کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مشاور ارشد اردوغان:

آمریکا کشورهای عربی را مجبور به حمایت مالی از پ.ک.ک می کند

پ.ک.ک، اردوغان، اقدام آمریکا، عربستان سعودی

ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان با انتشار مقاله ای در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: دولت آمریکا، کشورهای عربی را مجبور به حمایت مالی از نیروهای حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) در شمال سوریه می کند.

به گزارش کُردتودی، چویک با انتشار مقاله ای تحت عنوان 'آمریکا اکنون عرب ها را به فربه کردن پ.ک.ک سوق می دهد' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا کمک 230 میلیون دلاری به نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د در شمال سوریه را متوقف کرد و کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی را مسئول حمایت مالی از آنها دانست.


وی بیان کرد: این اقدام آمریکا در ظاهر حامل پیامی در خروج نیروهای این کشور از سوریه است اما درست برعکس آن باید گفت که آمریکایی ها در منطقه می مانند و هزینه های آن را نیز کشورهای عربی پرداخت خواهند کرد.


وی افزود: ترامپ، کمک 230 میلیون دلاری آمریکا به بازسازی سوریه را مضحک خواند و آن را متوقف کرد اما باید از رییس جمهوری آمریکا سوال کرد که آیا ارسال بیش از پنج هزار کامیون سلاح به تروریست ها و ویران کردن سوریه اقدامی مضحک نبود؟ آیا ممانعت از استقرار یک دولت مردمی در سوریه، اقدامی مسخره و مضحک نبود؟
وی تاکید کرد: آمریکایی ها برای فربه کردن پ.ک.ک و پ.ی.د از کشورهای عربی کمک می گیرند که این نشان می دهد که دشمنی واشنگتن با آنکارا کافی نیست و عربها نیز به آن اضافه شده اند.


روز گذشته نیز روزنامه استار با انتشار گزارشی مدعی شد که آمریکا به بهانه بازسازی شهر رقه در سوریه، منابع مالی لازم برای حمایت از نیروهای به اصطلاح دموکراتیک سوریه را از عربستان سعودی و امارات متحده عربی تامین خواهد کرد.


روزنامه استار با انتشار گزارشی تحت عنوان 'ترامپ برای پ.ک.ک حامی مالی پیدا کرد' در شماره دیروز خود نوشت: دولت آمریکا به بهانه مبارزه و نابودی گروه ترورستی داعش وارد خاورمیانه شد و با ایجاد ویرانی های فراوان، امروز کنترل بعضی از مناطق شمال سوریه را در اختیار نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) قرار داده و حامیان مالی نیز برای تامین هزینه های تروریست ها پیدا کرده است.


به نوشته این رسانه، نیروهای به اصطلاح دموکراتیک سوریه متشکل از نیروهای پ.ک.ک و یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) است و آمریکایی ها منابع مالی فراوانی را به بهانه بازسازی رقه به سمت آنها روانه خواهند کرد که این منابع از کشورهای ثروتمند خاورمیانه یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی تامین خواهد شد.


استار افزود: هفته گذشته حکومت عربستان سعودی متعهد به پرداخت یکصد میلیون دلار برای بازسازی شهر رقه شده بود و به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ائتلاف بین المللی ضد داعش هم قرار است 300 میلیون دلار در همین ارتباط روانه این شهر سوریه کند که یکصد میلیون دلار از آن توسط سعودی ها و 50 میلیون دلار آن نیز توسط امارات متحده عربی تامین خواهد شد.


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بامداد یکشنبه طی توئیتی از لغو بسته مالی آمریکا که به بهانه کمک به بازسازی سوریه در اختیار تروریست ها قرار می گرفت، خبر داد و نوشت: 'آمریکا به بسته حمایتی مضحک سالانه 230 میلیون دلار به سوریه برای بازسازی، پایان داد.'


وی همچنین نوشت: 'عربستان سعودی و دیگر کشورهای ثروتمند خاورمیانه به جای آمریکا این پرداخت‌ها را انجام خواهند داد.'


رئیس‌ جمهوری آمریکا چند ماه پیش نیز گفته بود که قصد دارد به‌زودی نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کرده و اجازه دهد دیگران این مسئولیت را بر عهده بگیرند که این سخنان ترامپ موجی از وحشت را در کشورهای عربی به راه انداخت چرا که به باور آنها، خروج آمریکا از منطقه زمینه نفوذ بیشتر ترکیه و ایران را افزایش می دهد.


به باور کارشناسان ترک، این تهدید ترامپ به عنوان حربه ای از سوی آمریکا برای گرفتن منابع مالی و امتیازات بیشتر از کشورهای عربی به ویژه عربستان و امارات متحده عربی بود.


آمریکایی ها 2 سال و نیم پیش به بهانه مبارزه با داعش وارد سوریه شدند اما با متلاشی شدن حکومت خودخوانده گروه تروریستی داعش همچنان در کنار معارضان کُرد سوری مشغول به فعالیت هستند و ستیزه جویان پ.ک.ک و ی.پ.گ را به انواع سلاح های پیشرفته مجهز کرده اند.


روزنامه استار اواخر سال گذشته میلادی در گزارشی مدعی شد که آمریکایی ها شمال سوریه را به منطقه ای جهت پرورش تروریست تبدیل کرده اند.


روزنامه ینی شفق نیز اوایل سال جاری میلادی در گزارشی نوشت: بر اساس اخبار دریافتی از منابع محلی، برت مک گورک فرمانده آمریکایی در ائتلاف ضد داعش از 2 سال پیش در سوریه به هدایت معارضان کُرد سوری در اشغالگری پرداخته و امروز آرام آرام با ایجاد زمینه های لازم به منظور برقراری تشکیلات فدرالی پ.ک.ک در شمال سوریه به مراحل پایانی ماموریت خود می رسد.


به نوشته این رسانه، آمریکایی ها با حضور در شمال سوریه به بهانه مبارزه با داعش، شهر رقه را با خاک یکسان کردند و امروز با اعلام رقه به پایتختی تشکیلات فدرالی کُرد در شمال سوریه، شروع به بازسازی این شهر به منظور استقرار دولت پ.ک.ک در شمال سوریه و به رسمیت شناختن آن کرده اند.


اواخر سال گذشته میلادی، شماری از عناصر گروه تروریستی داعش با کمک نیروهای کُرد تحت نظارت آمریکا از شهر رقه خارج شدند و این شهر به طور کامل در اختیار نیروهای کُرد سوری تحت نظر آمریکا قرار گرفت.


به باور کارشناسان ترک، سران پ.ک.ک در شمال سوریه به طور کامل تحت فرماندهی برت مک گورک فرمانده آمریکایی فعالیت کرده و با سازماندهی این فرمانده آمریکایی به سلاح های مدرن مجهز شده اند.


وبسایت اینترنتی روزنامه ینی شفق اکتبر 2017 در گزارشی با عنوان 'پشت پرده ترور، این آدم است' نوشت: تخلیه نیروهای داعش از رقه و استقرار نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) در آن جا و طراحی حملات تروریستی در ترکیه، عراق و سوریه از سوی برت مک گورک آمریکایی سازماندهی می شود و وی باید روزی در ترکیه به جرم کشتن هزاران پلیس، سرباز و حمایت از تروریست ها محاکمه شود.


به نوشته این رسانه، این فرمانده آمریکایی با تامین نیازهای تسلیحاتی و لجستیکی گروه های تروریستی به واقع نقش پررنگی در اقدامات تروریستی صورت گرفته در خاک ترکیه داشته است و امروز خانواده قربانیان حملات تروریستی داعش و پ.ک.ک در ترکیه خواهان محاکمه عاملان و آمران اقدامات تروریستی در ترکیه هستند.

 

ایرنا

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 30 مرداد 1397 | 13:13

کد خبر : 30649

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید