کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

دپوی زباله شهری مریوان؛ از عدم تحقق وعده‌ها و نامه اعتراضی مردم تا تضمین 50 میلیاردی شهرداری و واکنش مدیرکل محیط زیست!

دپوی زباله، محیط زیست، شهرداری مریوان، شورای مریوان

دفن غیر بهداشتی زباله شهری مریوان از سالهای گذشته به معضلی جدی تبدیل شده و مسئولین شهرستان نیز تا کنون اقدام عملی در این خصوص از خود نشان نداده اند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، جایگاه نامناسب دفن زباله شهر مریوان در اطراف روستا عصرآباد این شهرستان به دلیل همجواری به معضلی جدی برای مردم این روستا و روستاهای اطراف از نظر بهداشتی و آسیب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی تبدیل شده است که در پی ناکارآمدی مسئولین محلی مریوان «شهرداری، شورای شهر و فرمانداری» این شهر مبنی بر دپوی زباله و پسمانده‌های شهری مریوان در نزدیکی روستای عصرآباد، مردم این روستا و همچنین فعالان مدنی و زیست محیطی با انتشار و امضای نامه‌ای سرگشاده خطاب به افکار عمومی، انتقاد شدید خود را از مسئولین شهرداری مریوان و دیگر نهادهای مربوطه ابراز داشتند.

 

دفن غیر بهداشتی زباله شهری مریوان از سالهای گذشته به معضلی جدی تبدیل شده و مسئولین شهرستان نیز تا کنون اقدام عملیای در این خصوص از خود نشان نداده اند.

 

این عدم توجه مسؤولین در خصوص دپوی زباله شهری مریوان موجب اعتراض مردم محلی و در برخی موارد منجر به درگیری فیزیکی آنها با نهادهای مرتبط در گذشته شده بود.

 

در بخشی از این نامه آمده نزدیک به 20 سال متوالی است که، زباله های شهری مریوان در حوالی روستای عصرآباد دپو شده و این امر موجب بروز بیماریهای عفونی، پوستی، آسم و بیماریهای کلیوی در میان مردم این منطقه شده است. همچنین دپوی زباله ها و پسمانده های شهری در اراضی شهروندان عصرآبادی منجر به ضررو زیان مادی فراوانی به صنعت دامداری و کشاورزی این روستا و روستاهای همجوار آن شده است.

 

گفتنی است بر اساس توافقات شهرداری و شورای شهر مریوان در خصوص تغییر مکان دپوی زباله‌های شهری، قرار بر این بوده که بعد از تاریخ 10 مرداد 97 شهرداری در محل فعلی (عصرآباد) هیچ تخلیه زباله‌ای انجام ندهد و برای تضمین هم یک فقره چک 50 میلیارد ریالی هم امضا کرده و تأکید شده اگر پس از تاریخ مذکور شهرداری به قول خود عمل نکند، رئیس شورای عصرآباد حق دارد بعد از یک ماه مبلغ چک را برداشت کند!

 

هرچند که فواد کریمی شهردار سابق مریوان در خصوص دپوی زباله های شهری در تاریخ 4 اردیبهشت 96 گفته بود؛ در راستای مصوبه شورای اسلامی شهر مریوان و همچنین تحقق وعده شهرداری مریوان به مردم، کارخانه تفکیک پسماند شهرستان مریوان در سایت عصر آباد طی ماه های  آینده به بهره برداری خواهد رسید اما نه تنها این وعده در زمان تصدی او محقق نشد بلکه جمال شریفی هم نتوانست در این خصوص اقدام مثبتی انجام دهد و کماکان مسئله دپوی زباله در مریوان در حد یک معضل بحرانی مانده است.

 

بر اساس گفته منابع محلی، شهرداری مریوان به سبب اینکه تاکنون نتوانسته مسئله دفن زباله های مریوان را حل کند، مجبور شده به صورت شبانه و در اخفا زباله های را در مکان‌های مختلف اطراف مریوان رها کند تا مردم از این موضوع مطلع و معترض نشوند!

 

فریبا رضایی مدیرکل محیط زیست کردستان نیز در گفت‌و گو با خبرنگار ما در خصوص موضوع دپوی زباله شهری مریوان، گفت: حل این موضوع به محیط زیست ارتباطی ندارد و این اداره کل فقط به عنوان یک نهاد نظارتی در این رابطه عمل خواهد کرد و باید ارگان های مرتبط یعنی دهیاری و شهرداری موضوع را حل کنند.

 

گفتنی است که در خصوص همین موضع دپوی زباله شهری، مردم روستای عصر آباد، بارها و بارها به مسئولین محلی و استانی، انتقاد کرده، اما وعده های مسئولین مرتبط تا کنون تحقق نیافته است و این مهم، به خطر جدی بلاخص برای کودکان و زنان مبدل، و چالش بزرگی برای کل مردم این منطقه می باشد.

 

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 23 مرداد 1397 | 08:03

کد خبر : 30598

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید