کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی 20 خرداد روز صنایع دستی را گرامی می دارد؛

عکس/ قدمت صنایع دستی کردستان به بلندای تاریخ، اما در هاله‎ای از فراموشی

صنایع دستی کردستان، گلیم بافی، قالی بافی، جاجیم بافی، فرهنگ کردستانف میراث فرهنگی کردستان

صنايع دستی استان كردستان عبارتند از: نازك كاري چوب، دست بافي، خراطي، ساخت زينت آلات محلي، سوزن دوزي و روكاري، سفال سازي، حصيربافي، گيوه دوزي، نمدمالي و ساخت محصولات چرمي که قدمت به بلندای تاریخ دارند اما کم کم به فراموشی سپرده می‎شوند.

به گزارش کُردتودی، صنايع دستی به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي و نمادي از نوع زندگي فرهنگي يك جامعه، همواره مورد توجه مي باشد. به علت ويژگي زندگي سنتي در بسياري از نقاط كردستان و عدم استيلاي بخش صنعتي، هنوز صنايع دستی کردستان از لحاظ كيفيت و گستردگي در سطح كشور مطرح مي باشد، به گونه اي كه فرش و گليم كردستان به همراه محصولات ظريفه مانند شطرنج شهرت جهاني پيدا كرده است.

 

صنايع دستی استان كردستان عبارتند از: نازك كاري چوب، دست بافي، خراطي، ساخت زينت آلات محلي، سوزن دوزي و روكاري، سفال سازي، حصيربافي، گيوه دوزي، نمدمالي و ساخت محصولات چرمي.

 

دستبافي شامل سجاده، موج، شال، جاجيم، گليم، گليمچه و پارچه لباسي است كه در بيشتر نقاط شهري و روستايي كردستان تهيه مي شود. زينت آلات شامل انواع دستبند، گردن بند، سينه ريز، النگو، سربند، انگشتري و گوشواره است. نازك كاري با چوب شامل قوطي سيگار، شيريني خوري، كيف زنانه، سيني، بشقاب، آجيل خوري و... مي باشد.

 

امروز 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی است؛ روز جهانی صنایع دستی در دنیای خشن امروز که نشانه استیلای تکنیک بر روح انسان است، صنایع دستی یعنی دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و انسان تا هست لطافت را می خواهد و صنایع دستی این نیاز مبرم انسان را برآورده می کند.بنابراین این روز را گرامی می داریم.

 

در ادامه به معرفی گوشه‌ای از صنایع دستی استان کردستان پرداخته‌ایم؛

 

 

جاجیم دست بافته زنان هنرمند کردستان

 

جاجیم دست بافته زنان هنرمند کردستان ، گونه‌ای زیرانداز دورویه است. پارچه ای ضخیم و کم عرض است که با استفاده از پودهای کلفت بافته میشود. رنگهای به کار رفته در جاجیم در ۶ تا ۸ رنگ و بیشتر از رنگهای سنتی و گیاهی و طرحها ی ساده وهندسی و اغلب به دو شکل راه راه و ستاره ای است.

 

جاجیم ها اغلب به صورت نوارهایی با عرض ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و طول ۵۰ متر بافته می شوند. برای استفاده از جاجیم چند نوار کنار همدیگر دوخته میشوند تا پارچهای بزرگ فراهم شود.

 

جاجیم‌ها پرز ندازند و می‌توان از هر دو روی آن استفاده کرد. جاجیم مناسب‌ترین چیزی بوده که در قدیم روی کرسی می‌انداختند . تقریباً در كلیه روستاهای كردستان جاجیم‌بافی مرسوم و متداول است و نیروی انسانی شاغل در این رشته عموماً زن‌ها هستند كه به منظور رفع احتیاج خانوادگی به تولید این محصول می‌پردازند. از این‌رو فعالیت در این رشته به صورت خانگی است و در اوقات فراغت صورت می‌گیرد.ماده اولیه مورد مصرف آن پشم است كه به عنوان تاروپود جاجیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ابزار كار جاجیم بافان شامل دستگاه بافندگی، ماكو و دیگر وسایل است مواد اولیه جاجیم پشم است و بافت آن شبیه گلیم است، با این تفاوت که جاجیم در چهار تخته بافته می‌شود و پس از بافتن به هم متصل و دوخته می‌شود. در منطقه اورامان زنان جاجیم‌هایی را با نقوش متنوع و جنس مرغوب می‌بافند که در نوع خود کم‌نظیر است.

 

به طور كلی ۱۱ اثر از استان كردستان ثبت ملی شده كه از اين ۱۱ اثر پنج رشته صنايع دستی در اجلاس ثبت آثار تاريخی در فهرست آثار ملی قرار گرفته است اين رشته‌ها شامل گليم سند،‌ جاجيم، نازك كاری، خراطي سنتی و شال بافی می باشد در اجلاس ثبت آثار، استان كردستان به عنوان قويی ترين استان در ثبت آثار معنوی، تاريخی تشويق شده است .

 

 

موج و جانماز دو سوغات ارزشمند از کردستان

 

موج و جانماز دو رهاورد ارزشمند از استان کردستان ، موج در منازل به عنوان رختخواب پيچ در مناطق شهری به ویژه در ماههای سرد سال به عنوان روانداز استفاده می شود و جانماز جهت اداى فريضه نماز مورد استفاده قرار مى‌گيرد .

 

 

بافت آنها اغلب در شهرهاى سنندج و روستاهاى آن مانند روستای نوره ، روستای کلاته ، روستای بياران ،روستای بانه ،روستای آرمرده وروستای مريوان و حومه آن نظير روستای ميانه وروستای اورامان تخت ، روستای دزلى ،روستای کماله ،روستای ‌ سقز و حومه آن به ويژه روستاى ترجان و بخش‌هاى کامياران و ديواندره معمول است و گروهى از مردم از اين راه امرار معاش مى‌کنند.

 

موج و جانماز اصولاً طى سفارش توليد مى‌شود ، ولى دستبافان محصول خود را راساً نيز به بازار عرضه مى‌کنند ماده اصلی ساخت موج ، پشم است ، طول یک موج معمولاً ۲۵/۲ متر است و عرض آن را چهار تخته باریک تشکيل می دهد، این چهار تخته به عرض ۵/۹ متر، یک جا به دستگاه موج بافی بسته می شود .

 

نقوش تزیینی موج دار عبارت اند از: کشکولی، پرطاووسی، چهار خانه، سیاه و سفید، تخت قرمز، شمشیری، دولتی، حوض، دعا، محراو، چخماق، گل، کله کبکی، شانه، گنجشک، انگور (گل گله)، پروانه، بزکوهی، پرنده قیچی، درخت و ماهی، ترنج دار، گنبدی، برگ بیدی، چشم بلبلی (چشم خروسی)، بازو بند، دو کلکانه و خربزه ای (سیخی بافت).

 

صنعت موج بافی در اورامانات سابقه قابل توجهی دارد و موج بافان اغلب یا اورامی هستند یا استادکاران آن ها را داشته اند. به همین دلیل یکی از نقش های معروف موج، نقش اوارمی است.

 

جانماز یا سجاده جانماز یا سجاده توليد دیگر کارگاه موج بافی است ، این بافته چنان که از نام آن بر میآید، زیراندازی برای ادای نماز است که هميشه پاک و منزه نگه داشته میشود و پس از انجام نماز جمع می شود .

 

قطر جانماز کوچک و حدود ۱۰۰×۱۵۰ سانتیمتر است و از دو تخته تشکيل می شود.

 

 

شال‌بافی هنر اصیل و سنتی کردها و ییلاق نشینان

 

شال نوعی پوشش مردانه که در مناطق کردنشین از جمله کردستان از قدیم ایام رواج داشته این نوع پوشش از پشم نوعی بز به نام «مرغز»که پشمی نرم لطیف و فردار دارد به دست می آید. شال‌بافی هنر اصیل و سنتی کردها و ییلاق نشینان بوده است که امروزه در این منطقه رو به زوال است. شال از اجزای لباس کردی است که نفوذناپذیر بودن این دست بافته در برار سرما و رطوبت موجب شده مردم مناطق سردسیر و کوهستانی از گذشته‌های دور از این صنعت دستی استفاده کنند. تولید این محصول بیشتر در شهرستان های بانه، مریوان، سقز و روستاهای تابعه مانند اورامان تخت، كماله، آرمرده و ترجان رایج است و دستبافان این مناطق با استفاده از نوعی كرك بز كه پشم و كرك آن بسیار لطیف است، شال، كلاه و دستكش نیز می‌بافند. همچنین نوعی شال به عرض ۲۵ سانتی‌متر و طول تقریبی ۲۵ متر در رنگ‌های مختلف تولید می‌كنند كه در دوخت لباس‌های محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از هنرمندان مطرح هنر شال‌بافی کردستان می‌توان از «صلاح الدین منبری» نام‌برد.

 

شال بافی از جمله هنرهای خانگی است ؛ این هنر ۸ مرحله دارد که بیشترین و سخت ترین مراحل آن توسط زنان انجام می‌شود، هرچند که در سال‌های اخیر مردان نیز با راه‌اندازی کارگاه‌های شال بافی در تولید آن نقش موثری داشته‌اند.

 

اما این هنر صنعتی مدت‌هاست که رو به زوال است.گران بودن مواد اولیه و کمرنگ شدن دامپروری از دلایل کاهش رونق این هنر به شمار می‌رود.

 

شالبافی از اصلی ترین سوغات و صنایع دستی شهرستان بانه است که در بیشتر روستاهای بخش آلوت به ویژه در شهر آرمرده بافته می شود و بسیاری از زنان و مردان این منطقه به کار شال بافی مشغول هستند. هنر شالبافی، در پنجمین اجلاس ثبت آثار تاریخی و معنوی به همراه یازده اثر دیگر از استان کردستان در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

 

 

قالی کردستان ، تبلور نقش و رنگ

 

قالی های استان کردستان ، مترادف با مهم ترین قالی های دستبافت ایران بوده و در میان فرش‌های كردستان، قالی بیجار به استحكام، لطافت و نرمی مشهور است. از جمله نقش‌هایی كه در فرش‌های بیجار دیده می‌شود، نقشه درختان میوه و برگ خرما و گل‌های رنگارنگ است. این فرش‌ها سابقاً با پشم بافته می‌شد، اما امروزه برای بافت آن از پنبه نیز استفاده می‌شود.

 

فرش‌های عشایر كرد كه بیش‌تر با پشم‌های قهوه‌ای و بلوطی رنگ و گاهی با پشم شتر بافته می‌شود نیز معروفیت دارند. سنندج نیز مركز قالی‌بافی است. از طرح قالی‌های قدیمی این شهرستان، انواع بته‌‌جقه‌ها را می‌توان نام برد. از جمله جقه چاركی، جقه دو گره‌ای, جقه توپی و نقش‌های دیگری به نام گل میرزاعلی، گل و بلبل و غیره. امروزه به علت نبودن رنگ‌های طبیعی، بافت آنها مشكل است. نقشه‌های فعلی قالی‌بافی در سنندج سه ترنج، كلاه فرنگی و ماهی دَرهم است.

 

قالی بافی در کردستان بسیار رایج است و نام کردستان همیشه مترادف با مهمترین قالیهای دستبافت بوده که با کمال ذوق و سلیقه پدید آمده است و قالی افشار و سنندج و بیجار و بوکان امروز شهرت جهانی دارد و به تحقیق یکی از پر ارزشترین فرشهای ایران است بیشتر طرحهای مورد استفاده قالیبافان در کردستان طرحهای شکسته بوده و به ندرت از طرحهای دیگر استفاده می شود، از میان این طرحها می توان به طرح ماهی درهم (هراتی)، ریز ماهی نقش بته ای، گل وکیلی، گل میرزا علی، گل مینا و شاخ گوزن و میناخانی اشاره کرد.

 

قالی های اصیل کردستان به ویژه سنندج از نوع یک پود ضخیم است که به نظر می رسد استفاده از یک پود در بافت قالی متاثر از دست بافته هایی چون گلیم ، گبه و … باشد . ولی امروزه در بافت قالی ها از هر نوع پود استفاده می شود .

 

هر یك از صنایع دستی استان کردستان به عنوان سوغاتی ارزشمند محسوب شده كه توسط مسافران خریداری می‌شود. همچنین محصولات باغی و دامی و نان برنجی از سوغاتی‌های خوب استان كردستان است.

 

 

گلیم‌های سنندج و بیجار گلیم های بی‌نظیر ایران

 

شهرستان بیجار و به ویژه شهرستان سنندج از قدیم مركز تهیه و تولید گلیم و گلیمچه بوده است و محصولات تولیدی این شهرستان‌ها به علت مرغوبیت و طرح و شكل جالب، معروفیت به سزایی دارند. می‌توان گفت كه گلیم‌های سنندج و بیجار گلیم های بی‌نظیر ایران هستند. در حال حاضر در سنندج، بیجار و روستاهای اطراف آن عده زیادی از زن‌ها در زمان فراغت به تولید گلیم می‌پردازند. محصولات تهیه شده در سرتاسر كشور خریداران فراوان دارد و در حال حاضر نیز میزان تقاضای آن بیش از عرضه محصول است. در تولید گلیم از خامه پشمی و نخ پنبه‌ای به عنوان تاروپود استفاده می‌شود. ابزار كار گلیم‌بافان شامل دستگاه بافندگی عمودی چوبی و یا آهنی, قیچی، دفه و سوكه است نقوش سنتی كه در كردستان رایج بوده وهست عبارتند از: ماهی درهم، گل چینی، گل میرزا علی، گل وكیلی، گل جرسه، گل فرنگ، گل و گلدان، گل چایی، دست ودلبر، نقشه موسایی، نقشه قفقاز، گل وطوطی، بازو بند، محرمات، قاب قرآن…. و در سالهای اخیر نقشه های دیگری چون توت فرنگی، گل جرسه پیوندی در ردیف نقشه های سنتی قرار گرفته است در میان صدها گلیم بندرت می‌توان چند گلیم را پیدا كرد كه شبیه یكدیگر باشند زیرا بافت آنها بر اساس طراحی از پیش آماده نبوده و بیشتر تابع ذهن خلاق، ذوق و فرهنگ خاص بافنده است.

 

از ویژگی های هنری گلیم نقوش عامیانه است كه از ذوق، هنر، احساس و اعتقادات بافنده سرچشمه گرفته و این نقوش در رابطه با انسان و خطرات و اندیشه اوست. اگر چه از سابقه‌ی تاریخی هنر گلیم بافی و زمان شروع آن در كردستان اطلاع دقیقی در دست نیست اما بی شک به همراه حصیر بافی و نمد مالی در ردیف نخستین صنایع و هنرهای دستی ایران قرار دارد و از زمانهای بسیار دور به عنوان زیرانداز گرم و مناسب و قابل حمل جهت استفاده در نقاط سرد و كوهستانی و نیز در مقام دست بافی محكم و مقاوم ، برای نگهداری ، حمل اشیا و آذوقه و تزئین منازل روستائیان مورد قرار می گرفته است.

 

 

کلاش « نوعی گیوه » مختص به اورامان

 

در مناطق کردنشین نوعی گیوه به نام «کلاش» تولید می‌شود، که هماهنگی زیبا و قابل توجهی با لباس کردی دارد. رویه‌ی این کفش از نخ پنبه‌ای بافته و زیره‌ی آن از پارچه‌ی فشرده شده است، از همین‌رو کلاش کفشی سبک، نرم، قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی است.

 

تولید کلاش در اصل مختص به اورامان بوده اما اکنون نه تنها در تمام شهرهای استان تولید می‌شود، بلکه به سوی تولید کلاش ضدآب نیز به پیش می‌رود.هنرهای سنتی از دیرباز در میان کردها رواج داشته و با توجه به شرایط خاص جغرافیایی از تنوع برخوردار بوده است. تولید این آثار هم مصرف محلی دارد و هم از نظر اقتصادی در بهبود زندگی مردم منطقه موثر است.

 

انتهای پیام/sh.s

یکشنبه 20 خرداد 1397 | 11:40

کد خبر : 30112

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید