کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

واکنش ماموستایان اهل سنت به پشت پرده تحرکات تکفیری‎ها در کردستان؛ مسؤولان جدی‎تر به این قضیه نگاه کنند

بیانیه، جامعه روحانیت، اهل سنت، گروهای تکفیری، روحانی، ماموستا

ماموستایان، علما و اندیشمندان اهل سنت و جماعت سقز و مریوان طی بیانیه ای عنوان کرده اند: از نیروهای امنیتی و انتظامی که با مردم روستا در برخورد و دستگیری اراذل و اوباش و مهاجم همکاری نموده تشکر و قدردانی نموده و خواهشمندیم تا نسبت به مشخص نمودن چهره ی واقعی کسانی که این افراد را فرستاده بودند و بانی اصلی چنین حرکات غیرقانونی و غیر دینی هستند، اقدام لازم را نموده و تحویل مراجع قضایی داده شوند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی از سقز، متن بیانیه به شرح ذیل است:

 

بسمه تعالی

بیانیه ماموستایان و علما و اندیشمندان اهل سنت و جماعت سقز و مریوان

 

مردم شریف و بزرگوار کردستان

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و حسنات شما عزیزان به اطلاع می رساند؛  که روز جمعه 11/03/1397 مطالبق با شانزدهم رمضان ماموستای روستای باغچله سقز بنا به درخواست و سوالات دینی مردم روستا، موضوع خطبه روز جمعه را به بیان معرفی و نقد عالمانه تفکرات اهل بدعت خصوصا تفکرات تکفیری سلفی معاصر اختصاص داده بود و به شهادت مردم روستا بدون هیچ توهین و بی حرمتی نسبت به شخص خاصی، به بررسی برخی از مهمترین اعتقادات مخاطره آمیز تفکرات تکفیری داعشی پرداخته و به مردم و خانواده ها در خصوص به دام افتادن جوانان و فرزندانشان در جذب شدن به گروههایی با اعتقادات مزبور هشدار داده بود. پس از آن روز، چهار نفر از اراذل و اوباش ناشناس و مسلح به سلاح های سردی مانند قمه و چاقو و پنجه بوکس مزاحم روحانی روستا شده  او را به خاطر سخنان روز جمعه تهدید به آزار و حتی قتل می نمایند. ماموستا نیز با سعه صدر و ملاطفت آنها را دعوت به بحث و گفتگوی علمی و منطقی که شایسته هر انسان اندیشمند و دینداری است؛ نموده اما آنها می گویند ما سواد نداریم و ما را برای چیزی دیگر فرستاده اند. مردم روستا نیز که اطلاع می یابند؛ همگی به حمایت از ماموستا می پردازند. اما مهاجمین بر کار خود پافشاری می کنند و با قمه و چاقو و... به ماموستا و مردم روستا حمله ور می شوند؛ که با هوشیاری و اقدام سریع مردم روستا اعم از زن و مرد و پیر و جوان مواجه شده تا جاییکه در اندک زمانی بدون اینکه موفق به کاری شوند، دستگیر شده و مردم به مراجع امنیتی و انتظامی خبر داده و هر چهار نفر تحویل نیروهای امنیتی داده می شوند.

 

حال ما ماموستایان و اندیشمندان اهل سنت و جماعت سقز و مریوان که بر اعتقادات خالص اهل سنت و جماعت باقی مانده و فریب خورده ی تفکر وهابی تکفیری با تمام شاخه هایش نیستیم؛ ضمن محکوم این اقدام نابخردانه موارد زیر را اعلام می داریم.

 

۱_ ضمن تشکر از اهالی محترم و آگاه روستای مزبور، از دیگر مردم روستاها و شهرها خواهشمندیم، نسبت به تبلیغات و فعالیت های گروههای تکفیری حساسیت بیشتری داشته و احساس مسئولیت زیادتری نموده تا بیش از این جوانان کردستان، فریب چنین تفکراتی نخورند. متاسفانه برخی افراد در کسوت روحانیت به تبلیغ بسیار وسیع تفکرات خطرناک سلفی تکفیری پرداخته و حتی در روستاهای منطقه آزادانه اقدام به تاسیس اماکنی عامه فریب تحت عناوینی چون دارالحفظ و دارالحدیث و... نموده و مردم نیز بنا با اعتقادات پاک دینیشان، فرزندان خود را به آن جاها فرستاده، غافل از اینکه محصول این اماکن در آینده جوانانی است که پدران و مادران مسلمان خود را کافر و مشرک و مهدور الدم می دانند.

 

۲_ از نیروهای امنیتی و انتظامی که با مردم روستا در برخورد و دستگیری اراذل و اوباش و مهاجم همکاری نموده تشکر و قدردانی نموده و خواهشمندیم تا نسبت به مشخص نمودن چهره ی واقعی کسانی که این افراد را فرستاده بودند و بانی اصلی چنین حرکات غیرقانونی و غیر دینی هستند، اقدام لازم را نموده و تحویل مراجع قضایی داده شوند. بی گمان چنین حرکاتی تنها برخواسته از ذهنیت و اقدام خود مهاجمان نبوده و قطعا رهبران و سردمداران آنها عامل اصلی و پشت پرده می باشند؛ که انتظار مردم منطقه کشف و برخورد قاطعانه با مهاجمان و بانیان اصلی است.

 

۳_ از مراجع قضایی مسئول نیز می خواهیم در پیگیری موضوع و دادخواهی عادلانه و مطابق با قوانین موجود کشور که در آن حمل و استفاده از سلاح های سرد مانند قمه از مصادیق واقعی محاربه است، اقدام جدی نموده و مهاجمین و بانیان اصلی را به سزای خویش برسانند. متاسفانه سه نفر از افراد مهاجم دارای سابقه جرم اوباشی گری و زندان بوده و تازه از زندان آزاد شده بودند.

 

۴_ آیین مقدس اسلام آیین علم و عقل و تقوا و اخلاق است و بی گمان اگر قرار باشد، هر ماموستا و خطیبی در نقد تفکری سخن رانده و افراد مخالف با تهاجم و تهدید با او برخورد کنند، آرامش و امنیت اجتماعی به خطر افتاده و دچار آسیب شدید می شود، لذا از پیروان تفکرات تکفیری و داعش مسلکانه ی مورد اشاره، دعوت می کنیم به دامان حقیقت اسلام و اهل سنت برگشته و دست از تهدید و تکفیر و اشاعه ی فکر تهاجم و کشتار و ویرانی در میان جوانان برداشته و دنیای مردم و قیامت خود را ویرانتر نکنند. رهبران اراذل و اوباش مهاجم فوق، اگر دلسوز دین و مردم بودند، به جای فرستادن چند جوان خام و فریب خورده که سابقه زندان و چاقو کشی نیز دارند، خود با سلاح علم و اندیشه سراغ روحانی روستا می رفتند.

 

والسلام علی من اتبع الهدی

بیانیه ماموستایان و علما و اندیشمندان اهل سنت و جماعت سقز و مریوان

 

انتهای پیام/h.e

 

سه شنبه 22 خرداد 1397 | 11:03

کد خبر : 30140

منتشر کننده : ف م/g

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید