کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نقشبندی از مردم کردستان خواست که اداره منابع طبیعی را مقابل خود نبینند؛

امسال 231 هکتار از مراتع کردستان طعمه حریق شد/ مراتع 50 روستای استان مستعد حریق هستند

آتش سوزی مراتع کردستان، منابع طبیعی کردستان، حریق جنگل، عکس آتش سوزی، سعدی نقشبندی، مدیرکل منابع طبیعی کردستان

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان با اشاره به میزان آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های استان در فصل گرما، ابراز داشت: در سال جاری 231 هکتار از مراتع و جنگل‌های استان طعمه حریق شد که این آمار نسبت به سال گذشته که 260 هکتار از اراضی ملی طعمه حریق شده بود کاهش 23 درصدی داشته و این کاهش به سبب ایجاد فرهنگ سازی در بین مردم و حساس کردن آنها نسبت به منابع طبیعی بوده است.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، سعدی نقشبندی  صبح امروز در جمع خبرنگاران استان کردستان عنوان کرد: امیدوارم رسانه‌ها کمک حال پیشرفت و روند رو به رشد شاخص‌های توسعه در حوزه منابع طبیعی باشند و مردم را در بحث حفاظت از منابع طبیعی همراه ما کنند، چون معتقدیم بدون حمایت و مشارکت مردم، در انجام امورات خود دچار نقصض خواهیم شد.

 

وی افزود: بنده معتقدم که ما منابع طبیعی را از گذشتگان به ارث نبرده‌ایم بلکه از فرزندان خود به امانت گرفته‌ایم و مطمئناً این امانت بدون حمایت مردم سالم به دست نسل‌های آینده نخواهد رسید.

 

نقشبندی ادامه داد: با توجه به اینکه در استان کردستان حدود 33 سد در حال اجرا، بهره‌برداری و کار مطالعاتی هستند، اگر بارشهای استان قبل از ورود به سدها مدیریت نشوند پوشش گیاهی منطقه سال به سال ضعیف‌تر و فرسایش خاک به وجود می‌آید و در نتیجه سدها نیز زودتر پر از رسوب می‌شوند و این مسئله موجب می‌شود تا این سدها که سرمایه گذاری های بزرگی هستند به صرفه نباشند.

 

وی با اشاره به موضوع خشکی زمین در دشت های قروه و دهگلان، عنوان کرد: در این مناطق دریاچه‌های زیرزمینی در چند سال گذشته حدود 30 متر پایین‌تر رفته و موجب خشکی بیشتر زمین شده‌اند و اگر تمام آب کردستان را به این مناطق سرازیر کنیم در زمین خشک شده نفوذ نخواهند کرد و باید با روشهای نوین پوشش گیاهی و آبیاری بتوان این مسئله را کنترل کرد و در واقع می‌خواهیم با کارهای آبخیزداری به ماندگاری مردم در روستاها کمک کنیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان ادامه داد: اگر مردم وابسته به مراتع باشند از آن حفاظت خواهند کرد و اگر مردم پای کار نباشند هیچ ارگان و نهادی نمی‌تواند نظارت حداکثری را داشته باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به میزان آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های استان در فصل گرما، ابراز داشت: در سال جاری 231 هکتار از مراتع و جنگل‌های استان طعمه حریق شد که این آمار نسبت به سال گذشته که 260 هکتار از اراضی ملی طعمه حریق شده بود کاهش 23 درصدی داشته و این کاهش به سبب ایجاد فرهنگ سازی در بین مردم و حساس کردن آنها نسبت به منابع طبیعی بوده است.

 

نقشبندی خاطرنشان کرد: 75 درصد از آتش‌سوزی های امسال استان کردستان در شهرهای بانه، مریوان و سروآباد بوده است.

 

نقشبندی در ادامه خواستار حمایت خیرین از حوزه منابع طبیعی شد و از رسانه ها خواست خیرین را برای خرید دستگاه های دمنده که در مهار آتش‌سوزی مراتع بکار برده می‌شود پای کار بیاورند. وی افزود: حدود 50 روستایی که مراتع آنها مستعد آتش‌سوزی در فصل حریق هستند شناسایی شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان گفت: با پیگیرهای استاندار امسال ما در کردستان باوجود وضعیت نامناسب اقتصاد، حدود 13 میلیارد و 800 میلیون تومان برای بحث انجام عملیات مکانیکی و بیومکانیکی حوضه آبریز سدهای کردستان تعریف شده که حدود سه میلیارد تومان آن جذب شده است.

 

وی با اشاره به مستعد بودن حاشیه رودخانه های کردستان برای کاشت درخت صنوبر، عنوان کرد: کسانی که در اطراف این رودخانه ها زمین دارند می‌توانند از طریق منابع طبیعی نهال صنوبر تهیه کنند و با کاشت آن، هم به تقویت پوشش گیاهی منطقه کمک کنند و هم بعد از 5 سال به درآمدزایی برسند.

 

نقشبندی موضوع رفع تداخل ارضی ملی و زمین های کشاورزی را یکی از موضوعات مهم منابع طبیعی استان نام برد و گفت: تاکنون 123 پلاک از یک هزار و 800 پلاک استان کردستان رفع تداخل شده است و در همین رابطه منابع طبیعی کردستان حدود 2 هزار دادخواست و لوایح در این رابطه در دادگاه تشکیل داده است.

 

وی در پایان از رسانه ها خواست به اداره منابع طبیعی کمک کنند که در حفظ این منابع فرهنگ سازی کنند و با بیان اینکه اکنون در بحث منابع طبیعی قانون جلوتر از فرهنگ‌سازی حرکت می کند، از مردم خواست که نهاد منابع طبیعی را در مقابل خود نبینند!

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 21 مرداد 1397 | 09:52

کد خبر : 30584

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید