کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تلنگری به وزیر راه و شهرسازی؛ ثروتهای عمومی کردستان را به تاراج ندهید

سنگ سیاه سنندج، کوچکه رش سنندج، سفر آخوندی به کردستان، سفر وزیر راه و شهرسازی به کردستان

اخیرا با توافق مسوولان محترم استان کردستان، تپه باستانی «کوچکه رش» سنندج را جهت احداث بنا و مستحدثات واگذار کرده اند که دادخواهی دلسوزان شهر سنندج و فعالین مدنی در جهت جلوگیری از این تصمیم هم ظاهرا بجایی نرسیده است.

به گزارش کُردتودی، مطابق اصل چهل و پنج قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران کوهها و تپه ها جزء انفال و ثروت های عمومی است که در اختیار دولت بوده و بایستی دولت در حراست و صیانت از آنها از هر کوششی فروگذاری نکرده و بعنوان نماینده جامعه همواره حافظ و نگهدار این ثروت عمومی باشد. اراضی ملی و تپه ها و کوهها جزء اموال دولتی محسوب نشده و در نتیجه دولت در استفاده از این اموال دارای محدودیت های خاصی بوده و تبعا نه تنها دولت مجاز به هرگونه دخل و تصرفی در آن نیست، بلکه باید حافظ این اموال بوده و مانع جدی در مقابل هرگونه تعرض و تجاوز به اراضی ملی گردد.

 

 متاسفانه در سنوات گذشته پدیده های مجرمانه نوظهوری مانند کوه خواری، دریا خواری و زمین خواری بوجود آمده که هدف اصلی این جرایم سازمان یافته، تجاوز و تعرض به اراضی ملی و ثروتهای عمومی است که متاسفانه بعضا نیز این تجاوز آشکار با همراهی و یا سکوت معنادار متوليان مربوطه صورت گرفته است.

 

صرف نظر از نحوه اختلاف نظر فقهی در نوع مالکیت و مصرف انفال و ثروتهای عمومی، میتوان به ضرس قاطع گفت که اراضی ملی از جمله کوه ها و تپه ها متعلق به همه مردم بوده و دست درازی به آن تجاوز به حقوق و اموال عمومی تلقی می گردد.

 

متاسفانه مدتی است که بعناوین مختلف و توجیهات غیر منطقی و نامعقول، اشخاصی ذی نفوذ و بعضا نهادهای دولتی و عمومی به اراضی و تپه های داخل و حاشیه شهرهای استان کردستان و خصوصا شهر زیبا و دوست داشتنی سنندج تعرض و تجاوز کرده و شاهد برهم خوردن طبیعت زیبا و بکر منطقه شده و مستحدثاتی را در این اراضی ایجاد کرده اند.

 

برخی از این اراضی و ثپه ها علاوه بر اینکه جزیی از فرهنگ و تاریخ منطقه بوده و هستند، دارای نوعی علاقه مندی و تقدس در بین مردم بوده و حفظ هویت آن برای مردم بسیار مهم و ارزشمند بوده و این امر خواست قانونی و عرفی مردم است.

 

متاسفانه اراضی کوه ابیدر سنندج و تپه های باستانی داخل شهر سنندج هر از گاهی با چراغ سبز متوليان مربوطه، بدست منفعت طلباني که دارای نفوذ و قدرت هستند تصرف و تخریب شده و بجای درخت و گل و گیاه، بناهای نامانوس ایجاد شده است که مردم سنندج نیز عملاً توان مقابله با این تعرض آشکار و غیر قانونی به ثروتهای عمومی شهرشان را نداشته و مسئولان نیز آنرا به سکوت و سکون برگزار می کنند.

 

اخیرا نیز با توافق مسوولان محترم، تپه باستانی «کوچکه رش» سنندج را جهت احداث بنا و مستحدثات واگذار کرده اند که دادخواهی دلسوزان شهر سنندج و فعالین مدنی در جهت جلوگیری از این تصمیم هم ظاهرا بجایی نرسیده است.

 

 وفق مصوبه جلسه بیست و چهارم اردیبهشت ماه سال نود شش شورای عالی شهرسازی، هرگونه ساخت و ساز ساختمان بر روی تپه های داخل در محدوده قانونی و حریم شهر سنندج ممنوع شده و اداره کل راه و شهرسازی کردستان مکلف به بازنگری در مصوبه مورخه نهم خرداد ماه سال نود و چهار و تجدید نظر در سند پهنه بندی تپه های شهر سنندج شده است. این مصوبه از شورای عالی شهرسازی بعنوان بالاترین مرجع معماری و شهرسازی در ایران نشان از اهمیت حفظ وضعیت و هویت تاریخی و طبیعی تپه های داخل شهر سنندج بوده و لازم الاتباع است.تبعا هر گونه واگذاری این تپه ها تحت هر عنوانی و به هر شخص یا نهادی برای احداث ساختمان، تخلف بوده و حتی میتواند مشمول و مصداق عملی مجرمانه تلقی و مسببان آن نیز دارای مسوليت کیفری و حقوقی هستند.

 

شهر سنندج بعنوان مرکز استان کردستان و یکی از شهرهای مهم و استراتژیک ایران بلحاظ وضعیت جغرافیایی و توپوگرافی فاقد فضای سبز مناسب بوده، علاوه بر اینکه وفق قانون حفظ کاربری فضای سبز،این تپه ها جزء اراضی با کاربری فضای سبز بوده و امکان تغییر کاربری آن تقریبا غیر ممکن ، نوعی تجاوز آشکار به حقوق ساکنان سنندج برای سلب حق استفاده مردم از فضای سالم و سبز این تپه ها بوده و سبب شدت غلظت هوا و آلوده تر شدن هوای شهر میگردد که متضرر اصلی این وضعیت مردم شهر و خصوصا کودکان معصوم آن بوده و قطعا مسببان آن نیز مدیران و مسوولان استان هستند.

 

 امید است که نمایندگان مجلس و مدیران و مسوولان دلسوز به خواست مردم سنندج توجه کرده و از این فاجعه جلوگیری نمایند.

 

یادداشت: حبیب الله مرادی (حقوقدان)

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 11 مرداد 1397 | 09:14

کد خبر : 30511

منتشر کننده : a.p

رضائی پاسخ پنجشنبه 11 مرداد 1397 | 11:03

0
1

دنبال اخوندی نرید او ... تر ازین حرفاست. مثل مابقی دولتمردان.... تدبیر وامید

شهروند پاسخ پنجشنبه 11 مرداد 1397 | 16:24

0
2

یا ایها الدولتیون، محض رضای خدا کوچکه رش را نابود نکنید. ما که شغلی نداریم. جاده نداریم. رفاه و دل خوش نداریم. بنیه اقتصاد یمان بشدت ضعیف است. به کوههایمان دیگر چکار دارید؟ کوچکه رش تفرجگاه بینوایان است. بگذارید کوچکه رش به همان ترتیب بماند. این که دیگر کار سختی نیست. آنجا را تخریب نکنید.

کارشناس پاسخ یکشنبه 14 مرداد 1397 | 20:45

0
1

این مسله را باید از معاون جغرافیایی ( عمرانی ) استاندار و شاگردان برحقش سوال کرد به امید خدا تا مدتی دیگر کوچه و معابری برای شهرباقی نمی ماند چه برسد به تپه و کوه و ....

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید