کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

بحران خفته در سقف های نامطمئن / سکونت 51 درصد از سنندجی ها در محلات ناکارآمد و فرسوده

محلات ناکارآمد ، کردستان ، سنندجی ها

وجود بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کردستان و به ویژه در سنندج از چالش‌های اساسی این استان محسوب می‌شود و براساس آمارهای موجود بیش از 51 درصد از مردم این استان در اینگونه مناطق زندگی می کنند.

به گزارش کُردتودی، وجود بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کردستان و به ویژه در سنندج از چالش‌های اساسی این استان محسوب می‌شود و براساس آمارهای موجود بیش از 51 درصد از مردم این استان در اینگونه مناطق زندگی می کنند. این آمار ضرورت تأمل دراین موضوع را مهم تر کرده است.


گسترش شهرنشینی و تمایل به زندگی در شهر، این کانون‌های بزرگ تجمع انسانی را مملو از ظرفیت‌ها و درعین حال چالش های جدیدی کرده است و برای داشتن یک زندگی بهتر و با رفاه بیشتر در جوامع امروزی، باید کمبودها و نیازهای مختلف در شهرها با برنامه ریزی اصولی رفع شوند.

 


بافت های فرسوده در کنار سکونتگاه‌های غیررسمی در شهرهای کردستان، امروز از مهم‌ترین دغدغه ها و چالش‌های این استان محسوب می شود که حل و فصل آنها نیازمند تدابیر ویژه ای است. با وجود ارائه طرح‌های مختلف برای رفع مشکل بافت فرسوده سنندج، یک نگاه مشترک به همه آنها وجود دارد و آن نیز لزوم مشارکت مردمی است.

 

بافت فرسوده سنندج به‌صورت محدوده‌های متصل و یكپارچه، در مناطق شماره یك و 2 شهری در بخش مركزی این شهر واقع شده است و بزرگ‌ترین بخش این محدوده در ناحیه 4 منطقه یك سنندج، میدان انقلاب اسلامی، محدوده بازار، محله‌های «سرتپوله»، «آقا زمان»، «چهارباغ»، «باشگاه افسران» و «ناوجار» واقع شده است كه عمده آن بافت قدیمی شهر را دربرمی‌گیرد و آثار میراث فرهنگی متعددی دارد.

 


یكی از مشكلات بافت فرسوده سنندج، نداشتن استحكام و نیاز مبرم به بازسازی و مرمت است و باید با ارائه طرح‌های تشویقی از سوی دولت، مالكان این واحدها را به بهسازی ترغیب كرد.


بافت‌های فرسوده مركزی سنندج


یك كارشناس حوزه شهری اظهارمی‌كند: بیشتر محله‌های مركزی این شهر بیشترین آمار بافت فرسوده را دارند، اما به این نواحی توجه كافی نمی‌شود.


«فاتح كرمی» ادامه می‌دهد: بافت‌های فرسوده را بیشتر به‌عنوان یك ظرفیت درنظر می‌گیرند، اما هنوز این ظرفیت در استان و به‌ویژه سنندج مدیریت نشده است.


وی عنوان می‌كند: مدیریت بافت‌های فرسوده می‌تواند سبب ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی شود و با حمایت از مالكان بافت‌های فرسوده برای استفاده بهینه از این بافت‌ها بتوانیم شاهد توسعه در شهرهای استان باشیم.

 

 

 


كرمی اضافه می‌كند: بسیاری بر این باورند كه بافت‌های قدیمی كمترین مقاومت را دارند، اما شاهد بودیم به دنبال بارش‌های چند روز گذشته در استان، برخی از بناهای تازه‌ساز كه اصول سازه‌ای را رعایت نكرده بودند، دچار خسارت‌هایی شدند و این موضوع نشان می‌دهد بافت‌های فرسوده ازنظر مقاومت مشكلی ندارند و تنها باید آنها را مرمت كرد.

 

 

 

سکونت 51 درصد ازسنندجی ها در محلات ناکارآمد و فرسوده

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت فرسوده و ناکارآمد ساکن هستند که در کردستان نیز این وضعیت وجود دارد به نحوی که 51 درصد مردم سنندج در بافت‌های ناکارآمد و فرسوده ساکن هستند.

 

‌عباس آخوندی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری کردستان، اظهار کرد:استان کردستان موقعیت بسیار ممتازی دارد و باید از آن در جهت توسعه و آبادانی استان بهره گرفت.

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 13 مرداد 1397 | 09:02

کد خبر : 30522

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید