کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش نیویورک تایمز از تولیدکننده نمونه و میلیاردر کُرد در آمریکا

حمید اولوکایا، کرد ترکیه، فروش ماست، درآمد، ثروت

حمید اولوکایا یکی از مهاجران کرد ترکیه هنگام ورود به آمریکا در 24 سال پیش تنها 3000 دلار در جیب داشت، اکنون فروش سالانه کارخانه تولید ماست وی بیش از 1500000000 دلار است.

به گزارش کُردتودی، حمید اولوکایا یکی از مهاجران کرد ترکیه هنگام ورود به آمریکا در 24 سال پیش تنها 3000 دلار در جیب داشت، اکنون فروش سالانه کارخانه تولید ماست وی بیش از 1500000000 دلار است.

 

به گزارش کردپرس، تنها گردش مالی کارخانه تولید ماست حمید اولکایا تولید کننده برتر ماست یونانی در آمریکا نیست که وی را مشهور کرده است بلکه وی بیشتر به دنبال استخدام پناهندگان کشورهای دیگر در آمریکاست که همین امر باعث انتقاد راست گرایان آمریکا از وی شده است.

 

حمید اولوکایا، تولید کننده برتر ماست یونانی آنطور که خود به نیویورک تایمز گفته است، یکی از اتباع کُرد ترکیه است که در جنوب شرق این کشور و در مناطق کردشین به همراه خانواده و اقوامش به چوپانی مشغول بوده است اما مایوس از وضعیت اقتصادی و ناراضی از وضعیت سیاسی بر مناطق کردنشین ترکیه، مانند بسیاری از همزبانان خود راهی دیار غربت می شود. اما او مثل بیشتر کردهای ترکیه راهی اروپا نمی شود بلکه به آمریکا می رود تا هم رویای خود را به واقعیت تبدیل کند و هم با تبدیل شدن به برند مشهور ماست چوبانی، در تحقق رویای آمریکایی نیز شریک شود.

 

حمید اولوکایا که هنگام ورود به آمریکا در سال 1994 تنها 3000 دلار در جیب داشت، در سال 2007 یک کارخانه تولید ماست را که به مزایده گذاشته شده بود می خرد و اکنون هزاران کارگر برای او کار می کنند. او دیگر پناهنده بی پول نیست؛ اولوکایا اکنون یکی از میلیاردرهای آمریکاست که فروش سالانه محصولات لبنی تولید شده توسط وی از جمله ماست یونانی به بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار می رسد.

 

اولوکایا آن طور که خودش گفته مشکلی بابت پول در ترکیه نداشته است زیرا اگر همه گوسفندان یک خانواده نیز توسط گرگها خورده می شد هرکدام از خانواده ها یک گوسفند به خانواده قربانی یورش گرگها می دادند و این خانواده صبح روز بعد هم یک گله دار کوچک بود. مشکل فعالیت سیاسی وی و نارضایتی از حکومتی بود که کردها را تحت فشار قرار داده بود به همین دلیل مدرسه را ناتمام گذاشته راهی دیار غربت می شود.

 

پدرش  به او پیشنهاد می کند که در آمریکا نیز همان کار را بکند که در دیار کردنشینشان در ترکیه انجام می دادند و آن تولید پنیر بود اما اولوکایا با طعنه به پدرش می گوید من 2000 مایل از ترکیه دور نشده ام که همان کاری را بکنم که در زادگاهم انجام می دادم. اما دست تقدیر در این بود که اولوکایا از همان کاری که در ترکیه انجام می داد تبدیل به کسانی در آمریکا شود که به قول آمریکایی ها رویای آمریکایی او برآورده شده و صاحب و مالک کسب و کار خود است.

 

او کارخانه ای مستعمل را که ماست تولید می کرده به قیمت 700000 دلار می خرد و تولید اصلی در این کارخانه را به ماست یونانی اختصاص می دهد. به گفته اولوکایا، در آن زمان ماست یونانی موجود در بازار آمریکا فقط یک درصد کل ماست موجود بود اما اکنون به بیش از 50 درصد رسیده است.

 

این تاجر و تولید کننده موفق کُرد در آمریکا می گوید کارخانه وی شبیه به یک آمریکای کوچک است زیرا مردمانی از 19 کشور مختلف جهان که حدود 500 الی 600 نفر بوده و 20 درصد کارگران را تشکیل می دهند، در این کارخانه مشغول کار هستند. مشهور است که او هوای کارگرانش را دارد. حمید اولوکایا معتقد است که پرداخت ساعتی 7، 8 یا 9 دلار به کارگران آنها را صاحب خانه نمی کند بلکه آن طور که او معتقد است شریک کردن کارگران با سود تجارت و سهام کارخانه بهترین راه برای تامین زندگی کارگران، کودکان آنها و ایجاد آتیه ای مطمئن برای آنهاست. او این کار را کرده است زیرا خود کارگر کارخانه بوده و حال کارگران را خوب می فهمد.

 

هزاران نفر در کارخانه این تولید کننده نمونه کُرد در آمریکا کار می کنند و فروش سالانه در این کارخانه به بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار رسیده است.

 

اولوکایا به همان کاری مشغول است که بیش از بیست سال پیش در مناطق کردنشین ترکیه انجام می داد اما شغل او امروز به یک برند مشهور و معتبر تولید ماست در آمریکا تبدیل شده و او نه تنها توانسته رویای کودکی خود را تحقق ببخشد بلکه در آن گوشه دنیا نیز به تحقق رویای آمریکایی کمک کرده است.

 

انتهای پیام/h.e

شنبه 3 شهریور 1397 | 11:09

کد خبر : 30670

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید