کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هویت شهر سنندج در پیچ و خم بافت های فرسوده

بافت های فرسوده ، سنندج ، حاشیه نشینی

ديگر اختصاص دادن ساعت هاي متوالی هم كفاف سير و سياحت نقاط مختلف شهر سنندج را نمی دهد، کردستان به صورتی فزاينده در مسيرگسترش حوزه شهری حركت كرده وساخت وسازها باسرعتی خيره كننده گسترش يافته اند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی،  اگرچندین سال پيش در کردستان به گشت وگذار مي پرداختيم، قادر بوديم در مدت كوتاهي به تمام محلات و نقاط اصلي شهر سر بزنيم و از نزديك آنها را مشاهده كنيم.اما طي ساليان اخير شرايط به گونه اي چشمگير متفاوت شده است.

 

ديگر اختصاص دادن ساعت هاي متوالي هم كفاف سير و سياحت نقاط مختلف شهر را نمي دهد. کردستان به صورتي فزاينده در مسيرگسترش حوزه شهري حركت كرده وساخت وسازها باسرعتي خيره كننده گسترش يافته اند. محلات جديدي ايجادشده ونماي شهرچهره جديدي بخودگرفته است.وقتي ازبام  آبیدر به چهره دگرگون شده شهرنگاه مي كنيم اين تفاوت هابه طرزمحسوسي نمايان مي شود.

 

گرایش روز افزون افراد مهاجر و اقشار کم درآمد جامعه برای اسکان در مناطق فرسوده شهری در کنار وجود بافت های فرسوده به معضلات این مناطق افزوده ، البته فراهم نشدن بستر شهر نشینی از دیگر موارد و مسایل تاثیر گذار در به وجود آمدن بافت‌های نامنظم و فرسوده پیرامون و درون شهر به شمار می رود.

 

 

به هر حال این آسیب ها به حدی بود که مردم نیز همسو با ایده ها و نظر کارشناسان شهری با نگاهی به این معلول های تلخ بر ضرورت بهسازی و نوسازی این مناطق که در شهرهای تاریخی نمود و استقرار بیشتری دارند اجماع و تاکید جدی دارند.

 

 

تراکم جمعیت، افزایش روز شمار مهاجرت و به دنبال آن گسترش شهر نشینی ضروت تغییر در مبلمان شهری را دو چندان کرده ولی به گفته برخی از کارشناسان امور شهری بافت های فرسوده از عوامل اصلی برای جلوگیری از تحقق روش‌های مدرن مدیریت شهری در شهرسازی است.

 

 

گسترش حوزه شهري دركنار مزايا و امتيازاتي كه مي تواندباخودداشته باشد،آسيب هاوچالش هايي رانيزبه دنبال دارد. معضلاتي كه اكثراٌ نشات گرفته ازپديدهايي به نام حاشيه نشيني وايجاد وگسترش بافت هاي غيراصولي وفرسوده اند كه به آرامي جاي پاي خودرادرمركزاستان بازنموده  وباخودسيل عظيمي ازمشكلات ريزودرشت رابه همراه آورده اند.

 

 

حاشیه نشینی امروزه یکی از معضلات بزرگ اجتماعی است وبعنوان بستري در جهت سقوط افراد در ورطه انحراف و بزهکاری مطرح مي شو دو باخودتبعات سويي رابهمراه دارد. حاشیه نشینی به نوعی از زندگی اطلاق می شود که با شیوه هاي رایج زندگی یعنی شهری و روستایی و عشایری متفاوت است.

 

 

افراددراين مناطق با ویژگی های اجتماعی و اقتصادی مخصوص به خود که بافت فیزیکی معینی را بوجود آورده دركنارساکنین بافت اصلی شهر زندگی می کنند. حاشیه نشینی عبارت است از وضع زندگی تمام کسانی که در جامعه شهری ساکنند ولی از نظر در آمد بهره گیری از امکانات و خدمات در شرایط نا مطلوبی به سر مي برند .

 

 

افراد دراين مناطق بیشتر بر اثر عواملي چون فقر و بیکاری و عوامل جاذب شهری از زادگاه خود روستا ، ایل و شهر رانده شده و به شهر های دیگری روی می آورند .از آنجایی که اکثریت این گروهها بی سواد بوده و آمادگی لازم را در جهت جذب در بازار کار شهر ندارند به سمت حاشيه هاي شهرومحلات داراي بافت فرسوده رانده مي شوند.محلاتي كه  در کردستان اين روزها جولانگاه آسيب هاي اجتماعي ومشكلات متعددي شده اندونگاهي اجمالي به وضعيت آن هابه روشني پرده ازواقعيتي برمي دارد كه بانگاه رويايي وآرمانگرايانه بسياري ازمسئولين ومديران شهرفرسنگ هافاصله دارد.

 

 

دنيايي كه درآن انواع بزهكاري هاي مختلف، اعتياد،فساد،سرقت،مزاحمت،درگيري هاي منجربه جرح وحتي مرگ و...قابل مشاهده است .ساكنان اين مناطق به صورت قارچ گونه اي درحال افزايش مي باشند.طي ساليان اخيرمشاهده شده كه درمواقعي نظيرانتخابات مجلس وشوراي شهر،كانديداها جهت جذب آرا به اين محلات سرازيرشده وبرنامه رهايي ازحاشيه نشيني ورفع مشكلات اين مناطقاراجزو اولويت هاي اوليه خودذكرمي كنند ولي عملاپس ازموفقيت نه تنهاحل معضلات اين محلات راجدي نمي گيرند بلكه عملا اين موضوع رابه بوته فراموشي مي سپارند.

 

 

جوانان حاشیه نشین با فرهنگ ویژه آن روزها عازم مرکز شهر می شوند تا کاری دست و پا کنند و  با توجه به فقدان تخصص و آموزش کافی ، عمدتاً به کار دست فروشی ، پهن کردن بساط، سیگار فروشی و ... می پردازند و به این ترتیب به صورت زائدهٔ فعالیت های شهری ومشاغل كاذب در می آیند .

 

قطعا خطر حاشيه نشيني و گسترش بافت هاي فرسوده برخی از مناطق و محله‌های  شهر سنندج تبعات ناگواري رابدنبال خواهد داشت.انتظاربراين است كه مسئولين مرتبط با اين حوزه هرچه سريعتربابرنامه ريزي مناسب ،پيگيري مجدانه واتخاذ راهكارهاي مناسب اين درد عميق و زخم چركين برپيكره شهر را درمان نمايند.

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 29 خرداد 1397 | 07:49

کد خبر : 30208

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید