارگانی در استان کردستان وجود داشت که از خانم ابتکار رئیس سابق و آقای کلانتری رئیس فعلی سازمان محیط زیست سوال می کرد که دستاورد بازدیدهای شما از تالاب زریوار و به اصطلاح ارائه راهکار برای نجات این تالاب در این دولت و دولت گذشته چه بوده است!؟

 

یا کاش همین ارگان خیالی از اداره کل محیط زیست کردستان نیز سوال می‌کرد که اقدمات شما برای نجات تالاب زریوار چه بوده است آیا غیر از این است که تمام فعالیت های این اداره فقط به یک گشت زنی محدود می‌شود؟! گشت زنی که جنبه تفریح هم دارد! چون به گفته خود مدیرکل محیط زیست استان آخرین جلسه کارگروه نجات بخشی دریاچه زریبار در اسفند 95 برگزار شده است!!

 

استاندار کردستان نیز آب پاکی را روی دست مردم کردستان ریخته و با وجود اینکه معتقد است زریبار برای مردم استان از حیث زیست محیطی و گردشگری دارای اهمیت فراوان است، وضعیت آن را ناخوشایند دانسته و گفته: «با اقدامات و اعتبارات استان برای تالاب زریبار کاری نمی‌توان کرد!» این یعنی اینکه زریوار سیر صعودی نابودی خود را در پیش خواهد گرفت چون گمان نمی‌شود که از تهران بودجه‌ای ویژه برای آن لحاظ شود و نماینده شهرستان مربوطه در مجلس نیز قدرت جذب این اعتبار را ندارد.

 

خلاصه کلام، سفر کلانتر محیط زیست به کردستان نیز کما فی سابق بی نتیجه ماند و به گفته استاندار و بنابه امیدواری‌های ایشان احتمالاً در دو هفته آینده تیم کارشناسی مستقر در تالاب انزلی برای بررسی ابعاد و زوایای کار در تالاب زریبار به مریوان سفر کنند.

 

انتهای پیام/sh.s

 

سه شنبه 10 مهر 1397 | 09:45

کد خبر : 31011

منتشر کننده : sh.s

کارشناس پاسخ شنبه 14 مهر 1397 | 21:42

0
1

سوال اینجاست اگر مطالعات غلط بوده است چرا کسی جوابگو نیست؟
مسول مطالعات دفتر فنی استانداری بوده است که آقای قادری عزل شده و آقای صیدی شهردار کنونی سنندج امور مربوط به مشاور و ... رابه عهده داشته اند
سازمان بی برنامه و بی بودجه و محیط ایست چرا جوابگو نیستند ؟

و هزاران سوال دیگر انصافا نباید به همین سادگی از قادری و انواع و اقسام شاهکارهایش گذشت ؟و فقط به عزل شدنش رضایت داد

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید