کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

واکسن جنجالی در ماه عسل + عکس

احسان علیخانی، حواشی ماه عسل، موضوع بیماری اچ پی وی، hpv، واکسن، فضای مجازی، صفحه ماه عسل در اینستاگرام

هفته گذشته اظهارات مهمان برنامه «ماه عسل» در خصوص یک بیماری عفونی به نام اچ پی وی (زگیل تناسلی) و روش درمان آن از طریق یک واکسن، موجی از واکنش ها و ابهام ها را در پی داشت که همچنان ادامه دارد.

به گزارش کُردتودی، در این میان برخی در فضای مجازی به شخص مهمان( یاسمن اشکی) که سابقه یک دهه بیماری ناشناخته با علایمی مشابه ایدز را دارد، انتقاداتی وارد کردند و اظهارات وی را فاقد استدلالات علمی دانستند. برخی نیز به دلیل تناقض در اظهاراتش که خود را دارای یک بیماری ناشناخته معرفی کرده است، به وی حمله کردند. مهمان برنامه، در اظهاراتش از شیوع بیماری اچ پی وی سخن گفت و برای 15 سال آینده  از واژه سونامی برای آن استفاده و بیان کرد که راه درمان این بیماری مقاربتی، یک واکسن است که در ایران تولید نمی شود. او از مردم خواست که برای تولید این واکسن به وزارت بهداشت کمک کنند. پس از این برنامه، تعدادی از صفحات پر مخاطب اینستاگرام نیز به حمایت از برنامه ماه عسل پرداختند و طی زمان کمی حدود دو میلیارد تومان توسط مردم برای تولید این واکسن جمع آوری شد. از سوی دیگر تعدادی از پزشکان نیز وارد عمل شدند و این موضوع را تایید کردند و در مقابل تعدادی دیگر از پزشکان روش برخورد با این بیماری را غیرحرفه ای دانستند و بیان کردند، صداو سیما چرا باموضوعات این چنینی عامیانه برخورد می کند. آن ها این موضوع را به گونه ای مطرح کردند که بیماران ما در این چند روز دچار استرس و التهاب شده اند. برخی نیز از کمبود واکسن های گران قیمت اچ پی وی در داروخانه ها خبر دادند. در پی موج این حواشی، احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل در برنامه های بعدی اعلام کرد که موضوع  این برنامه توسط وزارت بهداشت برنامه ریزی شده بود. ورود وزیر بهداشت به ماجرا وزیر بهداشت که موج واکنش ها به سمت وی بود، با بستن قسمت پیام گیر صفحه مجازی خود به ماجرا وارد شد. بنابرخبر ایرنا قاضی زاده هاشمی 14خرداد در یادداشتی انتقادی از همه شخصیت های حقیقی و حقوقی که تریبونی در اختیار دارند و اصحاب رسانه  خواست به هیچ دلیلی، سلامت مردم را به اغراض گروهی و سیاسی آلوده نکنند. او گفت: از ملت شریف ایران هم خواهش می کنم به شایعات توجه نکنند و به هیچ وجه تحت تاثیر القائات مختلف در فضای مجازی قرار نگیرند. وی اضافه کرد: این جانب ضمن تشکر از سازمان صدا و سیما و برنامه ماه عسل که به سلامت مردم توجه کرده اند، تنها به این نکته بسنده می کنم که امروزه (اچ. پی. وی) از جمله بیماری هایی است که عده بسیاری در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و واکسن پیشگیری از این بیماری نیز با کمترین عارضه در دنیا استفاده می شود. وی افزود: اگر چه حوزه بهداشت در زمینه تولید واکسن با چالش هایی مانند هزینه بر بودن آن ها مواجه است، اما این موانع موجب توقف فعالیت دانشمندان عرصه سلامت نشده و تلاش برای تولید داروها و واکسن های مورد نیاز مردم و از جمله واکسن اچ. پی. وی به طور جدی در حال انجام است.

در این میان برخی در فضای مجازی به شخص مهمان( یاسمن اشکی) که سابقه یک دهه بیماری ناشناخته با علایمی مشابه ایدز را دارد، انتقاداتی وارد کردند و اظهارات وی را فاقد استدلالات علمی دانستند. برخی نیز به دلیل تناقض در اظهاراتش که خود را دارای یک بیماری ناشناخته معرفی کرده است، به وی حمله کردند. مهمان برنامه، در اظهاراتش از شیوع بیماری اچ پی وی سخن گفت و برای 15 سال آینده  از واژه سونامی برای آن استفاده و بیان کرد که راه درمان این بیماری مقاربتی، یک واکسن است که در ایران تولید نمی شود. او از مردم خواست که برای تولید این واکسن به وزارت بهداشت کمک کنند. پس از این برنامه، تعدادی از صفحات پر مخاطب اینستاگرام نیز به حمایت از برنامه ماه عسل پرداختند و طی زمان کمی حدود دو میلیارد تومان توسط مردم برای تولید این واکسن جمع آوری شد. از سوی دیگر تعدادی از پزشکان نیز وارد عمل شدند و این موضوع را تایید کردند و در مقابل تعدادی دیگر از پزشکان روش برخورد با این بیماری را غیرحرفه ای دانستند و بیان کردند، صداو سیما چرا باموضوعات این چنینی عامیانه برخورد می کند. آن ها این موضوع را به گونه ای مطرح کردند که بیماران ما در این چند روز دچار استرس و التهاب شده اند. برخی نیز از کمبود واکسن های گران قیمت اچ پی وی در داروخانه ها خبر دادند. در پی موج این حواشی، احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل در برنامه های بعدی اعلام کرد که موضوع  این برنامه توسط وزارت بهداشت برنامه ریزی شده بود. ورود وزیر بهداشت به ماجرا وزیر بهداشت که موج واکنش ها به سمت وی بود، با بستن قسمت پیام گیر صفحه مجازی خود به ماجرا وارد شد. بنابرخبر ایرنا قاضی زاده هاشمی 14خرداد در یادداشتی انتقادی از همه شخصیت های حقیقی و حقوقی که تریبونی در اختیار دارند و اصحاب رسانه  خواست به هیچ دلیلی، سلامت مردم را به اغراض گروهی و سیاسی آلوده نکنند. او گفت: از ملت شریف ایران هم خواهش می کنم به شایعات توجه نکنند و به هیچ وجه تحت تاثیر القائات مختلف در فضای مجازی قرار نگیرند. وی اضافه کرد: این جانب ضمن تشکر از سازمان صدا و سیما و برنامه ماه عسل که به سلامت مردم توجه کرده اند، تنها به این نکته بسنده می کنم که امروزه (اچ. پی. وی) از جمله بیماری هایی است که عده بسیاری در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و واکسن پیشگیری از این بیماری نیز با کمترین عارضه در دنیا استفاده می شود. وی افزود: اگر چه حوزه بهداشت در زمینه تولید واکسن با چالش هایی مانند هزینه بر بودن آن ها مواجه است، اما این موانع موجب توقف فعالیت دانشمندان عرصه سلامت نشده و تلاش برای تولید داروها و واکسن های مورد نیاز مردم و از جمله واکسن اچ. پی. وی به طور جدی در حال انجام است.

شنبه 19 خرداد 1397 | 08:45

کد خبر : 30095

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید