کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در آیین افتتاح طرح های کشاورزی عنوان شد:

حق واقعی حقابه پایاب سد سورال ادا نشده است/ تعیین ضرب الاجل فرماندار دهگلان برای حل مشکل آب شرب روستای سرواله

افتتاح پروژه هایب جهاد کشاورزی,تثبیت 18 شغل,آبیاری تحت فشار,مشکل آب شرب روستای سرواله,سد سورال دهگلان,پایاب سد سورال,نگرانی از دولتمردان کردستا,حقابه پایاب سد سورال

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان ضمن نگرانی از دولتمردان استان گفت: حق واقعی ما از حقابه پایاب سد سورال ادا نشده است.

به گزارش خبرنگار کُردتودی از دهگلان، در پنجمین روز از هفته جهاد کشاورزی 3 پروژه در روستاهای کریم آباد، سرواله و بلبان آباد با حضور فرماندار دهگلان، مسئول آبیاری تحت فشار جهاد کشاورزی کردستان و مسئولان شهرستان دهگلان افتتاح شد.


 در آئین افتتاح آبیاری تحت فشار روستای سوراله حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی دهگلان اظهار داشت: امروز بحث آبیاری تحت فشار یکی از سیاستهای اصلی جهاد کشاورزی برای استفاده بهینه از منابع آبی است که خوشبختانه در سطح شهرستان دهگلان هرکجا منابع آبی وجود دارد شناسایی شده که هم باعث استفاده بهینه از آب و هم باعث تولید پایدار محصولات کشاورزی شده است.


وی افزود: در شهرستان دهگلان حدود 19 هزار هکتار  زمین آبی وجود دارد که  15 هزار هکتار آن  مجهز به آبیاری تحت فشار می باشد.


 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان ضمن  انتقاد از دولتمردان استان کردستان گفت: ما در بحث پایاب سد سورال معترض هستیم  و با توجه به اینکه حق آبی که از پایاب سد سورال داریم هنوز این حق واقعی ادا نشده است، در حال رایزنی هستیم.


 احمدی در ادامه اظهار داشت: در پایاب سد سورال 1100 هکتار زمین وجود دارد که 350 هکتار آن اجرا شده و 550 هکتار آن تامین اعتبار و مابقی در دست اقدام است.


وی در ادامه گفت: شهرستان دهگلان در زمینه سیستم آبیاری تحت فشار جزو شهرستانهای پیشرو استان است که سال گذشته مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار جذب نموده و در این بخش هزینه شده است.


 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به طرح آبیاری تحت فشار روستای سرواله گفت: در این طرح 13 هکتار اراضی تحت پوشش برای 29 خانوار بهره بردار با میزان اعتبار 160 میلیون تومان هزینه که 145 میلیون تومان از اعتبارات بلاعوض و 15 میلیون تومان آن نیز آورده کشاورزان است، 18  شغل در این طرح تثبیت شده است.

 

فرماندار دهگلان در جریان مشکلات مردم روستای سرواله قرار گرفت

 


پس از افتتاح پروژه فرماندار دهگلان ضمن بررسی مشکلات مردم روستای سوراله در جریان قطعی آب شرب روستا قرار گرفت و ضمن نگرانی شدید علت این مشکل را از مدیر آب و فاضلاب روستایی خواست و خواستار رفع سریع این مشکل شد.


  ارشدی از رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان دهگلان علت قطعی آب شرب این روستا را خواست و گفت: تاچه زمانی این مشکل حل خواهد شد؟


فرماندار دهگلان مدت زمان حل مشکل آب شرب روستا را از رئیس آبفار شهرستان خواستار شد و گفت: مشکل آب شرب این روستا باید تا مهلت تعیین شده حل شود و از مردم روستا خواست در صورت عدم حل مشکل آب شرب به فرمانداری اطلاع داده شود.


 
 افتتاح بند سنگی ملاتی روستای کریم آباد

 


 شریفی پور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهگلان گفت: این بند از سال 96  از اعتبارات تملک دارائی های استان و با متراژ سازه 832 متر مکعب اجرا شده است و در هر نوبت آبگیری می تواند 250 هزار متر مکعب آب به آبخوان سفره های زیر زمینی تزریق کند.


وی در ادامه با اشاره به تعداد 19 سازه گاب یونی در روستای گزگزاره علیا گفت: این طرح در سطح 532 متر مکعب جهت کنترل رسوب حاصل از روان آبهای سطحی و سیلاب آبرفتی با اعتبار 200 میلیون تومان احداث شده است.


 افتتاح پروژه آب و خاک در شهر بلبان آباد

 


 احمدی مدیر جهاد کشاورزی دهگلان  گفت: با توجه به اینکه در بعضی نقاط  دسترسی به برق و یا اینکه شیب مناسب وجود ندارد که از آبیاری تحت فشار استفاده کنیم سیستمی بنام  آبیاری کم فشار تعریف شده که انتقال آب به زمین کشاورزی از طریق لوله گذاری امکان پذیر است.


وی افزود: خط انتقال این پروژه 1900 متر با 39 حوضچه در سطح اراضی تحت پوشش 17 هکتار با اعتبار سرمایه گذاری 89 میلیون تومان  که 75 میلیون تومان آن از اعتبارات دولتی به صورت بلا عوض و مابقی آن خودیاری و آورده کشاورزان است.

 

انتهای پیام/sh.s

 

یکشنبه 27 خرداد 1397 | 07:10

کد خبر : 30179

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید