کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

واحدهای تولیدی کردستان مسئولین استان را به یاری طلبیدند

کمبود منابع مالی، نرخ تسهیلات، مالیات، واحدهای صنعتی کردستان، رسانه، اخبار صنعت، اخبار کردستان

مدیران واحدهای تولیدی در استان کردستان با اظهار گلایه از بی تفاوتی مسئولین نسبت به سرنوشت اقتصاد استان و وضعیت فلاکت بار واحدهای تولیدی مسؤولین را به یاری طلبیدند.

به گزارش کُردتودی، رسانه عمده ترین ابزار جریان آزاد اطلاعات، معتبرترین وسیله برای انتقال وضعیت موجود به حاکمیت و قدرتمندترین مکانیزم فشار به مدیران برای اصلاح امور است به این دلیل هرچه رابطه جامعه و نظام قدرت با رسانه منطقی‌تر و منسجم‌تر باشد به همان نسبت کارکردهای مثبت آن بیشتر بر سرنوشت جامعه و مقبولیت حاکمیت تاثیر می‌گذارد به طوری که هم روند توسعه به سرعت پیش می‌رود، هم سرنوشت جامعه به سوی افق‌های روشن حرکت خواهد نمود و هم منفی نگری به نظام قدرت در اذهان مردم شکل نخواهد گرفت.

 

میزان رونق اقتصادی، انظباط اجتماعی، شکوفایی فرهنگی، اعتبار حکومتی و انسجام ملی هر کشوری به نوع ارتباط نظام قدرت با نظام رسانه و میزان فعالیت حرفه‌ای رسانه بستگی دارد تا جایی که هرچه این ارتباط از انسجام بیشتری برخوردار باشد به همان اندازه سبب شفاف سازی وضعیت عمومی جامعه، افزایش نظرات کارشناسی مربوط به حل معضلات، کاهش ذهنیت‌های منفی جامعه به حاکمیت و ارتقاء سطح مشارکت لایه‌های غیر حکومتی در روند توسعه خواهد شد.

 

بر این اساس حاکمیتی موفق به اجرای برنامه‌های توسعه و ارتقاء شاخص‌های توسعه یافتگی خواهد شد که رسانه را به عنوان رکن اصلی توسعه و اداره کشور شناخته و رسانهٰ‌ای ماهیت تاثیرگذار خواهد گرفت که به صورت کاملا حرفه‌ای وارد عمل شده و حاشیه‌های ساختگی متاثر از گروکشی‌های سیاسی و جناحی را از خود دور نماید.

 

شرکت شهرک‌های صنعتی کشور با درک نقش رسانه در توسعه اقدام به تشکیل شورای اطلاع رسانی با حضور رسانهٰ‌ها و مسئولین اداری و صنفی نمود و کردستان در ردیف اولین استان‌های مجری این طرح قرار گرفت تا از این طریق بتواند از پتانسیل بزرگ رسانه در حل مشکلات اقتصادی به ویژه حوزه صنعت استان بهره برداری نماید.

 

در این بازدید کارخانجات تولید جعبه‌های مواد غذایی نصر روژان غرب، مبل و صندلی ماد بناگر، وسایل بازی کنترل گستر کهربا و نایلون و پلاستیک بسپار گستر ژین یاران مورد بازدید قرار گرفت که گزارش آن اینک پیش روی شماست.

 

مدیر کارخانه نصر روژان غرب با اشاره به بروز مشکلات و موانع سنگین بر سر راه ادامه کار گفت: این کارخانه 30 سال قبل با هدف تولید کارتن و جعبه حمل و نگهداری مواد غذایی با ظرفیت 60 نفر نیروی کار احداث شد و توانست بدون حمایت هیچ شخص و ارگانی به موفقیت‌های بزرگی دست یابد و امروزه معتبرترین برند کشور است.

 

حمید بینا افزود: ما توان صادرات به تمام دنیا را داریم به طوری که تا کنون محموله‌های بزرگی به سایر کشورها از جمله عراق صادر نموده‌ایم  و از این طریق درآمدهای ارزی زیادی نصیب کشور شد اما در شرایط حاضر به علت وضعیت نامناسب حاکم بر اقتصاد کشور از جمله عدم همکاری بانک‌ها در تامین منابع مالی مورد نیاز، کمبود شدید مواد اولیه و افزایش روز افزون قیمت مواد اولیه نه تنها امکان صادرات را از دست داده‌ایم بلکه باید نسبت به تعطیل نمودن کارخانه اقدام نماییم.

 

وی تصریح کرد: در چند سال اخیر با وصف داشتن ظرفیت توسعه کارخانه و افزایش تعداد نیروی کار به سبب موانع مذکور ناچار به تعدیل کارگران شده و از 60 نفر به 33 و نهایتا به 6 نفر رسیده است که اگر چنین پیش رود تا چند روز آینده کارخانه را تعطیل می‌کنیم.

 

مدیر کارخانه صنعتی ماد با اظهار گلایه از بی تفاوتی مسئولین نسبت به سرنوشت اقتصاد کردستان و وضعیت فلاکت بار واحدهای تولیدی استان گفت: این کارخانه مدرن ترین مرکز تولیدی مبل و صندلی کشور است زیرا از آخرین تکنولوژی روز دنیا و مرغوب ترین مواد اولیه استفاده می‌کند و جزو واحدهای دانش بنیان ایران می‌باشد.

 

رامین افراسیابیان افزود: این کارخانه با ظرفیت 12 نفر اشتغال خط تولید مبلمان اداری و منزل راه اندازی شد و توانستیم در مدت کوتاهی اعتبارات محصولات را به حد استانداردهای جهانی رسانده و تبدیل به برند معتبر کشور شویم و سفارشات زیادی برای تامین مبلمان دریافت کردیم اما به علت مشکلات مالی و عدم حمایت بانک‌ها ناچارا کارخانه را تعطیل نمودیم.

 

وی در ادامه اظهار کرد: اخیرا کارخانه با حداقل ظرفیت دوباره راه اندازی شده و برای ارتقاء ظرفیت نیاز به حمایت‌ در زمینه سرمایه در گردش و مواد اولیه داشته و از مسئولین ارشد استان تقاضامندیم تا در این سال که به نام سال حمایت از تولید و کالای ایرانی است با تمام همت ما را یاری دهند.

 

وی تصریح کرد: موانع اصلی این کارخانه کمبود منابع مالی و نداشتن امکان تبلیغات برای معرفی محصولات به بازارهای داخلی و خارجی است.

 

مدیر کارخانه دانش بنیان وسایل بازی کنترل گستر کهربا با اشاره به کیفیت تولیدات این واحد گفت: واحد ما در ردیف واحدهای دانش بنیان کشور در زمینه تولید وسایل بازی مدرن هستیم که در حال حاضر در ایران بیظیر است و در این مدت توانستیم موفقیت‌های بزرگی مثل ثبت 13 اختراع، کسب 40 عنوان برتری ملی و 3 بار برگزیده شدن در جشنواره‌های بزرگ علمی را به دست آوریم که به این علت از طرف رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتیم.

 

آکو کشاورزی افزود: از یک سال و نیم گذشته وارد فاز تولید وسایل شبیه سازی شده در زمینه رانندگی و ترن هوایی گشته و وسایلی با درجه کیفی بسیار بالاتری نسبت به محصولات خارجی تولید نمودیم و امروزه در ردیف معتبرترین واحد تولیدی ایران قرار داشته و سفارشات زیادی از سایر استان‌ها اخذ نموده‌ایم.

 

وی خاطر نشان کرد: برنامه توسعه کمی و کیفی تولید را در دستور کار داریم که اگر از سوی مدیران کشوری، استانی و بانکی حمایت شویم در مدت کوتاهی وارد مرحله صادرات به خارج خواهیم شد و با اطمینان می‌گویم استعداد تبدیل شدن به برند معتبر جهانی را داریم.

 

وی در خصوص موانع موجود بر سر راه واحدهای دانش بنیان اعلام کرد: نبود ذهنیت مثبت به تولیدات دانش بنیان در عرصه مدیریت ارشد استان، تنگ نظری بانکها در دادن تسهیلات و بالا بودن نرخ بهره بانکی مهم ترین مشکلات است.

 

وی افزود: در این مدت 3 میلیارد تومان تسهیلات برای این واحد به تصویب رسید که متاسفانه در نقطه نهایی به 500 میلیون تومان کاهش یافت که آنهم تا کنون پرداخت نشده است.

 

مدیر کارخانه تولید نایلون و پلاستیک بسپار گستر ژین یاران با اشاره به وجود تنگ نظری در دایره کارشناسان سازمان‌های دولتی و ادارات گفت: هنوز تفکر و بینش صنعتی در ذهن کارشناسان و برخی مدیران استان شکل نگرفته که این موضوع سبب شده در زمان طرح مسائل در ادارات و بانک‌ها با مشکلات بزرگی برای توجیه این افراد روبرو می‌شویم و اکثر خواسته‌های ما یا رد می‌شود و یا به صورت ناقص انجام می‌گردد.

 

سید عبدالله قریشی افزود: این واحد تولیدی با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا راه اندازی شده و کیفیت محصولاتش در حد استانداردهای روز دنیاست به این سبب اکثر تولید ما به خارج صادر می‌شود که اگر توسط مسئولین و بانک‌ها حمایت شویم بازار خاورمیانه را تسخیر می‌کنیم.

 

وی تصریح کرد: باید مدیریت ارشد استان تغییرات عمده در نوع نگرش مدیران و کارشناسان ادارات و بانک‌ها ایجاد نماید تا با دید علمی به درخواست‌ واحدهای تولیدی نگاه نموده و در راستای حمایت از آنها اقدام کنند.

 

وی در مورد موانع موجود گفت: کمبود منابع مالی، کمبود شدید و گران بودن مواد اولیه، بالا بودن نرخ تسهیلات و اخذ ناموجه مالیات بر ارزش افزوده مشکلات اصلی واحدهای تولیدی کردستان است که اگر سریعا حل نشود تمام واحدها ناچار به تعطیل نمودن کارخانجات خواهند شد.

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 29 مرداد 1397 | 07:42

کد خبر : 30635

منتشر کننده : sh.s

بنده خدا پاسخ دوشنبه 29 مرداد 1397 | 08:38

0
1

سلام علیکم
از سایت وزین کرد تودی بابت حل مشکلاتی که به نفع نظام و مملکت و مردم استان است به عنوان یک شهر وند بسیار ممنون هستم ولی در همین گزارش دو مورد متناقض وجود دارد که جای پرداختن به ان وجود دارد.
اگر چنین تعریفهایی که مسئولین واحدهای تولیدی از برند و قدمت و صادرات خود نموده اند واقعیت باشد چرا در طول سالها فعالیت و صادرات به اندازه ای به نقدینگی و درامد نرسیده اند که اکنون محتاج حمایت بانکها هستند و در شرف تعطیلی بدلیل عدم داشتن مبلغ کمی پول در مقایسه با ادعا کارگران را اخراج نموده اند و یا می نمایند؟
2- عمده خواسته این بزرگواران وام از بانکهاست. وام بهره دارد فرض براین باشد به هر واحد تولیدی انچه را که درخواست دارند 10 برابرش را وام دهند ایا وام پس دادن با بهره نیاز دارد یا خیر؟ با کدام درامد که بعد از سالها در شرف تعطیلی قراردارند پس خواهند داد؟ یک مورد نداشتن تبلیغات را خواندم . مدیر یک کارخانه و یا واحد تولیدی باید یک متخصص تبلیغات داشته باشد که علم تبلیغات را بدرستی و هدفمند و با حداقل هزینه بداند که در دنیای ارتباطات کنونی کاملا وجود دارد .از اینها که بگذریم خبری در مورد تعطیلی ذوب اهن قروه خواندم و متاسف شدم . بدلیل شغلی در بازدید رئیس دولت اصلاحات از ذوب اهن حضور داشتم کارخانه بسیار بزرگ و با ارزشی بود پیشنهاد می نمایم رسانه وزین کرد تودی علت تعطیلی و راه اندازی دوباره انرا از مسئولین محترم پیگیری فرماید که بلحاظ گستردگی و هزینه زیاد و ارزشهای ان بسیار مهمتر از هر کارخانه دیگری است با تشکر

000 پاسخ دوشنبه 29 مرداد 1397 | 12:46

0
0

سلام و وسپاس از بذل توجه رسانه وزین تحلیلی خبری کردتودی . در پاسخ به کامنت شهروند گرامی ... درخصوص بحث وام باید یاداورشد که با این توضیح وبرداشت که در مورد وام وحمایت دولت از مراکز تولیدی موافق نیستم اصولا حمایت دولت دراین چارچوب خلاصه میشود وانرا هم ما بخواهیم دریغ کنیم به عبارتی میشود تولید کننده هم باید ازاد باشد در هر شرایط بازار عرضه را خود به تشخیص مدیریت قیمت داشته باشد و این عملا با سیاست ها ی دخالت دولت در تعیین قیمت ها هم مغایرت دارد... بدون شک ماباید بپذیرم در یک شرایطی که مراکز تولیدی به حمایت هاازجمله کمک های مالی دولت بابهره کم پیشقدم باشدتاچرخ تولید تداوم داشته باشد . اما در ارتباط با وظایف دولت مشخصا دستگاههای مسوول نباید این نکته را نادیده انگاشت که حمایت صرفا وام وتسهیلات نیست بلکه مکان سنجی نیازها وارایه راهکارهای علمی ومشوق های صادراتی وتسهیل در دست رسی به مواد اولیه تولید وحتی توجه به نیازها در قالب طرح های توجیهی برمیگردد به وظایف حاکمیت ونباید همه با رابردش دولید کننده گذاشت اصولا تسهیل گرای نباشد سرنوشت تعطیلیامری محال نیست.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید