کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

خنداندن مردم اعجاز است/تاکنون جوایز بین المللی خود را دریافت نکردم/ کارتونیست مسئول نمایان ساختن رخدادها است

ژاله یوسفی نژاد، کردستان، کارتونیست

بانوی کارتونیست سنندجی گفت: کارتونیست بودن به معنای مسئول بودن در برابر نشان دادن اتفاقات اجتماع و جهان است.

به گزارش کُردتودی، کارتون و کاریکاتور یکی از رشته‌های هنری تأثیرگذار و مهمی است که امروز در جهان با توجه به این اهمیت و جایگاه بسیار مورد توجه قرار دارد و سرمایه گذاری‌های بسیار خوبی از گسترش آن انجام می‌شود، از ویژگی‌های این هنر ظرفیت بالایی است که می‌تواند در مواجهه با مسائل روز انجام دهد که این مواجهه نقش بسیار بالایی در آگاهی بخشی اجتماعی دارد.

مواجهه هنرمندان کارتونیست با موضوعاتی چون هولو کاست، ترامپیسم، بی‌عدالتی، کودک‌کشی صهیونیست‌ها، مصرف بهینه انرژی، محیط زیست، جنگ و غیره با خلق آثاری ماندگار از نمونه‌های بارز این هنر است.

دراستان کردستان نیز استعدادها و ظرفیت بالایی در این رشته هنری وجود دارد از جمله این هنرمندان ژاله یوسفی نژاد-کارتونیست ،تصویرگر و طنزنویس- کارشناسی گرافیک محیطی و عضو خانه کاریکاتور سنندج و انتخاب شده به عنوان بهترین کارتونیست زن سال ۹۶ در ایران است که با او به گفتگو نشستیم.

لطفا خود را معرفی کرده ودرباره حرفه خود بفرمایید؟

ژاله یوسفی‌نژاد، متولد ۱۳۶۶ سنندج فارغ التحصیل کارشناسی گرافیک محیطی، فعالیت حرفه‌ایی خود را از سال ۱۳۹۰ آغاز کردم.

قبل از هرچیز باید بگویم که کاریکاتور هنری ست مردمی که بدون شک همه مردم درکش می کنند و برایشان جذاب و قابل فهم هست،کاریکاتور در اصل یک واژه ایتالیایی ست به معنای اغراق کردن. چرا که اولین کاریکاتورها با اغراق در اجزای صورت فرد موردنظر اجرا شد. با وجود این در گذر زمان کاریکاتور از چهره به موضوع و ایده رسید و کاریکاتور موضوعی نام گرفت، بدین صورت که کاریکاتور موضوعی به کمک ایده و سوژه موضوع خاصی خواه اجتماعی، هنری فلسفی و... را خلق می کند. اما امروزه به کاریکاتور موضوعی عنوان کارتون را اطلاق می کنند. پس کاریکاتور شامل چهره یک فرد با اغراق و کارتون همان کاریکاتور موضوعی می باشد. 

 

از چه زمانی به این هنر علاقمند شدید و  برای علاقه خود چه راهی را ادامه دادید؟

از کودکی به نقاشی علاقمند بودم بیشتر اوقاتم را مشغول نقاشی کردن بودم. و به مرور زمان و با توجه به روحیه شاد خودم مجذوب شکلک های طنز و کاریکاتوری شدم و در منزل و برای خود و دوستان و فامیل از این طرح ها می کشیدم. با وجود این همیشه تصور می کردم در آینده به عنوان یک نقاش مطرح می شوم،تا اینکه در آبان ۹۱ به حوزه هنری رفتم و با دوستان کاریکاتوریست سنندجی آشنا شده و با شرکت در کلاسها و جمع آنان بیشتر با این مقوله آشنا شدم و فهمیدم کاریکاتور همان چیزی ست که می تواند درونیات مرا بصورت تصویر نشان دهد و این همان هنری ست که می تواند صدای من باشد.علاقه و پشتکار شبانه روزی و عشقی که به هنر داشتم مرا بر آن واداشت تا بصورت مداوم کار و هرروز ایده های زیادی را اجرا کنم، و تمام وقتم را برای کارتون می گذاشتم‌. و روزبه روز شاهد پیشرفتم بودم وهمین باعث شد تا در بهار سال۹۲ اولین مقامم در کارتون را کسب کنم. که مقام سوم در مسابقات کشوری سبک زندگی ایرانی بود. و این آغازی شد برای اینکه بدانم کارتون همان هنری ست که من می توانم با آن تمام افکارم را اعتراض هایم را نگرانی ها و غصه هایم و دغدغه های اجتماعی و حتی سوالهایم را با آن به تصویر بکشم. اما با ورود به دانشگاه در اسفند ۹۱ در طی سالهای بعدی به علت فراونی دروس دانشگاه که خودگرافیک محیطی رشته ای پرکار بود اندکی از کارتون دورشدم ولی در ترم آخر دانشگاه   با راهیابی به کتاب و نمایشگاه جشنواره بانوان برزیل دروازه جشنواره های خارجی به رویم باز شد و در بهار۹۶ اولین جایزه بین المللی کشور رومانی را کسب کردم.

 

عناوین و مقام هایی که کسب نمودید؟

جایزه ویژه جشنواره بین المللی رومانی۲۰۱۷ با موضوع یک تکه طنز-

جایزه مردمی جشنواره بین المللی کشور اکراین با موضوع سکوت۲۰۱۷

کسب جایزه ویژه از جشنواره بین المللی کشور اسلواکی با موضوع شطرنج۲۰۱۷

کسب دیپلم افتخار از جشنواره فرهتگ وهنر ایتالیا۲۰۱۷

کسب دیپلم‌افتخار از جشنواره بین المللی اکراین با موضوع زنبورعسل۲۰۱۸

کسب سوم مقام کشوری جشنواره سبک زندگی ایرانی-کسب مقام اول هنرهای تجسمی کردستان در زمینه کارتون- تقدیرشده در جشنواره شهروندی استانی-کسب مقام سوم ورکشاپ وسوسه خانه هنرمندان کورد-تقدیرشده در ورکشاپ آسیب های اجتماعی سنندج-مقام اول ورکشاپ تروریسم در خاورمیانه- مقام سوم جشنواره کشوری چلگی باموضوع مادر-

فینالیست چندین جشنواره بین المللی و راه یافته به بیش از شانزده جشنواره بین المللی و کتاب این جشنواره ها-

و راه یافته به بیش از پانزده نمایشگاه وکتاب جشنواره های کشوری-

شرکت در چندین نمایشگاه استانی کاریکاتور -دونمایشگاه انفرادی در دانشگاه و شرکت در پنج نمایشگاه گروهی دانشگاه-شرکت در دونمایشگاه گروهی کرمانشاه-شرکت در اولین نمایشگاه بین المللی کاریکاتوریستهای کورد در سلیمانیه و...

تصویرسازی برای چندکتاب کودک

و چاپ آثار تصویرسازی در کتاب گرافیک بابان.

طراحی دو مجموعه استیکر با هویت کوردی از لحاظ پوشش و زبان-

و یک‌مجموعه استیکر کوردی هم به سفارش سازمان هلال احمر کردستان.

 

کارتون یا کاریکاتور حرفه اصلی شما چیست آیا با نشریات نیز همکاری داشتند؟

حرفه اصلی من کارتونه البته کاریکاتور چهره هم کار کردم و در آرشیو کارهایم تعدادی کاریکاتور هم دارم.اما کارتون چون بیان موضوعات جامعه هست برای من بیشتر جذابیت دارد و به آن عشق می ورزم

در حال حاضر با مجله سراسری طنزوکاریکاتور بعدپنجم در زمینه کارتون کار می کنم

و حدود بیست کار تصویرسازی داستان کودک را در  سال۹۲ برای هفته نامه سیروان کار کردم.همکاری با هفته نامه روژان،نشریه گولان دانشگاه کردستان،ماهنامه ئالا و دوهفته نامه "به هیز" را در کارنامه خود دارم و همچنین همکاری مداوم با هفته نامه آوات در زمینه طنزنوشتاری با ستونی به نام آژیر و  جدیدا بعنوان مسئول نیم صفحه طنز آوات انتخاب شدم.

نظر شما درباره نمایشگاه برپاشده در سینما بهمن سنندج با عنوان پایان یک داعش که آثار منتخب هنرمندان جهان را به نمایش گذاشت چیست؟

 

این نمایشگاه  با آثاری از بهترین کاریکاتوریستها و کارتونیستهای جهان که در گالری سوره به اهتمام حوزه هنری سنندج برگزار شد، به درستی پایان یک دوران تاریک و تلخ که برکشورهای همسایه وخاورمیانه سایه افکنده بود را به تصویرکشیدند. و نشان داد درنهایت این روشنی هاست که پیروز می شوند

و جا داره همین جا از مدیرهنردوست حوزه هنری جناب آقای امین‌مرادی بابت توجه و نگاه ویژه و البته حمایت های مالی و معنوی شان به هنرمند و اهدا خانه کاریکاتور به ما کاریکاتوریستها و کارتونیستهای سنندج تشکر کنم.

 

حرف شما به عنوان یک هنرمند زن موفق؟

جایی خواندم که در این دنیا برای انجام هرکاری فقط عشق لازم است، و چه بسا در وجود یک زن بیش از هرچیزی عشق وجود دارد و برای موفقیت همین یک عامل در کنار تلاش مداوم و امیدی همیشگی کافی ست. چون در وجود زنها  بیش از هرچیزی ذوق و سلیقه و علاقه به زیبایی ها نهفته شده پس بدون شک یک زن اگر بخواهد می تواند بیشتر از آنچه تصورش را می کند به موفقیت و پیروزی دست یابد، فقط باید بصورت مداوم و مسمتر در این زمینه کار کنند و در راستای دست یابی به هدفشان با عشق و علاقه کار کنند و بتوانند بوسیله هنر از زندگی لذت ببرند.

 

علاقمندان و افراد مستعد در این زمینه را چگونه راهنمایی می کنید؟

در خانه کاریکاتور به روی همه شما علاقمندان کاریکاتور  باز است و اصولا هدف حوزه ایجاد بستری برای کشف استعدادهای تازه است و چنانچه کسی علاقه واستعدادی در خود می بیند به حوزه هنری استان برای ثبت نام رجوع نماید و با شرکت در کلاسها و ورکشاپهای خانه کاریکاتور وارد دنیای جذاب و پرمفهوم کاریکاتور و کارتون شود و از حمایت کامل حوزه هنری برخوردار شود چون حوزه هنری کردستان حامی هنر و هنرمند است.

 

بیشتر موضوعات مسابقاتی که شرکت کردین در چه مواردی بوده نظر خودتون یا  موضوع مسابقه بوده است؟

جدای از کارهایی که برای اتفاقاتی که در سطح کشور روی میده حالا چه اتفاقات تلخ و یا اتفاقات خوشایند.تقریبا تمامی جشنواره ها( بجز تعدادی که موضوع آزاد می دن) همه  موضوع خاصی رو برای شرکت کننده ها تعیین می کنند. که اکثرا موضوعات قابل تاملی هستند جشنواره اکراین با موضوع سکوت که من جایزه مردمی این جشنواره را کسب کردم خود یک موضوع روز و عالی بود. چرا که خیلی از ما برای خیلی چیزها سکوت می کنیم سکوت در برابر بی عدالتی ها در برابر خود زندگی در برابر خودمان...در کارتون من انسانها بخاطر پول در برابر یک بی عدالتی که منجر به مرگ یک شخص بی گناه شده بود سکوت کردند. و...

 

با این همه عناوین کشوری و جهانی آیا به عنوان یک شغل و منبع درآمد بر روی آن حساب باز کرد ه اید؟

در استان به عنوان یک منبع درآمد نمیتوان به این هنر نگاه کرد در حالی که در کشورهای خارجی کارتونیستها از راه همین‌هنرشان‌ارتزاق می کنند. بااین حال من تا بحال موفق نشدم جایزه های نقدی جشنواره های بین المللی که کسب کردم رو دریافت کنم بعلت تحریمها هیچ کدام از جایزه هارو برایم نفرستادن و درکل بجز ورکشاپها و جشنواره های کشوری از این راه نمی توان کسب درآمد کرد.البته در وادی هنر بیشتر افتخاراتی که هنرمند کسب می کنند مهم است.

 

به عنوان یه شغل آیا میشود این هنر را شغل حساب کرد؟

به عنوان یک شغل خیر ولی به عنوان یک هنر مردمی هنری که متلعق به خاص و عام است و همه قادر به درک وفهمش هستند. و هنری که می تواند صدای شما را از مرزها رد کند و به همه جای دنیا برساند بله، هنری که ماندگار است و باارزش.البته گفتم اگر جشنواره های خارجی می توانستن جایزه ها را واریز کنند میشد روی پول این هنر هم حساب باز کرد.

 

استان کردستان تا چه حد در زمینه هنر کاریکاتور موفق بوده است و هنرمندان موفق این عرصه را می شناسید؟

کردستان استان فرهنگ و هنر، در زمینه کاریکاتور وکارتون هم از استان های مطرح در سطح کشور و دارای کاریکاتوریستها و کارتونیستهای موفقی در سطح بین الملل هست.و دارای پتانسیل زیادی برای پرورش استعدادهای تازه در کاریکاتور و کارتون می باشد از اساتید کاریکاتور می توان به سامان صولی و یاسرخانبرای و مسعودعگسری مبین اشاره کرد که دارای مقام های بین المللی درکاریکاتور هستند.‌

از سال 95 که خانه کارتون و کاریکاتور حوزه هنری افتتاح گردیده است  شاهد فعالیت‌های خوبی توسط هنرمندان عضو این خانه بوده‌ایم که از آن جمله می‌توان به برگزاری چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی، همکاری و مشارکت در طرح‌ها و برنامه‌های دستگاه‌های مختلف استان از جمله محیط‌زیست و آموزش‌وپرورش اشاره داشت.

 

حرف آخر شما؟

کارتونیست بودن به معنای مسئول بودن در برابر نشان دادن اتفاقات اجتماع و جهان است.

نمونه آثار ژاله یوسفی نژاد

 

 

 

 

مصاحبه از رویا زندی

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 20 مرداد 1397 | 10:57

کد خبر : 30575

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید