کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

چرایی درخواستها برای تعویق انتخابات پارلمانی کردستان / راه‌ دشوار اتحاد کُردها در بغداد

انتخابات پارلمانی کردستان عراق، اقلیم کردستان، شیرکو جودت، لیست اصلاحات

شیرکو جودت رئیس لیست اصلاح در انتخابات پارلمان اقلیم کردستان عراق تصریح کرد که‌ در میان احزاب سیاسی و افکار عمومی اقلیم کردستان نگرانی های جدی نسبت به‌ سلامت انتخابات پارلمانی پیش روی این اقلیم وجود دارد.

به گزارش کُردتودی، پس از آن که‌ مذاکرات دو ساله‌ سه‌ حزب اسلامی اقلیم کردستان برای حصول توافقی در راستای تدوین نقشه‌ راه‌ و اقدام مشترک با اتحاد یا تشکیل همپیمانی و ائتلاف و یا در بدبینانه‌ ترین حالت مشارکت در انتخابات عراقی و کردستانی با لیست مشترک بدون نتیجه‌ ماند، اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتو) و جنبش اسلامی کردستان (بزوتنه‌وه‌) در غیاب جماعت اسلامی کردستان (کومل) لیست مشترک اصلاح را برای شرکت در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که‌ قرار است 30 سپتامبر سال جاری برگزار شود، اعلام کردند.

 

اعلام این لیست مشترک اسلامی برای شرکت در انتخابات پارلمانی کردستان در حالی است که‌ احتمال تعویق برگزای انتخابات هر روز بیشتر تقویت می شود.

 

دکتر شیرکو جودت نماینده‌ پارلمان کردستان از فراکسیون اتحاد اسلامی و رئیس لیست انتخاباتی اصلاح در گفتگو با خبرنگار کردپرس از آمادگی کامل این لیست برای شرکت در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان و انجام تمامی اقدامات لازم برای آغاز تبلیغات و حضور در رقابت های انتخاباتی خبر داد.

 

شیرکو جودت در خصوص احتمال تعویق انتخابات پارلمانی کردستان با توجه‌ به‌ آ‌غاز گفتگوها میان برخی احزاب برای این منظور، گفت: احتمال تعویق انتخابات پارلمان کردستان وجود دارد، اما این احتمال ضعیف است. اتحاد اسلامی برگزاری انتخابات در موعد مقرر را لازم و ضروری می داند و تمامی اقدامات لازم برای شرکت در انتخابات را انجام داده‌ است، اما با احزابی که‌ برای مذاکره‌ در خصوص  تعویق انتخابات به‌ دیدار ما می آیند گفتگو کرده‌ و خواهیم کرد.

 

احزابی که‌ خواستار تعویق انتخابات پارلمانی کردستان هستند، دلیل این درخواست را مهیا نبودن وضعیت اقلیم کردستان و همچنین ناشفاف بودن لیست واجدین رای دادن اعلام کرده‌ اند، رئیس لیست اصلاح در انتخابات پارلمانی کردستان در پاسخ به‌ این سوال که‌ دلیل پافشاری این لیست بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر چیست، گفت: همیشه‌ و طی همه‌ دوره‌های پیشین، انتخابات در اقلیم کردستان با تقلب همراه‌ بوده‌ است و این نیز موجب ایجاد بی اعتمادی بزرگی به‌ روند انتخابات و سلامت آن به‌ ویژه‌ در میان رای دهندگان اقلیم کردستان شده‌ است. این نیز موجب شده‌ است که‌ در این دوره‌ از انتخابات نیز احزاب سیاسی از سلامت انتخابات اطمینان خاطر نداشته‌ باشند و نسبت به‌ برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف شک و تردید وجود داشته‌ باشد و تمامی تلاش خود را برای به‌ حداقل رساندن تقلب به‌ کار گیرند.

 

خودت افزود: یکی از راه‌ هایی که‌ می توان برای انجام دادن تقلب در انتخابات به‌ کار گرفت، لیست واجدین شرایط رای دادن است و این لیست تاکنون به‌ طور کامل مورد بازبینی قرار نگرفته‌ است و این نیز موجب زمینه‌ سازیی برای انجام تقلب می شود. ما هم بر این امر تاکید داریم که‌ باید نگرانی ها در خصوص لیست واجدین شرایط رای دادن و دیگر عواملی که‌ موجب بروز تقلب در انتخابات می شوند، رفع گردند.

 

وی تصریح کرد که‌ اتحاد اسلامی کردستان نیز همچون دیگر احزاب اقلیم کردستان، نسبت به‌ وجود اشکالات جدی در لیست واجدین شرایط رای دادن و دیگر موارد، ملاحظاتی دارند و به‌ صورت رسمی آن ها را به‌ کمیسیون عالی مستقل انتخابات و رفراندوم اقلیم کردستان اعلام کرده‌ اند.

 

شیرکو جودت، رئیس لیست اصلاح در ارتباط با احتمال تصمیم این لیست به‌ درخواست برای تعویق انتخابات پارلمانی کردستان در صورت عدم رفع نگرانی ها در ارتباط با سلامت انتخابات، اعلام کرد که‌ فعلا منتظر پاسخ کمیسیون به‌ موارد اعلامی هستند و این لیست نیز تصمیم نهایی خود را در این باره‌ اعلام خواهد کرد.

 

وی در خصوص تاثیر فرایند تشکیل دولت جدید عراق و مشغول بودن احزاب کردستانی به‌ این موضوع بر احتمال تعویق انتخابات پارلمانی کردستان، گفت: روند تشکیل دولت جدید  در بغداد و گفتگوها در این باره‌ بر انتخابات پارلمانی کردستان تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم دارد. تاثیر مستقیم این است که‌ بغداد همچون سایه‌ درختی است بر زمین اقلیم کردستان و اگر در اقلیم کردستان میان احزاب سیاسی در مسائل ملی، اتحاد و هماهنگی وجود داشته‌ باشد این نیز به‌ وضعیت کردها در بغداد تسری می یابد و موجب تثبیت جایگاه‌ آن ها خواهد شد و بالعکس نیز اگر اختلافات و انشقاق در اقلیم کردستان افزایش یابد تضعیف کردها در بغداد را به‌ دنبال خواهد داشت.

 

شیرکو جودت خاطرنشان ساخت: اگر کردها با اتحاد و پروژه‌ مشترک در مجلس و دولت جدید عراق حضور یابند جایگاه‌ قدرتمندتری خواهند داشت، اما رسیدن به‌ چنین امری بسیار دشوار خواهد بود.

 

کردپرس

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 15 شهریور 1397 | 12:05

کد خبر : 30783

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید