کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرماندار دهگلان خبر داد؛

جشنواره موسیقی لیلاخ و هلپرکی سوارانه در دهگلان برگزار می شود/ برگزاری جشن خرمن برای اولین بار در این شهرستان

جشنواره موسیقی,هلپرکی سوارانه,جشن خرمن,توقیت فرهنگ,تقویم فرهنگی,شناسنامه روستاها,جشنواره دف نوازی

فرماندار دهگلان از برگزاری جشنواره موسیقی لیلاخ و هلپرکی سوارانه در مرداد و شهریور سال جاری خبر داد.

به گزارش کُردتودی، با حضور فرماندار دهگلان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن موسیقی جلسه هماهنگی برگزاری "جشنواره موسیقی لیلاخ" و "هلپرکی سوارانه "در سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد.


در این نشست ارشدی فرماندار دهگلان اظهار داشت: هر شهرستان باید با توجه به پتانسیل و توانمندی برنامه های فرهنگی خود را تدوین و تقویم فرهنگی خود را مشخص نماید.


 وی یکی از مشکلات فرهنگی را در حوزه زنان عنوان کرد و گفت: در این حوزه در دستگاههای فرهنگی هیچگونه برنامه ای نداریم.


 فرماندار دهگلان در ادامه خواستار تقویم فرهنگی و ساختار فرهنگ بومی محلی شد که در طول زمان تضعیف و کم رنگ شده است.


ارشدی در ادامه از بخشداران خواست که شناسنامه روستاها بر اساس تاریخ، مشاهیر و فرهنگ بومی محلی تدوین گرددکه از اول سال جاری تا آخر امسال باید این کار آماده شود.


وی افزود: اگر ما بخواهیم برداشت خوبی از وضعیت اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم باید ساختار فرهنگی را تقویت کنیم که اینکار باعث تقویت صنعت اقتصاد می شود.


ارشدی گفت: امسال در شهرستان دهگلان جشن خرمن و جشن سیب زمینی نیز برگزار می شود و اینکار به جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان پیشنهاد شده است.


فرماندار دهگلان با بیان اینکه منطقه لیلاخ دارای فرهنگ غنی بوده و ریشه قدرتمندی دارد که باید تقویت شود، اظهار داشت: متاسفانه  در حال حاضر بخش فرهنگی سطحی نگری است که فولکور  ما نیز در حال تغییر است و اینکار می تواند ضربه بزرگ به ساختار فرهنگی وارد نماید.


 فرماندار دهگلان گفت: سه جشنواره "موسیقی" لیلاخ، "هلپرکی سورارانه" و "جشنواره دف نوازی" در برنامه های اداره ارشاد اسلامی گنجانده  شده و جزو  تقویم فرهنگی ارشاد اسلامی است که امسال در برگزاری جشنواره موسیقی لیلاخ هم بعد سنی و هم بعد فرهنگی باید رعایت شود.


 
 در کنار جشنواره موسیقی باید نمایشگاه پوشش و لباس منطقه لیلاخ در معرض دید قرار گیرد

 


 ارشدی در ادامه اظهار داشت: امسال در حین برگزاری جشنوار موسیقی لیلاخ  بخش نمایشگاه از پوشش و لباس منطقه لیلاخ به تناسب شغل در مردان و زنان در معرض دید قرار خواهد گرفت.


 ارشدی اظهار داشت: سعی ما در دبیرخانه بر این است شرایطی فراهم کنیم فضا برای همه فراهم شود که همه گروهها در برگزاری جشنواره حضور یابند و جشنواره باید نسبت به سنوات قبل از درجه بالاتر برخوردار باشد.


 وی افزود: جشنواره هلپرکی سوارانه در تاریخ 18 و 19 مرداده ماه در شهر بلبان آباد و جشنواره موسیقی لیلاخ هم در تاریخ 1و  2 شهریورماه در شهر دهگلان برگزار خواهد شد.

 

انتهای پیام/a.p

 

 

سه شنبه 5 تیر 1397 | 08:00

کد خبر : 30264

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید