کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در فرهنگ کردها هنرمندانش جاودانه و ماندگارند/ علی حیدرآقایی

علی حیدرآقایی، هنرمندان کرد، تجلیل، هنرمند

هنرمندان در عرصه های مختلف هنری، گوهرهای نایابی هستند که باید قدرشان را بدانیم و برایشان احترام خاصی قائل شویم.

به گزارش کُردتودی، فرهنگ در هر جامعه ای به مثابه شناسنامه ی آن جامعه می باشد و این شناسنامه ، هویت یک فرهنگ را از لحاظ قدمت و اصالت ، هویدا می سازد و در واقع به منزله ی شناختنامه و مرجع عمل میکند و با توجه به همین محور ، میتوان پویایی یک فرهنگ را واکاوی کرد؛ در پیدایش این هویت افراد و نوابغی وجود دارند که مانند خورشید مظهر و نماد روشنایی یک فرهنگ هستند و تاریخ ساز فرهنگ خود شده اند .به همین منوال، در میان کردها نیز ، نوابغ و خدایانی و جود دارد که مانند ستاره در آسمان فرهنگ آنان نورافشانی می کنند؛ سرزمین کردستان زادگاه علم و حکمت و هنر است؛ جایی است که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است، جایگاه عارفان، شاعران، نویسندگان و اندیشمندانی که آینه زار تجلی زیبایی بوده اند؛ آنان به فرهنگ کردستان شخصیت و اعتبار داده اند و کردستان را سرزمین اصالت و فرهنگ نموده اند. بی شک آنان نمادهای تاریخی و فرهنگی کردها هستند که همواره یاد و نامشان در دل این فرهنگ اصیل جاودانه میماند.


هنرمندان را تا زنده اند ارج نهیم


 فرهنگ کردها ، هنرمندانی در عرصه های مختلف داشته و دارد که همچون هوای تازه نسیم بهاری ، به روح انسان طراوت و شادابی می بخشد. کردها میراث دار فرهنگی درخشان و ریشه ای هستند که با مطالعه ی کتابهای حوزه تاریخ و فرهنگ کردستان ، میتوان به نقش ممتاز هنرمندانش در استمرار ، پایداری و پویایی این فرهنگ پی برد.

 

هنرمندان در عرصه های مختلف هنری، گوهرهای نایابی هستند که باید قدرشان را بدانیم و برایشان احترام خاصی قائل شویم ؛ آنانی که در میان ما نیستند باید همواره یاد و نامشان را زنده نگهداریم زیرا بخشی از فرهنگ مان مدیون وجود و نامشان میباشد. در بررسی تاریخ فرهنگ کردها تا زمان حاضر ، نام های جاودانه ای در زمینه های ادبی، علمی، هنری، ورزشی و ...... وجود دارند که اینک در میان ما نیستند؛ آنان برای پویایی و روشنایی فرهنگ کردها در نبود امکانات حداقلی، بسیار کوشیدند و خوش درخشیدند و در نزد مردم محبوب ماندن و با عزت و افتخار رفتند و همواره نامشان در تارو پود فرهنگ کردها، جاودانه خواهد ماند؛ اما باید آن دسته از هنرمندانی که زنده اند را ارج نهیم و به وجودشان افتخار کنیم.

 

خوشبختانه سالهاست در کردستان فرهنگی ، انجمنی مردمی و مستقل، به نام انجمن تجلیل از مفاخر کردستان در راستای تجلیل و قدرشناسی از بزرگان و نخبگان حوزه های مختلف فرهنگی و هنری کردها، فعالیت میکند که باید به بانیان و برگزار کنندگان این حرکت ارزشمند دستمریزاد و خداقوت گفت؛ زیرا این انجمن سالهاست در راستای تکریم و قدرشناسی ، از بزرگواران و گوهرهای عرصه های مختلف هنری کردستان تجلیل به عمل آورده است و وظیفه است اهالی رسانه و مطبوعات ، اهالی فرهنگ و هنر در کنار مسئولین فرهنگی استان، از این پویش مردمی، به جهت دلگرمی و استمرار مسیر ( از این حرکت فرهنگی که هدفی جز تعالی فرهنگ کردها و زنده نگهداشتن نام بزرگان کردستان ندارد) همواره حمایت کنند.


علی حیدرآقایی نویسنده ، روزنامه نگار و پژوهشگر فرهنگی

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 20 شهریور 1397 | 07:12

کد خبر : 30825

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید