کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آقای وزیر کلنگ حساب شده بزن

کلنگ زنی های سیاسی بدون توجیه اقتصادی

سفر وزیر صنعت به کردستان، کارخانه فولاد کردستان، شریعتمداری، وزیر صنعت

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی سفری به کردستان قرار است بزرگ ترین واحد صنعتی در استان را کلنگ زنی کند. این واحد تحت عنوان زنجیره تولید فولاد سال هاست ورد زبان مدیران استانی بوده و اکنون با تبلیغات وسیعی که طی هفته های اخیر در سلسله خبرگزاری های وابسته به دولت در استان در حال به انجام رساندن آن هستند.

به گزارش کُردتودی، هر چند آمار و ارقام دقیقی از میزان تولید، سرمایه گذاری انجام شده و مقدار نیروی انسانی بکارگرفته شده توسط مسئولین ارائه نگردیده است. به صورت سربسته به عنوان یک خبر تبلیغی در رسانه ها ارائه شده است. کردپرس با نگاهی به فرایند این سرمایه گذاری حقایقی را برای عموم مردم و علی الخصوص مدیران تصمیم گیر کشوری ارائه خواهد نمود تا به اصل خبری که مدیران استانی به عنوان یک پروژه  ملی نام میبرند، پی ببرند:

 

احداث واحدهای تولید فولاد در جهان بر اساس استاندارها و فاکتورهای بسیار زیادی انجام می شود که سیاست گذاران صنعتی کشورهای پیشرفته را بر آن داشته است تا بنا به علل و عوامل متعددی از جمله مسائل مرتبط با محیط زیست و آلایندگی این صنعت، مصرف بالای آب، نیاز به انرژی و ... احداث واحدهای تولید فولادرا متوقف نموده و آن را به سوی کشورهای آسیایی سوق دهند.  بر اساس توجیه های اقتصادی این صنعت در جهان، واحدهایی می توانند دارای سود و توجیه اقتصادی باشند که ظرفیت تولید آنها 20میلیون تن در سال باشد. براساس گزارش انجمن جهانی فولاد از مجموع ۱۶۲۱ میلیون تن فولاد تولیدی جهان، ایران با تولید ۱۶.۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۴ را در بین کشورهای تولید کننده فولاد به خود اختصاص داده است. در بین بزرگ ترین کشورهای تولید کننده فولاد، ایران در سال ۲۰۱۴ با تولید ۱۶.۳ میلیون تن از مجموع تولید جهانی ۱۶۶۹.۹ میلیون تن(۰.۹۷درصد) و در سال ۲۰۱۵ با تولید ۱۶.۱ میلیون تن از مجموع تولید جهانی ۱۶۲۰.۹ میلیون تن(۰.۹۹درصد) در رتبه ۱۴ دنیا قرار گرفته است. رتبه های اول تا ششم در سال ۲۰۱۵ به چین با تولید ۸۰۳.۸ میلیون تن(۴۹.۶درصد)، ژاپن با تولید ۱۰۵.۲ میلیون تن(۶.۵درصد)، هند با ۸۹.۴ میلیون تن(۵.۵%)، ایالات متحده امریکا با ۷۸.۸ میلیون تن(۴.۹درصد)، روسیه با ۷۰.۹ میلیون تن(۴.۴درصد) و کره جنوبی با ۶۹.۷ میلیون تن(۴.۳درصد) اختصاص دارد. سایر کشورهای تولید کننده بر حسب مناطق جغرافیایی در تصویر زیر نمایش داده شده است. همانگونه که ملاحظه می شود، کشورهای خاورمیانه حدود ۱.۸ درصد تولید فولاد جهان را در اختیار دارند.

 

کردپرس 

 

انتهای پیام/sh.s

پنجشنبه 28 تیر 1397 | 21:55

کد خبر : 30408

منتشر کننده : a.p

بنده خدا پاسخ جمعه 29 تیر 1397 | 16:47

0
1

https://www.mashreghnews.ir/news/666897/

سلام علیکم شخصیتی مثل اقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس در لینک فوق با تیتری که دارد فرموده اند لاریجانی: توبه کردم دیگر کلنگ زنی نکنم

از فرمایش ایشان استفاده کردم که کلنگ زنی اسان است ولی به نتیجه رساندن کار می خواهد و بخصوص در پروژه فوق دلایل امکان اسیب به محیط زیست نیز وجود دارد امیدوارم همه موارد بررسی شده باشد و مورد توجه قرار گیرد .انسان فرهیخته ای مثل دکتر لاریجانی بخاطر چه کاری از کلنگ زنی توبه کرده اند بسیار قابل بررسی و تامل و تفکر برای مسئولین محترم است

رضائی پاسخ شنبه 30 تیر 1397 | 08:37

0
0

کلا برای دوات محترم محیط زیست وآب اهمیت چندانی ندارد.آقایان فقط بلدند برجام تبلیغ کنند که اثراتش را اصلا درسفره مردم نیامد که نیامد.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید