کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

بوی ماه مهر و مدرسه با رنگ غلیظ گرانی در کُردستان

بوی ماه مهر، کردستان ، گرانی لوازم التحریر

شلوغ شدن مراکز خرید و فروش لوازم التحریر به یادمان می آورد که پاییز نزدیک است و مهرماه؛ فصل درس و مشق دوباره از راه می رسد و باید وسایل مورد دانش‌آموزان‌مان را تهیه کنیم...

به گزارش کُردتودی، شلوغ شدن مراکز خرید و فروش لوازم التحریر به یادمان می آورد که پاییز نزدیک است و مهرماه؛ فصل درس و مشق دوباره از راه می رسد و باید وسایل مورد دانش‌آموزان‌مان را تهیه کنیم. دراین میان کودکانی خندان را می بینید که به دنبال یافتن دفترچه، کیف و کفش و پاک کن هستند و بیش از هرچیز هم زیبایی عکس‌های آنهاست که این کودکان را به سوی خود می کشاند، غافل از اینکه والدین‌شان‌گاه نمی توانند به ذوق و شوق آنها پاسخ دهند، چراکه کالاهای خارجی باکیفیت و زیبا قیمت بالایی دارند.


کردستان نیز از تب و تاب بازگشایی مدارس دور نمانده است و اینجا هم والدین و کودکان، بازار را از همیشه شلوغ‌تر کرده‌اند.

 

 

قیمت‌های متفاوت


یک شهروند سنندجی حاضر در بازار لوازم‌التحریر خیابان فردوسی اظهار‌می‌کند: قیمت انواع دفتر متفاوت است، به‌طوری که با گشت و‌گذاری در مغازه‌ها این تفاوت قیمت را کاملا می توانید حس کنید.


«راضیه جمیلی» با اشاره به کیفیت لوازم التحریر در بازار می گوید: جنس لوازم التحریرها بسیار با هم متفاوت است و به قول فروشنده‌ها، کالاهای خارجی، باکیفیت، اما گران است و فردی مانند من که 3 فرزند دانش‌آموز دارم، اصلا جرأت نمی کنم نزدیک این کالاها شوم.


وی اضافه می‌کند: برخی از مغازه‌داران و فروشندگان لوازم التحریر هنوز خرید جدید انجام نداده‌اند و منتظر کاهش قیمت‌ها و ثبات نرخ‌ها در بازار هستند.

 

هزینه‌ها بالاست


در یکی از مغازه‌های فروش لوازم التحریر نیز «تینا» دختر کلاس اولی که با شوق خاصی به همراه پدر و مادرش مشغول خرید کیف و لوازم تحریر است، نظر ما را به خود جلب می کند. جلوتر می رویم و نظرش را درباره مدرسه رفتن می پرسیم. او می گوید: خیلی خوشحالم که به مدرسه می روم، چون آنجا دوستان خوبی پیدا می کنم و باسواد می شوم.


پدر تینا هم می گوید: دخترم خیلی ذوق مدرسه رفتن دارد و هر روز با هیجان خاصی، ما را به بازار می کشاند، هرچند با دیدن قیمت‌های لوازم‌التحریر، کمی نگران شده‌ام.


«وی» ادامه می‌دهد: هزینه‌ها بسیار بالاست و من که یک کارمندم، با مشکل مواجه می شوم. پس انتظارداریم هزینه‌ها کاهش پیدا کند.م

 

ادر تینا هم به جمع ما اضافه می‌شود و می گوید: درست است که دفترهای تعاونی با قیمت‌های مناسب‌تری ارائه می‌شود، اما طرح روی جلد آنها زیاد جالب نیست و نظر بچه‌ها را به خود جلب نمی کند. به همین دلیل هم بچه‌ها دست روی دفترهای خارجی می‌گذارند که قیمت‌های بالایی دارند.

 

 

 

کسی به کیفیت توجه نمی کند


«مرجان کاملی» می افزاید: مردم انتظار کاهش قیمت را دارند تا همه بتوانند کالاهای باکیفیت انتخاب کنند، درحالی که امروز به دلیل گرانی کسی به کیفیت فکر نمی‌کند و همه تنها منتظر کالایی با قیمت پایین هستند.


یکی دیگر از شهروندان سنندجی هم که به همراه 2 فرزندش برای خرید آمده است، اظهار‌می‌کند: افزایش قیمت‌ها و اختلاف نرخ لوازم التحریر از سال گذشته تاکنون، بسیاری از خانواده‌ها را در روزهای نزدیک به آغاز سال تحصیلی جدید در شوک فرو برده است.


«آرمان علی پور» با ابراز نارضایتی از وضع توزیع این‌گونه کالاها و همچنین گرانی لوازم التحریر می گوید: سال گذشته قیمت یک پاک کن ساده از 2هزار تومان بیشتر نمی شد، اما درسال جاری همین کالای بی ارزش به قیمت 3 تا 4هزارتومان رسیده است.

 

حسرت کودکان
یکی دیگر از شهروندان سنندجی نیز در این باره اظهار‌می‌کند: ناتوانی در خرید این لوازم برای فرزندم مرا آزار می دهد. «مرضیه رجبی» ادامه می دهد: لوازم التحریر گرانقیمت با رنگ و لعاب فراوانی در بازار ارائه می‌شود، اما بسیار گران هستند و با دیدن نگاه کودکانمان، می فهمیم که چقدر آن لوازم را دوست دارند، اما از پس خرید آنها برنمی آییم.


وی می گوید: تولیدکنندگان داخلی باید به ذائقه‌ دانش‌آموزان بیشتر توجه و کالاهایی تولید کنند که توان رقابت با نمونه‌های خارجی را داشته باشد.این شهروند سنندجی ادامه می دهد: امروزه همه جا صحبت از حمایت از کالای ملی درمیان است، این موضوع درحالی است که باید به ارتقای کیفیت و جذابیت محصولات داخلی نیز توجه شود.

 

برای ارتقای کیفیت تلاش شود
 یکی دیگر از شهروندان نیز می گوید: سال جاری پسرم به کلاس دوم دبستان می رود و با وجود اینکه اصرار دارم لوازم التحریر داخلی خرید کند، اما رغبتی به آن نشان نمی‌دهد و می خواهد کالاهای چینی را که شکل زیباتر و فرم بهتری دارند، بخرد.


«مهین طالبی» عنوان می کند: تولیدکنندگان داخلی برای اینکه بخواهند بساط کالای چینی از بازار جمع شود، باید طرح‌های متنوع قابل رقابت با کالای خارجی تولید کنند.


وی ادامه می دهد: مشتریان باید تفاوت را احساس کنند تا به سوی خرید لوازم التحریر داخلی تمایل پیدا کنند.


این شهروند می افزاید: اگر تولیدکننده برای ارتقای کیفیت کار خود تلاش کند و با الگوهای جهانی و رنگ بندی‌های دلخواه دانش‌آموزان همراه شود، بی‌تردید دانش‌آموز نیز هنگامی که از کنار جنس ایرانی و چینی رد می‌شود، کالای ایرانی را انتخاب می کند.

 

 

رشد 30درصدی قیمت لوازم التحریر
 یکی از فروشنده‌های لوازم التحریر نیز اظهار‌می‌کند: در سال جاری قیمت لوازم التحریر نسبت به سال گذشته رشد 30درصدی داشته و این افزایش قیمت سبب شده است مردم بیشتر به دنبال کالای ارزان قیمت باشند.


«انور جلیلی» ادامه می دهد: جدا از کاهش قیمت، تولید کنندگان داخلی لوازم التحریر باید اصل تنوع در رنگ بندی‌ها و جذابیت را نیز درنظر بگیرند، زیرا این عوامل تأثیر بسزایی در رونق کالای ایرانی دارد.


وی می گوید: در سال جاری لوازم التحریر به اندازه کافی در استان توزیع شده است، اما دانش‌آموزان به دلیل نبود فرهنگسازی به سمت لوازم التحریر خارجی گرایش دارند.


رجبی اضافه می کند: اگر دولت از تولیدکنندگان حمایت کند و شکل‌های متنوع و زیباتری از لوازم التحریر ازسوی تولیدکنندگان عرضه شود، کالای چینی جایی در بازارهای داخلی پیدا نمی کند.

 

به کیفیت کالا توجه کنید
یک کارشناس اقتصادی اظهارمی‌کند: مردم باید هنگام خرید لوازم‌التحریر به یک قانون طلایی توجه ویژه داشته باشند که می‌گوید؛ «قیمت بالا تضمینی برای کیفیت کالا نیست».


«محمد فیضی» می گوید: همان‌طور که بسیاری از بازارها، میزبان برندهای مختلفی شده‌اند، نوشت‌افزار هم از این قاعده مستثنا نیست و از گذشته تاکنون برندهای متفاوتی در آن خودنمایی می‌کند.وی می افزاید: هرچند بیشتر برندهای موجود در بازار کشورمان از چین می آید، اما بازار نوشت‌افزار ‌اکنون در تصرف تولیداتی از اسپانیا، کانادا، هندوستان، آلمان و‌ترکیه هم هست. فیضی ادامه می دهد: شهروندان قبل از اینکه برچسب قیمت روی کالای مورد نظرشان را بخوانند، سعی کنند به کیفیت آن توجه کنند، چون با این کار پول اضافه پرداخت نمی‌کنند.

 

انتهای پیام/m.r

 

یکشنبه 25 شهریور 1397 | 11:32

کد خبر : 30865

منتشر کننده : م ر/a

بنده خدا پاسخ دوشنبه 26 شهریور 1397 | 08:18

0
1

اینجانب پیرمرد از تجربه های گذشته ام در مورد درس خواندن فرزندانم و تهیه لوازم درسی فرزندانم عرض می کنم امتحان فرمایید
افکار عمومی و نیز ذائقه کودکان طوری است که هنوز مدرسه شروع نشده و اخر شهریور انواع و اقسام لوازم مدرسه فروشی اعم از کیف و لوازم التحریر و مانتو شلوار برای دختران و سایر وسایل بسیار گران است همیشه نیز چنین بوده است. اینجانب سالهای سال فرزندانم را با زبان خوش قانع کردم که تا دوم مهرماه با لوازم سال گذشته اشان به مدرسه بروند . بالاخره کتاب را در نایلون گذاشته و 2 روز به مدرسه بروند مگر چه می شود؟ فروشندگان در شهریورماه وقتی سیل هجوم خانواده ها را می بینند گران می فروشند مثل اینجانب تا دوم مهرماه صبر کنید و دندان روی جگر بگذارید فروشنده وقتی ببیند وسایلش روی دستش مانده و تا سال اینده باید نگهداری کند نصف قیمت خواهد فروخت. همه چیز چنین است عجله نفرمایید و صبر بفرمایید

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید