کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

وضعیت نامناسب بهداشت و آب شرب روستای حاجی‎آباد دهگلان موجب واکنش فرماندار شد

بازدید فرماندار ,روستاحاجی آباد بزرگ,حل مشکل آب شرب حاجی آباد دهگلان,حل مشکل بهداشت محیط,تعویض سیستم شبکه آب شرب

فرماندار دهگلان در بازدید میدانی از روستای حاجی آباد بزرگ دستور برگزاری جلسه اضطراری برای حل مشکلات عدیده این روستا را داد.

به گزارش کُردتودی، ارشدی فرماندار دهگلان در بازدید میدانی از روستای حاجی آباد بزرگ بخش بلبان آباد وضعیت نامناسب بهداشت محیط، آب شرب و مسکن دستور جلسه اضطراری با حضور بخشدار، اعضای شورا، دهیار و ادارت ذیربط  برای حل مشکل روستا داد.

 

 در این جلسه ارشدی با اشاره به وضعیت نامناسب آب شرب روستا و عدم رعایت بهداشت در این زمینه خواستار توضیح علت بی توجهی در این امر شد و گفت: چرا این روستا تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته آیا این روستا خارج از این استان است.


  فریدون میرزایی رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان دهگلان اظهار داشت: در سال 83 خط انتقال جدید شبکه آبرسانی احداث شد و قرار بر این شد که مردم روستا تحت پوشش اداره آب و فاضلاب روستایی قرار گیرند اما بعد از مدتی مردم حاضر به همکاری نشدند  و به صراحت اعلام کردند که حاضر به تحت پوشش این نهاد نمی باشند.


 وی افزود: در سال 95 دو حلقه چاه آب شرب توسط بسیج سازندگی سپاه دهگلان حفر شد که آب کافی نداشت و در سال 96 یک حلقه چاه حفر شد که مبلغ 9 میلیون تومان برای زمین آن پرداخت شده  و حدود 40 میلیون تومان از تخصیص پارسال هزینه برق آن می شود و 400 متر طول خط شبکه در صورت تخصیص اعتبار تعویض می شود.


 میرازیی گفت: طبق قانون تا زمانی که روستا تحت پوشش آبفار نباشند ما نمی توانیم هیچگونه خدماتی به آنان ارائه دهیم و خدمات در حال حاضر تنها از طریق شورا و دهیار روستا میسر است.

 


 ارشدی خواستار توضیح از شورا و دهیار شد


 دهیار روستای حاجی آباد، گفت: روستا با توجه به اینکه در سال 83 آب روستا فراروان و جوابگوی بود مردم حاضر به تحت پوشش این اداره نشدند اما در حال حاضر که آب به شدت افت نموده و  به محلات بالادست روستا نمی رسد که شکستگی سیستم شبکه هم به این مشکل دامن زده است.

 

وی افزود: با توجه به کمبود آب ساکنان روستا مجبور بودند از آب چشمه که آلوده است استفاده کنند ماهم برای جلوگیری از بیماری مجوز شکستگی انشعاب در محلات بدون آب دادیم که باعث این مشکل شده است.


فرماندار دهگلان طی اتمام حجت با دهیار و شورا گفت: اگر آب شرب روستا به همین روش باشد و برای بهداشتی شدن آن تحت پوشش آبفار قرار نگیرد در صورت بروز هرگونه بیماری در روستا باید جوابگو باشید.


فرماندار دهگلان نتیجه نهایی را از رئیس آبفار خواست


 میرزایی گفت: برای تحت پوشش آبفار مردم روستا باید هر خانوار مبلغ 300 هزار برایخرید کنتور هزینه کنند تا روستا تحت پوشش باشد و در صورت تحت پوشش بودن تمام خدمات هم آبدار تعیین می شود و هم اینکه دستگاه کلزنی نصب خواهد شد.

 

وی تعهد داد که ظرف 40 روز شبکه سیستم آبرسانی ترمیم و چاه جدید برای استفاده مردم روستا راه اندازی شود.

 

 

 حل مشکل بهداشت محیط


 فرماندار دهگلان وضعیت بهداشت محیط روستا را بسیار نامناسب دانست و خواستار توضیح  و حل مشکل در این زمینه شد.


  اسماعیلی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان با اشاره به عدم استفاده مردم روستا از جایگاه جمع آوری زباله و نبود مکان تعیین شده برای دفع فضولات دامی گفت: سیستم جمع آوری زباله روستا وجود ندارد و فاضلاب روستا به صورت رو باز است که علیرغم مکاتبات و برخورد تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.


 وی افزود: فاضلاب حدود 15 خانوار در روستا بدون چاه جاذب رها شده که از طریق  خانه بهداشت به آنان اخطار داده شده اما حاضر به همکار نیستدند و ما مجبوریم طبق قانون با آنان برخورد کنیم.


اسماعیلی در ادامه گفت: متاسفانه تشریک مساعی مردم روستا بسیار کم است و پیشنهاد شده که سیستم جمع آوری زباله فعال شود اگر ساکنان روستا همکاری نکنند ما مجبور به برخورد قانونی خواهیم بود زیرا نمی توانیم بخاطر 10 خانوار  بهداشت یک روستا را به خطر اندازیم.


وی با اشاره به آب شرب روستا گفت: یکی از مشکلات مهم آن عدم کلر زنی است که باید به صورت ویژه و ریشه ای برای همیشه حل شود.


فرماندار دهگلان از دهیار روستا خواست جوابگوی حل این مشکل باشد که  دهیار روستا گفت: ظرف 10روز آینده سعی خواهیم کرد با همکاری شورا مشکل جمع آوری زباله روستا حل شود که فرماندار دهگلان زمان یک ماهه برای حل این مشکل تعیین کرد.

 


رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دهگلان: سامانه ساخت و ساز در سیتم اداره راه اندازی شود


 
سلیمانی رئیس بیناد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان با اشاره به نقشه طرح هادی روستا گفت: حدود 10 سال از آن می گذرد و نیاز به اعتبارات استانی دارد که باید بازنگری شود.


وی افزود: در خصوص سند روستا یی تاکنون هیچگونه اقدامی نشده و در بحث واگذاری زمین که مردم اعتراض  در قیمت آن داشتند قیمت زمین کارشناسی برای فروش شده است.


سلیمانی در ادامه گفت: 17 قطعه زمین در روستای حاجی آباد آماده واگذاری به مردم است که یک قطعه آن واگذار شده است بخاطر اینکه مردم قدرت خرید داشته باشند قیمت زمین هیچگونه افزایشی نیافته است.

 

 فرماندار دهگلان از رئیس بیناد مسکن خواست باید خدمات این اداره برای مردم تشریح شود و در این زمینه برای اینکه مردم قانع شوند نیاز به اعتماد سازی است زیرا واقعیت این است اعتماد مردم سلب شده زیرا در گذشته کارهای اتفاق افتاده که باعث بی اعتمادی مردم شده است.


سلیمانی خواستار راه اندازی سامانه جامع  ساخت و ساز در شهرستان شد و گفت: راه اندازی این سامانه در دیگر استانهای جوابگو بوده اگر در دهگلان سامانه در سیستم نصب شود می توانیم نظارت کلی بر ساخت و ساز شهرستان داشته باشیم.


فرماندار دهگلان با ارائه پیشنهادی خواستار همایش دهیاران و شوراهای اسلامی در دو روستای بخش مرکزی و بخش بلبان آباد شد گفت: باید دراین در این دو  روستا طی دو روز از مدیران کل یا معاونیین آنان به این دو روستا دعوت شوند که ادارات مطالبات خود را توضیح دهند  و مردم مشکلات خود را در حوزه های که بسیار با آن درگیر هستند تشریح شود.

 

انتهای پیام/h.e

 

یکشنبه 1 مهر 1397 | 07:34

کد خبر : 30907

منتشر کننده : الف ق/d

بنده خدا پاسخ یکشنبه 1 مهر 1397 | 12:17

0
2

سلام علیکم و عرض ادب
مدیریت بحران کردستان نسبت به وقوع سیل هشدار داد
http://kurdtoday.ir/news/30906/
خبر فوق را که سایت وزین شما به نقل از مدیر کل محترم بحران در مورد امکان وقوع سیل منشر نموده است . با خواندن 2 خبر با فاصله 2 روز سوالاتی به ذهن هر خواننده ای می اید که بالاخره در کمترین حالت یک جایی از مدیریت اشکال دارد که از طرفی مردم با تهدید سیل مواجه و از طرفی با تشنگی مواجه هستند و اب ندارند . خب این سیل احتمالی چرا دردی درمان نمی کند و تشنه را سیراب نمی کند ؟ به شما عرض می کنم خود وجود سیل دلیل علمی دارد که اقایان از این دلیل غافل بوده اند . دلیل وقوع سیل سواد و معلومات دکتری و ابخیزداری نمی خواهد به اقتضای سن نیز می توان علت ساده را متوجه شد . مثال ساده این است که یک تانکر پر از اب را بصورت قطره ای در جایی خالی کنیم هیچوقت خطری ایجاد نمی کند ولی وقتی یک باره یک تانکر اب را رها کنیم مشکل بزرگی بوجود می اید . خداوند طبیعت را نیز چنین خلق کرده است . وقتی باران شدیدی در کوهها می بارد اگر کوه و منطقه دارای پوشش گیاهی باشد باران ابتداء بر روی برگ درختان می بارد و تا به شاخه و تنه و به زمین و موانع دیگر علفها برسد از طرفی زمان بر است و سیل اتفاق نمی افتد و از طرفی دیگر نی اب جذب زمین شده و خشکسالی اتفاق نمی افتد و خود درختان هزاران برکت دارد بلاخره پیش بینی سیل نیز درست از اب در نیامد و هوا افتابی بوده و هست و یک ذره ابر هم در اسمان نیست. و خدا را شاکریم که سیل نیامد / ولی سخن خلاصه این است این بارندگیها چرا با مدیریت صحیح جذب زمین نمی شود و دارای بی ابی هم می شویم؟ و چرا در روستای دهگلان تا حالا مشکل اب حل نشده و حالا نیز در برابر سوالات فرماندار محترم همه بهانه ای می اورند و دلیلی می اورند والله من نمی دانم که بیمار هستم و در خانه هستم چکار کنم تا یک مسئول اختیاردار به منزل اینجانب مهمان بیاید و 2 روز از اشتباهات متعدد مدیریتی مستند به ایشان عرض کنم در مواردی هم در گذشته عرض کرده ام ولی گوش شنوا نبوده است. از یک طرف سیل هشدار داده می شود و اشتباه در می اید و از یک طرف هم روستایی اب خوردن ندارد اقای فرماندار محترم دهگلان بهتر است در دفتر سایت وزین کرد تودی این مسئولان محترم را با هم مناظره دهد و ما هم بخوانیم
با ارزوی موفقیت برای شما/ بخدا از دلسوزی نوشتم و چون فی البداهه می نویسم اشکالات املایی را نیز ببخشید

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید