کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نوشیدن سرطان

نوشیدن سرطان، آلودگی آب ، روستاهای دهگلان و قروه

سال هاست از خبر آلودگی آب شرب شماری از روستاهای قروه و بیجار در رسانه ها گفته می‌شود اما همچنان در لوله های آب شرب مردمان آبادی این 2 دیار، آب آلوده به سرطان دستگاه گوارش جاری است.

به گزارش کُردتودی، سال هاست از خبر آلودگی آب شرب شماری از روستاهای قروه و بیجار در رسانه ها گفته می‌شود اما همچنان در لوله های آب شرب مردمان آبادی این 2 دیار، آب آلوده به سرطان دستگاه گوارش جاری است.

 


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان شمار ثبت و گزارش روستاهای آلوده به آرسنیک در کردستان را 22 روستا در شهرستان‌های قروه و بیجار اعلام کرد.

 


دکتر فرزام بیدارپور با اعلام اینکه در فرایند پایش منابع آب شهرستان‌های سقز، دهگلان و دیواندره نیز میزان آرسنیک سه روستا بیش از حد مجاز گزارش شده است، افزود: 65 درصد از روستاها در بیجار و 30 درصد در قروه شناسایی و گزارش شده که منابع آبی آنان از نظر آرسنیک بالاتر از حد مجاز است.

 


او به ساکنان در این روستاها اطمینان داد دانشگاه علوم پزشکی، سلامت بهداشتی منابع آبی شهری و روستایی را به لحاظ آلودگی به آرسنیک و نیترات بررسی و دستور لازم را برای تامین آب آشامیدنی سالم به مسئولان شرکت‌های خدماتی ابلاغ می کند.

 


بیدارپور یادآور شد: اکنون آب آشامیدنی ساکنان روستاهای آلوده، به شیوه آبرسانی سیار و حذف دستگاه پالایش و حذف سموم آرسنیک و نیترات توسط شرکت آبفار تامین می ‌شود.

 


این مدیر بهداشتی دلسوز و همیشه شفاف با رسانه ها، دانشگاه علوم پزشکی را مسئول سلامت مردم می داند و از استراتژی و راهبردی های وزیر و رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز دفاع کرده و می گوید: مردم باید بدانند که نیترات و آرسنیک ارتباط مستقیم با سرطان دستگاه گوارش دارد و رسانه ها نیز رسالت دارند که با انتشار گزارش های انتقادی سازنده؛ ما را در جذب اعتبارات برای حذف نیترات و آرسنیک یاری دهند.

 


به گفته وی، شمار روستاهای آلوده به نیترات از 24 مورد روستای شناسایی شده در سال 94 به هشت روستا در سال گذشته کاهش یافته که این بیانگر استراتژی و اهتمام دولت برای حذف نتیرات در منابع آبی روستاهای آلوده بیشتر از حد مجاز است.

 


او رگه های معدنی آرسنیک و نیترات در خاک را عامل اصلی آرسنیک و نیترات بیش از حد مجاز در منابع آبی روستاهای کردستان تشریح کرد.

 


به گفته بیدارپور؛ افزون بر این عامل موثر، عدم جمع آوری فضولات حیوانی و آلودگی چاه های عمیق و نیمه عمیق آب شرب خانگی از دیگر مولفه های مشاهده آرسنیک و نیترات بیش از حد مجاز در منابع آب روستایی استان است.

 


وی می گوید: بیشترین روستاهای آلوده به نیترات به ترتیب روستاهای دیواندره، قروه، بیجار، بانه و سنندج است و در مابقی شهرستان ها به صورت موردی مشاهده و ثبت شده است.

 


دکتر بیدارپور کمبود فلوئور در منابع آبی شهری و روستایی کردستان را از دیگر معضل‌های آب شرب در استان دانست و به صراحت گفت: 90 درصد از موارد گزارش شده میزان فلوئور کمتر از حد مجاز بوده است که امیدواریم چاره ‌اندیشی شود.

 


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شایعه آلودگی آب استخرهای سرپوشیده شنا در کردستان و عدم تعویض به موقع آن نیز سخن گفت و به شهروندان اطمینان داد که چنین شایعه ای کذب است و در فرایند پایش های کارشناسان بهداشتی آلودگی گزارش نشده و به یقین 97 درصد آب استخرها سالم و بهداشتی است/ هفته نامه سیروان


انتهای پیام /

پنجشنبه 25 مرداد 1397 | 09:14

کد خبر : 30617

منتشر کننده : م ر/a

کشف ارسنیک مال حالانیست پاسخ جمعه 26 مرداد 1397 | 20:14

0
0

موضوع اب دارای اسید ارسنیک در قروه مال حالا نیست که اکنون کشف شود و تازه به فکر ان باشند در قبل از زمان نمایندگی اقای سید عماد حسینی را حساب فرمایید که تاکنون چه مدتی می گذرد؟ در ان موقع یک دوست اینجانب در قروه کاندید شده بود که بدلیل اینکه بدون امادگی قبلی و یک هفته مانده به انتخابات ثبت نام نمود طبیعتا انتخاب نشد ولی رای خوبی نیز اورد . در سایت ایشان که در ان موقع اینترنت زیاد کاربرد هم نداشت مقاله تحلیلی از مشکلات قروه نوشتم که یکی نیز اب ارسنیک دار بلبان اباد قروه بود و وعده حل ان مشکلا و مشکلات متعدد دیگر را نیز از طرف دوست کاندیدم به مردم با تایید ایشان دادم . یادم هست که کامنتهای بسیار زیادی نیز در زیر مقاله از طرف مردم نوشته شد . ااکنون برای اینجانب بسیار تاسف بار است که اقای سید عماد حسینی 7 سال نماینده بود و بعد از ایشان اقای دکتر قادر مرزی نماینده بود و اکنون شخص دیگری بیش از 2 سال نماینده است تازه اب ارسنیک دار کشف و به فکر حل ان هستند افسوس بر این خادمان مردم

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید