کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

طراحی یک زیست حسگر برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان

طراحی یک حسگر، دانشگاه کردستان، سرطان تخمدان

محققان دانشگاه کردستان موفق به ساخت آزمایشگاهی آپتاحسگری شده اند که می تواند بروز سرطان تخمدان را در مراحل ابتدایی و تنها از طریق بررسی نمونه ی خون افراد تشخیص دهید. این آپتاحسگر، طراحی ساده ای داشته و از دقت و صحت عملکرد بالایی برخوردار است.

به گزارش کُردتودی، سرطان تخمدان یکی از مرگبارترین بیماری های زنان در سراسر جهان است. در حال حاضر به دلیل نبود علایم ویژه، همراه با عدم وجود روش های غربالگری قابل اطمینان، این بیماری یکی از سخت ترین سرطان ها برای تشخیص زودهنگام است.

 


به گفته ی دکتر عبدالله سلیمی- عضو هیأت علمی گروه شیمی تجزیه دانشگاه کردستان- هدف از انجام این کار، دستیابی به روشی با حساسیت و گزینش پذیری بالا جهت تشخیص این بیماری در مراحل اولیه ابتلا بوده است.

 


سلیمی در معرفی آپتاحسگر طراحی شده گفت: «در این کار تحقیقاتی تلاش شده است تا برای آشکارسازی بدون نیاز به برچسب و اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی سرطان تخمدان 125 (CA125)، در برابر سایر آنتی ژن های مشابه موجود در محیط سرم خون، یک آپتاحسگر بسیار حساس و انعطاف پذیر مبتنی بر ترانزیستور اثر میدان طراحی شده و مورد بررسی قرار گیرد. این آپتاحسگر از نانوورقه های اکسید گرافن احیا شده بر روی فیلم پلیمر انعطاف پذیری از جنس پلی متیل متااکریلات ساخته شده است.»

 


وی در ادامه عنوان کرد: «همچنین سعی شده است که حساسیت آپتاحسگر در حدی باشد که بتوان غلظت آنتی ژن تولید شده در نمونه های سرطانی را در مقادیر بسیار کم و در محدوده ی خطی وسیع اندازگیری کرد؛ زیرا هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، برنامه های درمانی و جلوگیری از انتشار آن موفقیت آمیزتر خواهد بود.»

 


به گفته ی سلیمی، طبق نتایج حاصل شده، این آپتاحسگر، تشخیص سریع نشانگر مرتبط با سرطان تخمدان را با دقت و حساسیت بالا در مراحل اولیه ابتلا امکانپذیر می سازد. در واقع، آپتاحسگر پیشنهادی، قابلیت اندازه گیری در محدوده ی خطی گسترده و حد تشخیص پایینی داشته است.

 

انتهای پیام/m.r

 

پنجشنبه 3 خرداد 1397 | 07:28

کد خبر : 29910

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید