کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

بانوی کارآفرین کُردستانی که برای همگان پاپوش می چیند

صنایع دستی برخواسته از ذوق و هنر هر ملتی است، بانوی کُردستانی توانسته است با کلاش بافی علاوه بر درآمدزایی برای سه خانواده ی دیگر شغل ایجاد کند...

به گزارش کُردتودی، هنر کلاش بافی با قدمتی بیش از 2 هزار ساله اثری ماندگار از گذشتگان در کردستان است، که در آمیخته با هنر و ذوق مردم کردستان است و این هنر در مقابله با پیشرفت علم و تکنولوژی و ماشینی شدن تمام ابزار آلات صنعتی هنوز به شیوه‌ی سنتی انجام می‌گیرد و تا به امروز غنا و زیبایی خود را حفظ کرده است.

 


در گذشته، استاد کاران و فعالان این عرصه از کلاش به عنوان یک میراث فرهنگی در جایگاه خاص و مقدسی برخوردار بوده است. اما متأسفانه امروزه با صنعتی شدن و افزایش قیمت‌ها به صورت یک صنعت پر درآمد در آمده است و بیشتر استاد کاران تنها به دید اقتصادی به آن می‌نگرند، که از کیفیت کار کاسته شده است. زیرا کلاش بافی عشق را می‌طلب و اگر با اهداف مادی و اقتصادی همراه شود از کیفیت آن نیز کم خواهد شد و با عشق و اهداف معنوی می‌توان در حفظ اصالت و طبیعی بودن آن تلاش کرد و از مصنوعی شدن آن جلوگیری کرد.

 

کسب و کار پُرتولید یک بانوی کارآفرین با حمایت بسیج سازندگی
سیمین میرزایی یکی از بانوان استادکار مریوانی است که به دلیل علاقه ی خاصی که به بافتن گیوه دارد با گرفتن 10 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی برای سه نفر شغل ایجاد کرده است.

 


وی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار کرد: این شغل بیشتر در مناطق اورامانات رواج داشته و خانواده‌ها به عنوان یک اثر ملی و با ارزش به آن نگاه کرده‌اند و از تقدس خاصی برخوردار بوده است و همین امر سبب شده، که کلاش بافی به عنوان یک صنعت اشتغال‌زا در استان محسوب گردد و تا به امروز جایگاه خود را حفظ کند.

 


 خانم میرزایی  با اشاره به فعالیت استاد کاران کلاش بافی در استان افزود: در گذشته کلاش توسط یک نفر آماده و تحویل مشتری شده است که استاد کارانی هم چون استاد ایوب اندری، محمود اندری و استاد عبدالرحمن اسپریزی فعالیت کرده‌اند اما در حال حاضر چندین نفر در این امر دخیل هستند که سبب کاهش کیفیت این کفش شده است.

 


وی همچنین تصریح کرد: بافت کلاش مختص به مناطق کوهستانی وشیب دار است و به همین دلیل فاقد پاشنه است ، که استفاده از آن برای مناطق شهر و حرکت بر روی آسفا لت سبب به وجود آمدن اصطکاک و کاهش عمر مفید آن خواهد شد .

 


وی در ادامه با اشاره به عوامل کاهش عمر مفید کلاش بیان کرد: کلاش با توجه به بافت آن به صورت راستا می باشد وبا تعویض کردن لنگه کفش چپ وراست از خرابی آن جلوگیری می گردد زیرا این کار مانع از کشیدگی تیرهای داخل کفه های کفش می شود وپاها نیز احساس آرامش  خاصی را پیدا می کنند

 


این استاد کار افزود: این هنر در سراسر کشور طرفداران زیادی از تهران وسراسر شهرهای کشور پیدا کرده است زیرا این کفش دارای ظرفیت های خاصی است و از نظر طبی نیز حائز اهمیت است .

 


وی با اشاره به اهمیت کفش در منطقه بیان کرد: در گذشته کفش کلاش از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در هنگام بافتن با احترام خاصی مراحل بافت آن به اتمام می‌رسید و کسی حق نداشت که با بی حرمتی آن را جابه جا کند  اما در حال حاضر در هنگام بافتن دیگر به این مسایل توجه نمی‌شود و از آن تنها به عنوان یک کالای تجاری استفاده می‌کنند.


وی همچنین افزود: در حال حاضر قیمت هر جفت کفش کلاش از یک صدهزار تومان تا 170 هزار تومان است که نرخ آن بر اساس کیفیت کار و مهارت استاد کار تعیین شده است و عمر مفید آن پنج سال خواهد بود.

 


وی در ادامه بیان کرد:  کلاش بافی در کردستان یک هنر و یک اثر ملی است و آرزوی قلبی من این است، که این هنر و صنعت به عنوان یک اثر ملی در تمام دنیا شناخته شود و با همکاری و دلسوزی مسئولان امر و فعالان این عرصه ثبت جهانی و با همان کیفیت طبیعی عرضه شود.

 


این استادکار در ادامه افزود: امروزه بسیاری سعی در نو آوری در این اثر را دارند، که باید اشاره کنم  این نوآوری و ورود اجناس مصنوعی در بافت کلاش سبب بی روح شدن و غیر طبیعی کردن آن می‌شود و کفش آن بوی و خاصیت طبیعی خود را از دست می‌دهد.


میرزایی با تأکید بر حفظ اصطلاحات قدیمی در کلاش بافی و دیگر صنایع دستی استان اظهار کرد: صنایع دستی جزو هویت و فرهنگ ماست و با تییر نام اجزای کلاش بخشی از هویت فرهنگی ما نیز فراموش می‌شود. امیدوارم مسئولان فرهنگی استان به حفظ این اصطلاحات بی‌تفاوت نباشند و سعی کنند به همان شیوه قدیمی آموزش دهند.

 


انتهای پیام/

  شنبه 26 خرداد 1397 | 09:10

  کد خبر : 30168

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  پیشنهاد سردبیر:

  آرشیو پیشنهاد سردبیر

  گزارش و تحلیل:

  آرشیو گزارش و تحلیل
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید