کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آیا اداره اطلاعات مریوان «آرمان غفوری» فعال زیست محیطی را دستگیر کرده است؟/ واکنش فرماندار به شایعات آتش سوزی جنگل‌های مریوان / شفیعی: احتمالاً آتش‌سوزی کار ذغال‌فروشان بوده است

واکنش فرماندار مریوان، آتش سوزی جنگل های مریوان، مریوان، آرمان غفوری، اداره اطلاعات، چیا سبز، فعال زیست محیطی

فرماندار مریوان در نشست خبری با اصحاب رسانه به شایعات مبنی بر اتفاقات چند روز گذشته در این شهرستان پاسخ داد.

به گزارش کُردتودی، رسانه‌های معاند نظام ادعا می کنند آرمان غفوری دانشجوی جغرافیای دانشگاە پیام نور مریوان، عضو فعال انجمن سبز چیا مریوان، فعال زیست محیطی و اجتماعی شهر مریوان درهشتم مرداد سال جاری توسط نیروهای امنیتی مریوان بازداشت شدە است و از آن تاریخ به بعد هیچ خبری از این شهروند مریوانی در دست نیست.

 

اما فرماندار شهرستان مریوان روز گذشته به مناسبت فرارسیدن هفته دولت در نشستی خبری که با خبرنگاران مریوان گذاشته بود، گفته است: متاسفانه برخی از افراد امروز در بین آنها التهابی ایجاد شده بود که اداره اطلاعات شهرستان، آرمان غفوری را دستگیر کرده که باید عنوان کرد این امر کذب محض است و این امر را از دستگاه اداره اطلاعات استعلام گرفته‌ایم.

 

محمد شفیعی بیان کرد: اداره اطلاعات با مردم و برای مردم خدمت می کند و بارها موضوعاتی وجود داشته است که آنها با روشنگری و حضور در میان مردم از ایجاد یک مشکل بزرگ برای خانواده ها جلوگیری کرده اند و باعث آرامش آن خانواده‌ها و جامعه شده اند.

 

شفیعی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران دارای سه قوه مقننه، مجریه و قضائی است که هر اجرای سلبی صورت گیرد باید با دستور قضایی انجام شود لذا خانواده آرمان غفوری یا هر فردی دیگر می‌توانند به دستگاه قضایی مراجعه نموده و مراحل قانونی را طی کرده و برای ملاقات فرزند خود اقدام کنند یا تلفنی با وی صحبت کنند.

 

فرماندار مریوان در بخش دیگر از صحبت هایش به شایعاتی در بین مردم مبنی بر انفجار راکت یا مین عمل نکرده دوران جنگ یا مانور سپاه در کوه‌های بلوط روستاهای سلسی و پیله و گویا این انفجار باعث مرگ چهار تن در روزهای گذشته شده است، هم اشاره کرده و گفته است: آنچه که مسلم است این است که این آتش دو روز قبل از منجر شدن به حادثه اخیر که در آن چهار تن از عزیزان منابع طبیعی و دوستداران محیط زیست به دلایلی که امروزه از سوی کارشناسان امر مورد بررسی هستند، شروع شده بود.

 

شفیعی افزوده است: آتش ابتدا مهار شد اما متاسفانه دو روز گذشته به دلایلی که وزش باد و وجود زغال های خاموش نشده، از نو شروع شد و در بخشی از این کوه ها شدت زیادی داشت. وی عنوان کرده است: در همان ابتدای آتش سوزی با فرمانده سپاه شهرستان تماس گرفتم که در آن ساعت در روستای سیاناو حضور داشتند. ایشان برای مهار آتش به طیفی از بسیجیان دستور حرکت را داد. از ارتش شهرستان نیز برای خاموش و مهار کردن آتش در این کوه ها سربازانی حدود دو گروهان نیز اعزام شد و به کمک نیروهای فعال محیط زیست ، هلال احمر، منابع طبیعی، محیط زیست و نیروهای مردمی روستاهای اطراف شتافتند.

 

وی گفته است: متاسفانه چهار تن از عزیزان این شهرستان که دو تن از انها کارمندان منابع طبیعی هستند و دو تن دیگر نیز از افراد فعال زیست محیطی بودند و در دره این کوه ها گیر افتاده بودند جان خود را در راه حفاظت از محیط زیست شهرستان از دست دادند و این امر باعث شد همه ما داغدار گردیم.

 

فرماندار مریوان تأکید کرده است: برخی از گروهک های معاند و کانال های تلگرامی از برگزاری مانور سپاه یا ارتش در این کوه ها خبر می دهند و این خبر کذب محض است و هیچ اساسی ندارد و بنا بر گواهی مردم و کارشناسی امر از سوی کارشناسان موجود این گونه مسائل کذب محض شناخته شد.

 

وی بیان کرده است: متاسفانه در چند روز اخیر بر اثر آتش سوزی کوه های اطراف سلسی و پیله بیش از 100 هکتار از مراتع و جنگل های این منطقه در آتش خاکستر شده است. کمک های مردم و افراد محیط زیست و منابع طبیعی و بسیج و ارتش اگر نبود این میزان بسیار بیشتر می‌بود.

 

وی تصریح کرده است: از سوی پزشکی قانونی که اخیرا پیگیر موضوع نیز بوده ایم خفگی بر اثر دود به عنوان نظریه اول مطرح شده است که جواب پزشکی قانونی به صورت قطعی در روزهای آتی به نظر مردم خواهد رسید.

 

فرماندار شهرستان مریوان گفته است: در سال های اخیر چند تن از افراد سودجو که مشغول آتش زدن جنگل و مراتع این شهرستان برای ساخت زغال و فروش آنها بودند دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند. احتمال این امر که فرد یا افرادی برای تخریب جنگل ها در راستای ساخت زغال اقدام کرده باشند وجود دارد.

چهارشنبه 7 شهریور 1397 | 08:29

کد خبر : 30702

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید