کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

برخی نشریات محلی کُردستان قوم‌گرایی را ترجیح می‌دهند یا انسانیت؟!

نشریات محلی کردستان، روزنامه های کردستان، نشریه محلی، شهدای مریوان، قومیت، قوم گرایی

نگاهی به وضعت و نحوه ی پرداختن  قومیت در استان کردستان این واقعیت را آشکار می کند که بعضی از افراد با سوء استفاده کردن از مسائل مختلف، واقعیت ها را از دریچه ی قومیت نگاه می کنند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، نگاهی به وضعت و نحوه ی پرداختن  قومیت در استان کردستان این واقعیت را آشکار می کند که بعضی از افراد با سوء استفاده کردن از مسائل ، واقعیت ها را از دریچه‌ی قومیت نگاه می‌کنند.

 

اگر نگاهی کوتاه به صفحات مطبوعات استان کردستان داشته باشیم متوجه می شویم برخی از افرادی که مجوز انتشار مطبوعات در استان را گرفته‌اند افرادی قوم گرا هستند و در راستای افزایش تیراژ نشریه و فروش بیشتر و برخی مقاصد خاص در پرداختن به مسائل قومی از همدیگر سبقت می‌گیرند .

 

به عنوان نمونه، در حادثه ی دردناک تصادف تانکر سوخت با اتوبوس در بلوار دکتر حسینی سنندج که منجر به کشته شدن 11 نفر از هموطنان عزیزمان شد، مطبوعات و فضای مجازی پر شد از پیام‌های تسلیت و بعضاً مطالبی توأم با قوم گرایی و پیگیری جدی‌تر مطالباتی که حتی از سالیان قبل در پی آن بوده اند. اما وقتی حادثه‌ای دردناک تر در پایگاه مرزی سپاه در روستای دری مریوان اتفاق افتاد و 11 نفر از پاسداران غیور مرزبان در دفاع از کیان این آب و خاک مظلومانه به شهادت رسیدند همین مطبوعات و فضای مجازی در سکونتی مرگبار فرو رفتند و انگار هیچ حادثه ای تلخ رخ نداده است و گویا مسئله‌ی قومیت‌گرایی خود را فراموش کرده بودند! که این شهیدان نیز همشهری کُرد خودشان هستند که برای حفظ امنیت، اسلحه به دوش کشیده بودند .

 

با این از این نشریات محلی که از پول  آگهی‌های دولتی (دولتی که وجودش حاصل ایثار و از خودگذشتگی مردانی همچون 11 شهید غیور روستای دری است!) ارتزاق می‌کنند، پرسید اگر این یازده شهید را بعنوان کُرد هم قبول ندارند بعنوان یک انسان چطور؟!!!

 

چرا که از سوی این نشریات حتی یک پیام تسلیت به خانواده های شهیدان ارسال نشد، شما کُردی را قبول دارید که با اهداف نظام همسو نباشد چه بسا با ایران همسو نباشد و صرفا به فکر قوم کُرد باشد و به قومیت خدمت نماید .

 

در این مبحث یکی از نشریات محلی استان کردستان در اقدامی حادثه ی تصادف سنندج را با آن آب و تاب به تصویر کشید اما بعد از حادثه مریوان، شماره‌ی جدید این هفته نامه با عکسی از شادی دختران کُرد با لباس های رنگی به چاپ رسید ، هر چند مردم منکر شادی  و پوشیدن لباس های کردی نیستند اما می شد این مطلب را طوری دیگر نگاشت و به آن اشاره نمود، آیا پیش خبر خبری که هنوز اتاق نیفتاده است، بهتر بود یا خبر شهادت 11 مظلوم غیور ؟!

 

این سرپرست نشریات به ظاهر قوم گرا با به کار بردن لغاتی که هیچ نوع معنایی ندارد می خواهند به مخاطب به اجبار القا کنند که روحیه‌ی قوم گرایی خود را زنده نگه دارند و به مخاطب خود سیگنال قومی را تزرق نمایند و این مطلب با بند 4 ماده‌ی 6 فصل چهارم از قانون مطبوعات تعارض کامل دارد، آنجا که قانون اشعار می دارد که ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی ممنوع می باشد!

 

اکنون این سوال مطرح است که آیا انتشار این چنین مطالبی در نشریات بومی کردستان، توسط خانه مطبوعات نظارتی  بر آن صورت گرفته است یا نه؟ و آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به رسیدگی به این موضوع نیست ؟!

 

قضاوت را به مردم واگذار می کنیم، چون آگاهند و بهتر درک می‌کنند...

 

انتهای پیام/sh.s

پنجشنبه 18 مرداد 1397 | 08:19

کد خبر : 30563

منتشر کننده : a.p

وریا سنەیی پاسخ پنجشنبه 1 شهریور 1397 | 08:14

0
0

عەموو، کەمێ جێگە بێڵارەو بۆ باقی دۆسگەلت، خوا هەڵناگرێ له چاپلووسیا داگتە له بێخ کوولەکە و بەش کەست نەداگە!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید