کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

جزئیات جلسه هم اندیشی سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و انتقاد فرماندار از دو مدیرکل/ ارسال 527 اثر به دبیرخانه جشنواره

تئاتر خیابانی مریوان، تئاتر، مریوان، جشنواره، اخبار مریوان

دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان گفت : از تاریخ 28 فروردین ماه سالجاری فراخوان این جشنواره با موضوعات و محورهای مورد تاکید انتشار یافت.

به گزارش کُردتودی، مدریک قادری دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در جلسه هم اندیشی برگزاری سیزدهمین دوره این جشنواره  که در محل سالن جلسات فرمانداری و با حضور برخی از مسئولان و هنرمندان این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: پس از انتشار فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاترخیابانی مریوان تعداد 527 اثر از سراسر ایران اسلامی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.


قادری افزود: از مجموع 527 اثر ارسال شده تعداد 460 اثر به بخش آزاد جشنواره ارسال شده است و 67 اثر نیز در بخش آئینی سنتی ارسال شده است که از نظر ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره نسبت به سال گذشته بیش از 24 درصد شاهد رشد را نشان می دهد.


وی تصریح کرد: به غیر از استان کهگیلویه و بویر احمد از تمامی استان های کشور برای حضور در این جشنواره آثاری به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاترخیابانی مریوان ارسال شده است.


 قادری افزود: به ترتیب ارسال آثار هنرمندان از تمامی استان های کشور کردستان با 73 اثر، تهران با 69 اثر، آذربایجان شرقی 49 اثر، اصفهان 44 اثر و کرمانشاه نیز 43 اثر برای حضور در این جشنواره ارسال شده است.


وی افزود: محورها و موضوعات این جشنواره شامل رفاه و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور، ترویج فرهنگ اصیل ایرانی، ترویج نشاط اجتماعی، موضوعات شهر و شهروندی و محیط زیست، ترویج فرهنگ صلح و دوستی، جوانان اشتغال و ازدواج، نگاه ویژه جشنواره به آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب های اعتیاد بیکاری طلاق و تلاش در پیشگیری از این آسیب ها و حمایت از کالای ایرانی اعلام شده است.


دبیراجرایی این جشنواره اظهار کرد: جشنواره شامل 6 بخش است که بخش اول بخش مسابقه ایران و دیگر بخش های موجود نیز شامل بخش های نمایش های آئینی و سنتی، تئاتر ملل، تئاتر کودک، بخش میهمان یا مرور و کارگاه های آموزشی است.


وی افزود: در یک جلسه ای که در سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مریوان و با حضور انجمن هنرهای نمایشی این شهرستان و برخی از هنرمندان تئاتر برگزار شد و با رای گیری بنده به عنوان دبیراجرایی این جشنواره انتخاب شدم.


قادری تصریح کرد: در تاریخ 13 خردادماه سالجاری بنده حکم دبیراجرایی از مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان برای انجام فعالیت های موجود به عنوان دبیراجرایی این جشنواره را دریافت نموده که بلافاصله فعالیت های اجرایی این دبیرخانه نیز در دستور کار قرار گرفته و انجام شد.


دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان افزود: فعالیت های موجود همچون صدور حکم کمیته های اجرایی، انتخاب مکان های اجرا و معرفی آنها به شهرداری در راستای هماهنگی برای ایجاد جلوه های زیبا در این مکان و غیره از جمله فعالیت هائی است که دبیرخانه این جشنواره در طول این ماه گذشته صورت گرفته است.


قادری خاطرنشان کرد: در بخش بین المللی تئاترخیابانی مریوان حضور کشورهای فرانسه، عراق و اسپانیا قطعی شده و همچنین کشورهای ایتالیا، روسیه و پرتقال نیز در حال رایزنی هستند که امید است آنها نیز در این جشنواره حضور یابند.

 

 

تئاتر خیابانی و هنرهای تجسمی در دین مبین اسلام ریشه دارد/ اسلام مخالف شادی مردم نیست

 

 

 

ماموستامصطفی شیرزادی امام جمعه مریوان در جلسه هم اندیشی برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان که در محل سالن جلسات فرمانداری و با حضور برخی از مسئولان و هنرمندان این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: شمشیربازی یکی از آئین‌‌هایی بوده که در قدیم نیز وجود داشته است.


ماموستاشیرزادی بیان کرد: پیامبر مکرم اسلام (ص) برای تماشای شمشیربازی حضور می یافت و حتی همسران خویش را نیز برای این امر با خود می برده است و جوانان را نیز با خود برای یادگرفتن این امر همراه می کرده است.


شیرزادی تصریح کرد: پیامبر مکرم اسلام (ص) از مربیان صنایع دستی خواستار آموزش به همسران خود شده است و این امر میزان اهمیت صنایع دستی را می رساند.


وی بیان کرد: تئاتر خیابانی و هنرهای موجود در دین مبین اسلام ریشه دارد اما نحوه اجرای آنها باید به گونه ای باشد که دین مبین اسلام دستور داده است و نباید در این رابطه به کسی اهانت گردد.


امام جمعه مریوان ادامه داد: تئاتر خیابانی باید به گونه ای اجرا شود که در حد آبروی این ملت است و دین مبین اسلام از آن انتظار دارد چراکه هرگونه توهین و یا آزاری نسبت به دیگران حرام بوده و خداوند متعال مخالف آن است.


حاج ماموستامصطفی شیرزادی افزود: می توان فرهنگ خود را به گونه ای نمایشی در تئاترخیابانی به سایر کشورها انتقال دهیم و آنها نیز با توجه به میزان درک و بینشی که دارند رفتار و کردار ما را قضاوت خواهند کرد.


ماموستاشیرزادی خاطرنشان کرد: موضوع تئاتر خیابانی مریوان باید به گونه ای انتخاب شده و این تئاتر نیز به شیوه ای برگزار شود که به کسی توهین نشده و با فرامین الهی تناقض نداشته باشد و در آن حجاب و عفاف رعایت گردد.


شیرزادی ادامه داد: هر هنرمندی که یک لبخند را بر لبان مردم جاری می کند باید بداند که رفتاری نیک و پسندیده ای را انجام داده است لذا خوشحالی دل مردم باید مورد اهمیت ویژه ای قرار گیرد.

 

 

انتقاد فرماندار مریوان از دو مدیرکل صنایع دستی و ارشاد کردستان/ شأن و جایگاه مریوان به‌عنوان شهر جهانی کلاش و پایتخت تئاتر خیابانی حفظ شود

 

 

محمد شفیعی فرماندار شهرستان مریوان از آمادگی کامل این شهرستان جهت برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان خبر داد و اظهار کرد: مسئولان و ستاد اجرایی این جشنواره به صورت کامل آماده برگزاری این جشنواره بین‌المللی هستند.


شفیعی در جلسه هم اندیشی برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان که با حضور برخی از مسئولان و هنرمندان عرصه تئاتر در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد عنوان کرد: مسئولان ذیربط برای ایجاد شور و نشاط در جامعه پیش از برگزاری جشنواره تئاتر، باید بیش از پیش کوشا باشند.


شفیعی خاطرنشان کرد: تئاترهای اجرا شده در خیابان های مریوان می تواند مقدمه ای برای حضور گسترده مردم در سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی باشد. وی بیان کرد : سال گذشته دو ماه مانده به اجرای این جشنواره، شاهد شور و نشاطی در شهر بودیم که شاید ناشی از مسئولیت بومی این جشنواره در سال گذشته بوده باشد.


فرماندار شهرستان مریوان ادامه داد: علیرغم آمادگی ستاد اجرایی برخی کاستی‌ها نیز وجود دارد. در سالجاری مردم اطلاع بسیار اندکی از روند اجرایی این جشنواره دارند. پرده برداری از پوستر این جشنواره انجام نشده است و مسئولان کمیته های فعال این جشنواره نیز هنوز مشخص نیستند و فعالیت های خود را آغاز نکرده اند.


شفیعی افزود: سال گذشته 416 اثر به دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر خیابانی ارسال شده بود و از این نظر در سالجاری تئاتر خیابانی مریوان 24 درصد رشد داشته است. امسال پس از انتشار فراخوان جشنواره، 527 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.  


فرماندار شهرستان مریوان افزود: امید است که با همت و تلاش مدیران و مسئولان استانی و کشوری، امسال شاهد حضور چشمگیر کشورهای خارجی در این جشنواره بین المللی باشیم و بتوانیم میزبانی بسیاری از کشورهای دنیا را در این جشنواره برعهده بگیریم.

 

فرماندار شهرستان مریوان ادامه داد: هرچند وضعیت بازار ارز نسبت به سال پیش تغییراتی زیادی به خود دیده است اما با توجه به این نکته که در سال پیش 7 کشور خارجی در این جشنواره حضور داشتند لذا انتظار می رود در سالجاری کشورهای بیشتری حضور یابند.


شفیعی بیان کرد: برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان بدون حضور گسترده کشورهای خارجی معنی ندارد و ما مخالف برگزاری این جشنواره بدون حضور گروه های خارجی هستیم.


شفیعی تصریح کرد: امید است که مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاداسلامی استان کردستان که سمت دبیر این جشنواره را برعهده دارد برای افزایش میزان کیفیت و کمیت حضور کشورهای خارجی در این جشنواره تلاش و همت زیادی کرده و جایگاه سمت خود را به عنوان یک جایگاه ویژه ای در نظر بگیرد.

 

 وی در بخشی دیگر از سخنان خود با انتقاد از عملکرد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان اظهار کرد : متاسفانه از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان دبیران شورای جهانی صنایع دستی کشور به سنندج دعوت شدند اما از آنها جهت حضور در این شهرستان دعوت به عمل نیامد. این در حالی است که مریوان تنها شهرستان جهانی استان کردستان در حوزه صنایع دستی است.


وی گفت: جایگاه مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش و همچنین پایتخت تئاتر خیابانی ایران جایگاه و موقعیتی ویژه است و نیاز است، مردم و مسئولین نسبت به حفظ شأن و جایگاه آن بیش از پیش  سعی و تلاش نمایند.

 

منبع: زریوارخبر

 

انتهای پیام/a.p

 

 

 

دوشنبه 15 مرداد 1397 | 08:16

کد خبر : 30534

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید