کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس شبکه هپاتیت ایران :

شیوع هپاتیت ویروسی در کردستان کمتر از میانگین کشوری است/ معتادین تزریقی منبع پرخطر بیماری هپاتیت C هستند

شیوع هپاتیت ویروسی در کردستان ، کمتر از میانگین کشوری ، معتادین تزریقی ، منبع پرخطر بیماری هپاتیت C

رئیس شبکه هپاتیت ایران و مشاور سازمان انتقال خون با بیان اینکه شیوع هپاتیت های ویروسی در کردستان کمتر از میانگین کشوری است، گفت: مقایسه شیوع هپاتیت در کردستان ایران و کشور های هم مرز اثر بخش بودن برنامه های پیشگیرانه و درمانی هپاتیت های ویروسی در ایران را نشان می دهد.

به گزارش کُردتودی، دکتر سید موید علویان در سفر به استان کردستان اظهار داشت : محوریت برنامه های این هفته در سال جاری به هپاتیت های ویروسی B و C اختصاص یافته بود و شبکه هپاتیت ایران با همکاری سازمان انتقال خون و مرکز تحقیقات کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی برنامه های متعددی را در کردستان به انجام رساند.

 

وی  از برگزاری جلسات متعدد با معاونت سیاسی و امنیتی استانداری، اداره کل انتقال خون، اداره کل زندان ها، معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی، نمایندگان سمن ها و برگزاری کنفرانس فوق تخصصی تازه های هپاتیت B و C خبر داد و گفت : شیوع هپاتیت ویروسی در کردستان تحت کنترل است و فعالیت ها چشمگیر است اما همچنان باید تلاش کرد تا مبتلایان را درمان و آمار هپاتیت را سریعتر از دیگر استان ها کاهش داد .

علویان با بیان در ایران در حدود 1.5 میلیون نفر ناقل هپاتیت بی وجود دارد گفت : شیوع هپاتیت بی در ایران نزدیک به دو درصد و این رقم در استان کردستان کمتر از یک درصد است و این در حالی است که در آنسوی مرزهای استان کردستان هپاتیت رقم شیوع سه درصد را در جامعه ثبت کرده است .

سالم ترین و کم خطر ترین اقشار باید جذب سازمان انتقال خون شوند

سید موید علویان با بیان اینکه باید تلاش کرد تا کم خطر ترین افراد جهت اهدای خون ترغیب  شده و داوطلبانه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند گفت: تمامی داوطلبین اهدای خون که کمتر از 24 سال دارند در هنگام تولد واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اند و با سرمایه گذاری بر روی آنها می توان وجود خون سالم و کافی را برای آینده کشور تضمین کرد .

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون انتقال خون در بیست سال گذشته از میزان شیوع هپاتیت در بین اهداکنندگان خون کاسته است افزود : بخش عمده این موفقیت به دلیل افزایش کیفیت فرآیند های انتقال خون است که مهمترین آنها تاکید انتقال خون بر نهادینه سازی اهدای خون آگاهانه و انتخاب اهداکننده سالم است.

کاهش شیوع هپاتیت و افزایش طول عمر در بیماران تالاسمی آیینه عملکرد شبکه هپاتیت و سازمان انتقال خون است

علویان خطر ابتلا به هپاتیت های ویروسی از طریق انتقال خون در ایران را نزدیک به صفر برشمرد و گفت: در بسیاری از کشور های منطقه انتقال خون همچنان به عنوان راهی برای ابتلا به هپاتیت های ویروسی شناخته می شود اما سازمان انتقال خون ایران موفق شده است سلامت خون های اهدایی را تضمین کند و خطر شیوع به بیماری های ویروسی قابل انتقال از طریق دریافت خون را نزدیک به صفر برساند.

وی ادامه داد: درمان بیماران تالاسمی ماژور مبتلا به هپاتیت در دستور کار قرار داد و شیوع هپاتیت در بین بیماران تالاسمی روند نزولی بسیار خوبی را در پیش گرفته است . 

واکسیناسیون اهداکنندگان خون گامی بلند برای تضمین وجود خون سالم و کافی است

پروفسور علویان از واکسینه کردن اهداکنندگان خون در برابر هپاتیت B با عنوان اقدام ارزشمند و آینده نگرانه ی سازمان انتقال خون یاد کرد و گفت : اگر بخواهیم در سال 1410 مورد جدیدی از هپاتیت نداشته باشیم این استدلال وجود دارد که تمامی افراد زیر 50 سال واکسن دریافت کنند اما در عمل امکان واکسیناسیون در این سطح وجود ندارد.

وی اذعان کرد: هدف از واکسیناسیون اهداکنندگان خون کمک به ارتقای سلامت اهداکنندگان و دریافت کنندگان خون است و دریافت واکسن رایگان نیز در قبال فعالیت انسان دوستانه اهداکنندگان مستمر انجام می شود .

معاونت درمان اداره کل زندان های کردستان فعالیت چشمگیری در حوزه درمان و پیشگیری داشته است

علویان به گزارش اداره کل زندانهای استان کردستان اشاره کرد و گفت: شناسایی موارد هپاتیت بی و سی در تمامی زندان های استان، ویزیت زندانیان بیمار توسط پزشک عمومی، روانشناس و پزشک متخصص عفونی ،واکسیناسیون تمامی زندانیان استان در برابر هپاتیت B و صدور دفترچه درمانی برای تمامی زندانیان از جمله اقدامات ارزشمند اداره کل زندان های کردستان در مواجهه بابیماری هپاتیت بوده است .

وی ادامه داد : همانگونه که انجمن های حمایت از زندانیان در زمینه کمک های نقدی و غیر نقدی به خانواده های زندانیان فعالیت می کنند می بایست در حوزه های آموزشی به خانواده ها نیز یاری رساند.

وی به ظرفیت های اداره کل زندان ها اشاره کرد و اذعان کرد: ظرفیت بسیار خوبی برای پیشگیری و درمان هپاتیت در اداره کل زندان ها وجود دارد و پیشنهاد هایی به این اداره تقدیم شده است تا یک گام فراتر از برنامه های کشوری فعالیت کنند .

معتادین تزریقی منبع پرخطر بیماری هپاتیت C هستند

دکتر سید موید علویان با بیان اینکه راه های انتقال هپاتیت B در ایران بیشتر در افراد با سابقه فامیلی خصوصا از طریق مادر به نوزاد، خالکوبی و حجامت غیر بهداشتی و افراد با سابقه رفتارهای پرخطر می باشد گفت : هپاتیت C بیشتر در معتادان تزریقی دیده می شود و معتاد تزریقی مبتلا می تواند به سادگی افراد دیگری را چه از طریق تزریق های مشترک و چه از راه تماس جنسی آلوده کند.

علویان گفت : همانگونه که گفته می شود نجات یک بیمار معتاد نجات جامعه است باید تاکید شود که نجات بیمار مبتلا به هپاتیت نیز نجات جامعه است و با این تفکر با اعتیاد و هپاتیت مبارزه کرد .

معاونت سیاسی استانداری بستر پیشگیری از هپاتیت را فراهم کرده است

رئیس شبکه هپاتیت ایران یادآور شد: فضای استان کردستان فرهنگی است و وجود باور های دینی در آن پر رنگ است و این ظرفیت وجود دارد که کردستان استانی پیش قراول در حوزه پیشگیری از هپاتیت باشد.

وی با بیان اینکه معاون سیاسی و امنیتی استانداری از آمادگی مجموعه دستگاه های اجرایی برای ورود به پویش های پیشگیرانه بیماری هپاتیت خبر داده است، گفت: پاک کردن صورت مساله وجود هپاتیت به هیچکس کمکی نمی کند و باید با هم افزایی و با برنامه منسجم برای ریشه کنی هپاتیت تلاش کرد و خوشبختانه معاون سیاسی استانداری این فضا را تامین کرده است .

علویان با اشاره به اینکه جامعه ایران در راستای سلامت و کاهش بار بیماری هپاتیت حرکت کرده  است گفت : در سال های اخیر کاهش ابتلا به هپاتیت به خصوص در نوجوانان و افراد زیر 24 سال قابل توجه بوده است؛ به گونه ای که یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت بی و 186 هزار نفر مبتلا به هپاتیت سی در کشور می توانند مانند سایر اقشار جامعه به کار و فعالیت بپردازند.

وی ابراز امیدواری کرد با تلاش دست اندرکاران و مسئولان این عرصه، موانع اشتغال و فعالیت بیماران هپاتیت که عامل اصلی انزوای آنان در جامعه است، مرتفع شود.

 

انتهای پیام/m.r

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 | 08:25

کد خبر : 29762

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید