کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

جراحی بیمارستان مفری برای جراحی دربهارستان

استیضاح مریوان، استیضاح، مجلس شورای اسلامی، پشت پرده، لابی گری

روند سئوالات و استیضاح های سریالی وزرا از سوی نمایندگان مجلس در طول دو دولت احیر از رکوردهای خاصی برخوردار بوده و موجب شده روندی دیگر از نحوه لابی گری و بازی های پشت پرده در این عرصه را شاهد باشیم.

به گزارش کُردتودی، سوال و استیضاح از وظایف نمایندگان مجلس در طول دوره کاری یک نماینده می باشد. استیضاح ها وسئوالات در دو دولت اخیراز رکورد خاصی برخوردارشده است در  اینکه دولت دوازدهم در اداره اقتصاد جامعه قصوراتی دارد شکی نیست همچنین  در اینکه مجلس در برابر مطالبات اجتماعی در چارچوب وظایف خودش  باید پاسخگو باشد هم شکی نیست ولی رویه ای که در روند چند استیضاح اخیرباب گردیده ازجمله واسطه گری های سنگین و بعضا مشکوک جهت ابقاء برخی وزراء شبهاتی را به وجود آورده که مجلس را بیشتر به محل مناقشات و منازعات جمعی و گروهی تبدیل نموده است به صورتی که آمار موافقین و مخالفین استیضاح یک وزیردرنوسانات شدیدی قرار می گیرد.

 

معمولا کم کاری، اهمال و ناکارآمدی وزیری و عدم اقناع از سوالات مطرح شده توسط نمایندگان است که منجر به طرح استیضاح می گردد در این بین وزرایی که در آستانه استیضاح قرارمی گیرند از تمام ظرفیت جناح سیاسی و لابی شخصی خود جهت تعلیق یا تعویق استیضاح استفاده می نمایند نمونه های آن را درتغییرات لحظه ای  آراء مخالفان و موافقان استیضاحه ای اخیرمشاهده می کنیم که غیرعادی به نظر می رسد.  معادلات سیاسی پشت پرده برخی استیضاح ها در این شرایط ناگوار اقتصادی نمی تواند اذهان عمومی جامعه را اقناع کند برخی صحبت های وزرایی که در آستانه وداع با وزارتخانه هستند حاکی از مناقشات بحث برانگیزخارج از صحن علنی مجلس می باشد. حال یکی دیگر از وزراء دولت درردیف استیضاح های سریالی قرارگرفته است وزیر وزیر مسکن و شهرسازی که از ابتدای روی کار آمدنش با حاشیه هایی همراه بود از یک استیضاح جدی درواپسین روزهای سال 96 با رای ضعیف رهایی یافت. ومجددا تعدادی ازنمایندگان او را ناکارآمد تشخیص داده و درآستانه استیضاح مجدد قرار داده اند هفته گذشته وزیرمذکوربه بهانه انجام عمل جراحی از حضور در جلسه کمیسون مربوطه حاضر نشد و دراین فرجام یک هفته ای ازهمه توان خود و وزارتخانه مطبوع خود وحتی برخی جناح های سیاسی مرتبط جهت انصراف موافقان استیضاح استفاده می کنند. به گفته برخی نمایندگان مجلس،لابیگران و واسطه های حقیقی و حقوقی به شدت در حال رایزنی با نمایندگان هستند تا جراحی بیمارستان وزیر را مفری برای جراحی بهارستان قرار دهند.هرچند وزیرمذکور دارای قدرت لابیگری بالایی می باشد که به برکت اختیارات سازمانی خود امید دارد همانند استیضاح قبلی رهایی یابد شبهاتی که در نحوه رای آوری وزیر مسکن و شهرسازی دراستیضاح قبلی وجود دارد که همچنان درفضای جامعه طنین انداز می باشد.

 

در این بین صف آرایی نمایندگان موافق و مخالف استیضاح خود صحنه رقابتی سنگین است از جمله تقابل آراء برخی نمایندگان حوزه انتخابیه مناطق کردستانی می باشد که جای تامل دارد.  در حالی که همگان برناکارآمدی وزیر مذکور اذعان داشته حتی برخی افراد جناح طرفدار دولت نیز بدان اعتراف دارند معلوم نیست برخی نمایندگان با چه انگیزه و هدفی خود را از قبل برای دفاع سرسختانه از این جراحی کابینه آماده کرده و خود نیز درحلقه لابیگران ابقاء وزیرمذکور قرار گرفته اند؟/ کردپرس   

 

انتهای پیام/a.p  

شنبه 7 مهر 1397 | 07:16

کد خبر : 30972

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید