کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مذاکرات کُردها و دولت سوریه بر سر خودمختاری است

کردها، دولت سوریه، خودمختاری، کردستان، سوریه

پروفسور کریستوفر بولان، پژوهشگر انستیتو مطالعات استراتژیک وابسته به کالج جنگ در آمریکا معتقد است مذاکراتی که اکنون میان کردها و دولت سوریه جریان دارد بر سر اعطای درجه ای از خودمختاری به کردها بر اساس قانون اساسی جدید این کشور خواهد بود.

به گزارش کُردتودی، کردهای سوریه  و نیروهای وابسته به بشار اسد، رییس جمهور سوریه در طول هفت سال جنگ داخلی در این کشور جز در مواردی معدود که به گفته برخی ناشی از سوء تفاهم بوده، با یکدیگر وارد درگیری نظامی جدی نشده اند. اما دولت سوریه با تمام قوا و با کمک روسیه و دیگر متحدان دمشق به جنگ شورشیان معتدل و غیرمعتدل رفته و موفقیت های نظامی زیادی کسب کرده است. دمشق اکنون به غیر از مناطق تحت کنترل کردها- حدود یک چهارم خاک سوریه- و مناطقی از شمال سوریه که تحت شورشیان مورد حمایت ترکیه بوده و شورشیان تندرو که استان ادلب را در کنترل دارند، بر تمام خاک سوریه کنترل دارد. بهار گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به صورت غیرمنتظره ای اعلام کرد که نیروهای آمریکا به زودی خاک سوریه را ترک خواهند کرد. آمریکا متحد اصلی کردها در جنگ با داعش بوده و از حمایت های این کشور به جز تهاجم ترکیه به عفرین و استقرار نیروهای ترکیه در منبج در کنار کردها بوده است. اما کردها از همین تعلل های مکرر آمریکا و احتمال خروج این کشور از سوریه بیم دارند و برای سازش با دولت دمشق قبل از خلاصی دمشق از شورشیان تلاش می کنند. آنها تاکنون دو بار با مقامات دولت سوریه در دمشق دیدار و گفتگو کرده اند.

 

خبرگزاری کردپرس برای بررسی مسئله آینده کردها در سوریه، مذاکرات آنها با دولت سوریه و نیز آینده جنگ داخلی در این کشور با پروفسور کریستوفر بولان، پژوهشگر انستیتو مطالعات استراتژیک وابسته به کالج جنگ در آمریکا مصاحبه کرد و این مسائل را با وی در میان گذاشت.

 

 پروفسور بولان درباره علت تمایل برخی مقامات آمریکا به خروج نظامیان این کشور از سوریه به خبرگزاری کردپرس گفت: عقاید و گرایش های مختلفی در آمریکا پیرامون ادامه حضور آمریکا در سوریه وجود دارد. حامیان حضور نیروهای آمریکا در سوریه بر این باورند که حضور این نیروها در سوریه برای پیشبرد نبرد علیه گروه تروریستی داعش، حفظ اهرم های این کشور برای مذاکرات سیاسی درباره آینده بشار اسد، رییس جمهور سوریه و ایجاد مانع فیزیکی برای برخی کشورهای خارجی که آمریکا نمی خواهد در سوریه حضور داشته باشند، لازم است. آنهایی که حامی خروج نیروهای آمریکا از سوریه هستند عقیده دارند که قسمت عمده ماموریت نظامی برای تضعیف و شکست نهایی داعش انجام گرفته است. بنابراین، دیگر توجیهی و یا دلیل منطقی برای ادامه حضور آمریکا در سوریه وجود ندارد. حامیان خروج آمریکا از سوریه همچنین خواستار این هستند که آمریکا بار دیگر درگیر برنامه بازسازی پر هزینه دیگری در منطقه نشود.

 

استاد موسسه مطالعات استراتژیک وابسته به کالج جنگ علت عدم حمایت آمریکا از نیروهای کرد در سوریه از جمله در مورد تهاجم ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه را  به ترس از برخورد نظامی میان نیروهای آمریکا و ترکیه در سوریه مرتبط دانست و به کردپرس گفت: بسیاری از آمریکاییها در نهادهای امنیت ملی و دفاعی این کشور کردهای سوریه را همپیمانی حیاتی برای بیرون انداختن گروه ترویستی داعش از مناطق تحت کنترل داعش در سوریه می دانند. با این حال، ترکیه یکی از اعضای ناتو و متحد آمریکاست و مقامات ارشد هم از آمریکا و هم از ترکیه نمی خواهند برخورد نظامی میان واشنگتن و آمریکا بر سر حمایت از کردها در سوریه اتفاق بیفتد. بنابر این، هم ترکیه و هم آمریکا در عدم تقابل نظامی با یکدیگر بر سر عفرین دارای منافع مشترک بودند.

 

دکتر کریستوفر بولان درباره مذاکرات میان کردها و دولت بشار اسد بر سر آینده مناطق تحت کنترل کردها معتقد است این مذاکرات هنوز در مرحله ابتدایی خود قرار دارند و فعلا نتیجه ای ملموس حس نمی شود. دکتر بولان افزود: مذاکرات میان کردها و دولت سوریه بر سر توافقی نهایی در جریان است. موضوع این مذاکرات درباره اعطای درجه ای از خودمختاری به کردهای سوریه در شمال این کشور است. دادن اجازه به کردها برای داشتن درجه ای از خودمختاری بر اساس قانون اساسی جدید این کشور خواهد بود.

 

پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به کالج جنگ در آمریکا درباره عاقبت بحران کنونی در سوریه و سرانجام جنگ داخلی در این کشور به خبرگزاری کردپرس گفت: به احتمال خیلی زیاد، مرحله بعدی در کمپین نظامی ارتش سوریه، تلاش این کشور برای بازپس گیری استان ادلب از شورشیان این کشور است. این که تا چه حد ترکیه با پیشروی های ارتش ترکیه در استان ادلب مشکلی نداشته باشد سوال کلیدی و استراتژیک برای روسیه و دمشق خواهد بود. با فرض این که بشار اسد در جنگ برای بازپس گیری استان ادلب موفق شود و آمریکا هم نیروهای خود را از سوریه خارج کند- که هیچ کدام از اینها تضمین شده نیست- بشار اسد کنترل خود را بر تمام کشور خواهد گسترانید. اما این پیروزی های نظامی ضامن ثبات سیاسی و اقتصادی در سوریه نخواهد بود. گروه داعش و دیگر گروه ها به حملات جسته و گریخته خود در برخی مناطق علیه نیروهای امنیتی سوریه ادامه خواهند داد و مقاومت های محلی در برابر نیروهای بشار اسد  ادامه خواهد داشت. علاوه بر آن، آسیب های هنگفت جنگ بر زیرساخت های سوریه، اقتصاد این کشور و جامعه انسانی آن در طی این جنگ داخلی همچنان باعث شکننده بودن کشور سوریه خواهد شد و سوریه در سال های آینده با فقر و آسیب ها و صدمات التیام نیافته دست و پنجه نرم خواهد کرد.

 

کردپرس

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 19 شهریور 1397 | 13:38

کد خبر : 30824

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید