کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

راه اندازی کمپین « کاغذ زباله نیست » به نفع کتابخانه های محروم در سنندج + تصویر

کمپین کاغذ زباله نیست ، سنندج ، دوستدار محیط زیست

کمپین " کاغذ زباله نیست" توسط دو گروه دوستدار محیط زیست و بنیاد ساناهی در شهر سنندج اجرا می شود و از تاریخ 24 شهریور لغایت 5 مهر ماه ادامه دارد .

به گزارش کُردتودی، تولید زباله از جمله مباحث مهم محیط زیستی ایران و جهان در سالهای اخیر است.حجم زیاد زباله های تولیدی و رها شده از یک سو و آثار مخرب و آلودگیهای محیط زیستی از سوی دیگر ، بشر را به ارائه راه کارها و اقداماتی در راستای کاهش یا توقف این روند واداشته است.

 


با توجه به بالا بودن سرانه مصرف کاغذ در ایران و ضعف فرهنگ تفکیک زباله باید گفت طی سال‌های آینده محیط زیست ایران با خطر جدی مواجه خواهد شد این در حالی است که می‌توان با مصرف بهینه کاغذ، تفکیک زباله از مبدا و بازیافت مجدد کاغذهای باطلع از وقوع این خطر پیشگیری کرد.

 


صلاح ویسی هیات علمی گروه معماری دانشگاه کردستان  و موسس گروه دانشگاهیان دوستدار محیط زیست در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: کمپین کاغذ زباله نیست در شهر سنندج توسط دو گروه دوستدار محیط زیست و بنیاد ساناهی در شهر سنندج اجرا می شود و از تاریخ 24 شهریور لغایت 5 مهر ماه ادامه دارد .

 


وی گفت: اهداف این کمپین در چند چیز لحاظ می شود که به مردم یاد دهیم که این کتابها زباله نیست و دوباره استفاده می شود و کتاب هایی که در خانه وجود دارد و دیگرلازم ندارند را دور نریزند و دوباره می تواند توسط عده ای استفاده شود.

 


وی افزود: هدف از اجرای این طرح استفاده مجدد از کتاب های درسی، غیر درسی و کمک درسی است که مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای اینکه یک تن کاغذ بدست آوریم باید 17 تنه درخت را قطع کنیم و این به معنای کاهش انرژی در جامعه است لذا ما سعی کردیم با تشکیل این کمپین با استفاده از بازیافت کاغذ به محیط زیست کمک کنیم .

 


ویسی خاطر نشان کرد: هدف دیگر ما این است که این کتاب های قابل استفاده ی مجدد را ممیزی و  به دست دانش آموزان نیازمند برسانیم و کتاب های غیر درسی را به کتابخانه های روستاها تقدیم کنیم.

 


وی راه‌اندازی این کمپین را خودجوش و کاملا مردمی دانست که هیچ درآمدی برای اعضا ایجاد نمی‌شود بلکه فقط تنها هدف ما تفکیک کاغذ از زباله و اخذ درآمدی از این طریق برای کمک به تحصیل دانش‌آموزان نیازمند است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/m.r

 

چهارشنبه 4 مهر 1397 | 08:57

کد خبر : 30952

منتشر کننده : م ر/a

بنده خدا پاسخ چهارشنبه 4 مهر 1397 | 11:07

0
1

سلام علیکم و عرض ادب
اصل کار و اقدام بسیار ارزشمند است ولی کارهای زیست محیطی متعدد و بسیار بزرگتری نیز وجود دارد که نیاز عملی کردن است با تاکید بر ارزشمند بودن اقدامات دوستان و برای موثر شدن اقداماتشان مطالبی عرض می نمایم
بلاحظ تبرک اول این نکته را عرض نمایم که این حقیر ریا کار نیستم و اگر کاری فقط برای رضای الله جل جلاله باشد مورد قبول اوست و اینجانب اسم خود را به همین دلایل نمی نویسم. سالهای سال در گذشته اینترنت و پیامک و امکانات اطلاع رسانی فعلی نبود و فقط اطلاع رسانی علاوه برصدا و سیما توسط روزنامه ها بود و یا اگهی مجالس ترحیم توسط چسباندن اعلامیه ها بر روی دیوارهای خیابانها بود . در روزنامه ها و یا اگهیهای مجلس ترحیم اسم جلاله الله و یا ایات بینات قران کریم نوشته می شد . هیچگاه نبوده است که روزنامه و کاغذی را که مزین به ایات قران کریم و یا اسمائ مبارک باشد بر روی زمین ببینم و انرا بر نداشته و نبوسیده باشم و در جای با احترامی نگذاشته باشم . من برای دنیای گناهانی که دارم از الله جل جلاله تمنا دارم فقط همین احترام به اسماء مبارک او کلام خود را از من بیچاره قبول فرماید. امین . وظیفه دینی ام بوده و عمل کرده ام
به شما عرض می کنم اکنون با وجود امکان خواندن خبرها در سایتها زمینه ای برای چاپ روزنامه وجود ندارد و شاید سالهاست که روزنامه نخریده ام و بهتر است روزنامه ها خودشان را به سایتهای اطلاع رسانی تبدیل کنند تا کاغذ هم کم مصرف شود
مورد بعدی فرزندم اکنون لیسانس بیکار با دانش بالاست در زمان درس خواندن کتاب تازه گرانقیمت نمی خرید بلکه در خیابان فردوسی سنندج و یا از دوستان و دانشجویان سالهای قبل همان کتاب را امانت می گرفت و یا به قیمت اندک می خرید که این نیز یک صرفه جویی است
از دوستان قدردانی می نمایم ولی این اقدام به محدوده زمانی کوتاه اختصاص دادن زیاد موثر نیست بلکه باید همیشگی باشد

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید