کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان:

توجه به نیازهای علاقمندان در جلب توجه عموم به کتابخانه های عمومی بسیار موثر است

کتابخانه های کردستان، کتاب، کتاب کردستان، خرید کتاب، نام کتاب، عبدالملکی

نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان گفت: توجه به نیازهای علاقمندان از عوامل بسیار موثر در جلب توجه به کتابخانه های عمومی است.

به گزارش کُردتودی، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اظهار داشت: به روز کردن کتاب های موجود در کتابخانه های عمومی و همچنین توجه به نیازهای مخاطبان با توجه به شرایط منطقه در این زمینه تاثیر گذار است.


وی بر لزوم راه اندازی کتابخانه های دیجیتال تاکید کرد و افزود: شرایط زمانی و پیشرفت های تکنولوژی به گونه ای است که باید به منظور ترویج فرهنگ مطالعه اقدام به ایجاد کتابخانه های عمومی با منابع دیجیتال شود.


آیت الله حسینی شاهرودی بیان کرد: با ایجاد کتابخانه های عمومی با منابع دیجیتال می توان به کسانی که توانایی حضور فیزیکی در کتابخانه ها را ندارند خدمات ارائه داد و این امر به ترویج فرهنگ مطالعه کمک شایانی می کند.


نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان با اشاره به جایگاه علم و دانش در اسلام، عنوان کرد: ارزش انسانی با علم متمایز می شود و بر این اساس باید با ترویج مطالعه به ارتقای بصیرت و آگاهی و علم آموزی کمک شود.


وی یکی از شاخص های جوامع پیشرفته را سرانه مطالعه برشمرد و گفت: در شرایطی که میزان مراجعه به کتابخانه های عمومی کاهش یافته باید از به هر شکلی زمینه استفاده از کتاب در جامعه فراهم شود.


آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینکه مسابقات کتابخوانی باید متناسب با موضوعات به روز جامعه در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و غیره باشد، اظهار کرد: منابع مشترک بسیاری در میان اهل تسنن و تشییع وجود دارد که می توان از آن ها به این منظور استفاده شود.


وی به نقش مهم کتابخانه های عمومی در ترویج فرهنگ مطالعه اشاره و اضافه کرد: باید به هر شکلی کتابخوانی و مطالعه در جامعه تبلیغ شود تا شاهد ارتقای سرانه مطالعه و توسعه فرهنگی کشور باشیم.


مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در ادامه این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان کردستان، تشریح کرد: در حال حاضر استان کردستان دارای 78 باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد 50 باب نهادی و بقیه مشارکتی است.


محمد عبدالملکی زیربنای کتابخانه های عمومی را بالغ بر 21 هزار متر مربع برشمرد و افزود: شاخص سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی در کردستان به ازای هر 100 نفر 3/1 متر مربع است که با میانگین کشوری که 4 متر مربع است فاصله زیادی دارد.


وی گفت: در حال حاضر 6 پروژه نیمه کاره کتابخانه در استان وجود دارد که متاسفانه به دلیل نبود اعتبار عملیات ساخت آن ها در چند سال گذشته متوقف شده است.


عبدالملکی به اشاره به وجود نزدیک به 900 هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان کردستان، بیان کرد: بر این اساس به ازای هر 2 نفر یک جلد کتاب موجود است که باز هم نسبت به میانگین کشوری عقب هستیم.


مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان عنوان کرد: در سند چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی کشور باید تا سال 1404 به ازای هر فرد 4 جلد کتاب در کتابخانه ها موجود باشد و امیدواریم با حمیات مردم و مسئولان به این میزان دست پیدا کنیم.

\
وی از خرید بیش از 15 هزار جلد کتاب از ناشران و نویسندگان بومی طی یک سال گذشته خبر داد و افزود: روند حمایت از این قشر همچنیان ادامه می یابد و سعی می کنیم شاخص سرانه منابع بومی را در کتابخانه های عمومی استان ارتقا دهیم.


عبدالملکی تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان کردستان را 35 هزار نفر برشمرد و گفت: امیدوارم با اجرای برنامه های متنوع و همچنین حمایت مسئولان زمینه جذب بیشتر علاقمندان را به کتابخانه ها فراهم سازیم.


مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در بخش دیگیر از سخنان خود به برخی برنامه های برگزار شده در کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و بیان داشت: برگزاری مسابقات کتاب خوانی مکتوب و الکترونیکی، جمع خوانی، قصه گویی، نشست های های کتاب خوان به شیوه های مختلف ، نقاشی و ...برخی از این قبیل برنامه هاست.


وی با بیان اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی هم اکنون در کردستان همزمان با سراسر کشور در حال برگزاری است، گفت: خوشبختانه از این جشنواره که هشتمین دوره آن است استقبال خوبی به عمل آمده است.


انتهای پیام/sh.s

سه شنبه 16 مرداد 1397 | 11:09

کد خبر : 30546

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید