کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مبلغ زکات فطریه در سقز 4 هزار و 500 تومان اعلام شد

زکات فطریه، فطریه، روزه، زکات، ماه رمضان، عید فطر

دبیر شورای روحانیت و افتاء شهرستان سقز ، میزان فطریه هر فرد مسلمان را سه کیلو گندم معادل 4 هزار و 500 ریال اعلام کرد.

ماموستا دکتر عابد نقیبی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی از سقز،  ضمن قبولی طاعات و عبادات روزه داران  به امر زکات فطریه پرداخت.


ماموستا دکتر عابد نقیبی اظهار داشت: بر اساس فتاوای ائمه مذهب امام شافعی (رض) میزان فطریه به ازای هر نفر، یک صاع از قوت غالب هر شهر (معادل دو و نیم کیلوگرم) می باشد.

 

نقیبی اضافه کرد: شهروندان عزیز می توانند عین قوت و یا وجه آنرا به مستمندان پرداخت نمایند و بر اساس بررسی های به عمل آمده در استان کردستان قوت غالب همچنان گندم و قیمت هر صاع آن، چهار هزار و پانصد تومان(۴۵۰۰تومان) می باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: خانواده های متمکن و سایر خانواده هایی که قوت غالب بر سبد غذایی آنان برنج است، بهتر است مبلغ فطریه را یک صاع از برنج مصرفی خود( دو و نیم کیلو گرم برنج مصرفی و یا قیمت آن) محاسبه و پرداخت نمایند.

 

ماموستا نقیبی همچنین به قضای روزه ماه مبارک رمضان اشاره و تشریح کرد: قضای روزه رمضان بر سالخوردگان و یا بیمارانی که امیدی به بهبودی آنان نیست و نیز افرادی که بایستی در طول روز دارو مصرف نمایند، واجب نیست.

 

او افزود: این افراد بایستی به ازای هر روز روزه فوت شده، مقدار یک مد از قوت غالب و یا وجه آن را به تفصیلی که بیان گردید به مستمندان پرداخت نمایند. پرداخت یک هزار و پانصد تومان(فدیه) برای مناطقی که قوت اصلی آنان گندم است، کفایت می کند.


لازم به ذکر است؛ موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند.


انتهای پیام/a.p

سه شنبه 22 خرداد 1397 | 11:05

کد خبر : 30138

منتشر کننده : ف م/g

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید