کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

همه با هم ، پیش به سوی توسعه فرهنگ مطالعه در کردستان/ علی حیدرآقایی

فرهنگ مطالعه، علی حیدرآقایی، فرهنگ کردستان

به نظر می رسد یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی در کردستان در حوزه کتاب، که باید مورد توجه ویژه  قرار گیرد؛ توجه به جایگاه ارزشی کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی در شهرها و روستاهای این استان و اهمیت دادن به نویسندگان، مطبوعات محلی و  ناشران بومی در این خطه خونگرم می باشد.

به گزارش کُردتودی، فرهنگ، مهمترین برگ هویتی یک جامعه، به شمار میرود و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه، خصوصا در میان کودکان، نوجوانان و جوانان است. در واقع یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت در هر جامعه ای سرانه مطالعه، در آن اجتماع می باشد. در دین اسلام  به مقوله کتاب و کتابخوانی اهمیت فراوان داده شده است؛ تا آنجاییکه معجزه ی خاتم پیامبران کتابی به نام قرآن است. خداوند در قرآن می‌فرماید: "هل یستوی الّذین یعلمون والّذین لا یعلمون": بگو آیا كسانی كه می‌دانند با كسانی كه نمی‌دانند، مساوی‌اند؟ این جمله استفهامی قرآن چه زیبا بیان میکند که بین دانستن و ندانستن، خواندن و نخواندن فرسنگ ها فاصله هاست. ما مسلمانان باید هر روز هزاران بار به این کتاب آسمانی خود افتخار کنیم که چنین اهمیت مطالعه و علم و آگاهی را با استفهامی تاملی برای همگان بیان کرده است. بر همین اساس، احادیث  و روایتهای فراوانی از پیامبر اسلام(ص) در اهمیت موضوع خواندن، نوشتن و مطالعه وجود دارد که جای هیچگونه ابهامی وجود ندارد که اسلام علمدار کتاب و کتابخوانی است و در اهمیت نقش محوری فرهنگ مطالعه در آیین اسلام همین کافی است که قرآن با قاطعیت تمام به قلم سوگند یاد می کند. با توجه به اهمیت این مقوله از دیدگاه کاملترین مکتب آسمانی ، بدون شک فرهنگ ها با کتاب و مطالعه شروع می شوند، با آن رشد می کنند و سرانجام تمامی فرهنگ ها به کتاب و کتابخوانی ختم می شوند.                                                                                                                                                     

 

فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کردستان

 

 کردستان سرزمین پاک و مقدسی است که همواره مهد پایبندی به فرهنگ اصیل ایرانی و جایگاه نویسندگان، ادبا، عارفان، شعرا و اندیشمندانی بوده است که زمانی در این خطه خونگرم در نبود امکانات حداقلی جاودانه زیسته اند و فرهنگ اصیل مردمان پاک سیرت دیار شچاعت و  اصالت را به نسل امروزی رسانده اند و نسل امروز نیز باید در جهت حفظ آرمانهای فرهنگی آنان از هیچ کوششی دریغ نورزند. به نظر می رسد یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی در کردستان در حوزه کتاب، که باید مورد توجه ویژه  قرار گیرد؛ توجه به جایگاه ارزشی کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی در شهرها و روستاهای این استان و اهمیت دادن به نویسندگان، مطبوعات محلی و  ناشران بومی در این خطه خونگرم می باشد. وظیفه ای که علاوه بر همکاری و پشتیبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، نهاد کتابخانه های عمومی کردستان نیز در این راه نقش اثر گذاری را دارا می باشد؛ در هفته ای که گذشت مدیریت کتابخانه های کردستان با هدف جوانگرایی، نوگرایی و استقبال از ایده های نو  و خلاقانه در جهت پیشرفت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کردستان تغییر کرد و یکی از جوانان خوشنام و بومی کردستان با هدف خدمت و اثر گذاری مثبت بر سرآنه مطالعه و  کتابخوانی این دیار، بر مسند مدیریت کتابخانه های کردستان تکیه زد و  این انتظار وجود دارد تا شاهد شکوفایی حوزه کتاب و کتابخوانی در کردستان شویم امید آنکه همه نهادهای فرهنگی استان، به یاری نهاد کتابخانه های کردستان بیایند تا ضمن کمک به پیشرفت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کردستان نظاره گر  توسعه فرهنگی استان در حوزه کتاب و کتابخوانی باشیم.                                                                                                                               

*علی حیدرآقایی نویسنده، روزنامه نگار  و پژوهشگر فرهنگی

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 28 تیر 1397 | 11:30

کد خبر : 30405

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید