کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان عنوان کرد؛

کسر ۲۵۰ ریال به ازای هر ۲درصد سن زدگی گندم

سن زدگی گندم، خرید تضمینی گندم، خرید گندم، قیمت تضمینی گندم، تحویل گندم، صالحی، شرکت غله و خدمات بازرگانی، سن

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان عنوان کرد؛ تا ۲درصد سن زدگی در زمان خرید تضمینی گندم مبلغی کسر نمی شود اما به ازای هر ۲ درصد افزایش سن زدگی مبلغ ۲۵۰ ریال در هر یک کیلو گرم کسر خواهدشد.

به گزارش کُردتودی، جمال صالحی در کارگاه آموزشی نحوه تشخیص و ارزیابی سن زدگی محموله های گندم زارعین به مراکز خرید که با حضور اساتید کشوری برگزار شد، با اشاره به وجود ۱۲ کارخانه آرد در استان کردستان اظهار کرد: از کل ظرفیت ذخیره سازی گندم در استان کردستان ۱۶ سیلو دولتی با ۸۰ هزار تن ظرفیت و ۱۳سیلوی خصوصی به ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در استان فعالیت می کنند.

 

وی افزود: از کل ظرفیت سیلوها و کارخانه‌های آرد استان کردستان 20 درصد در اختیار بخش دولتی و 80 درصد در مالکیت بخش خصوصی است.

 

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان گفت: گندم به عنوان سرآمد همه گیاهان و تامین کننده ۵۰ درصد از کالری روزانه هر انسان به عنوان اصلی ترین غذای مردم محصوب می شود و براین اساس گیفیت گندم تولیدی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

وی تاکید کرد:  مراقبت های زراعی در هنگام کاشت، داشت و برداشت به عنوان یک اولویت برای تولید بهتر این محصول موردتوجه ویژه بخش کشاورزی استان کردستان است.

 

جمال صالحی تاکید کرد: سالانه به طور میانگین ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت گندم اختصاص داردکه از این مقدار ۳۳هزارهکتار گندم آبی و مابقی گندم دیم به خود اختصاص داده است.

 

وی اظهار داشت: سن گندم به عنوان یک آفت سبب پوکی گندم می شود و از کیفیت آرد و خمیر این محصول می کاهد.

 

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان عنوان کرد: در سال گذشته به دلیل مبارزه به موقع با آفت و پایین بودن میزان سن زدگی گندم از نرم استاندارد، ۸۵۶ هزار تن گندم در استان خریدتضمینی شد. 

 

به گفته صالحی، مبارزه به موقع با آفت سن در استان کردستان خطر سن زدگی گندم را کاهش داده است.

 

وی در پایان با اشاره به اهمیت برگزاری دوره های آموزشی افزود: برگزاری دوره های آموزشی تاثیر به سزایی در تشخیص سن زدگی گندم در زمان خرید دارد.

 

انتهای پیام/a.p

 

دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 | 13:35

کد خبر : 29871

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید