کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرماندار دهگلان در جلسه شورای زکات شهرستان:

زکات کمک مردمی است و نهادی حق ندارد آن را به اسم خود تمام کند/ مسئولان باید خدمتگزار مردم باشند و حق منت گذاشتن بر مردم ندارند

زکات,موسسه خیرین,خانه خیرین,کمک به فقر,کنترل آسیب اجتماعی,مبلغین,شورای زکات دهگلان

فرماندار دهگلان در نشست شورای زکات شهرستان گفت: زکات کمک مردم به مردم است و هیچ نهادی حق ندارد آنرا به اسم خود تمام کند.

به گزارش کُردتودی، ظهر امروز نشست شورای زکات دهگلان با حضور فرماندار و اعضای  شورا در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.


 در این نشست ماموستا یدالله محمدی امام جمعه و رئیس شورای زکات شهرستان يکي از اهداف جمع‌آوري زکات در جامعه را ايجاد يک منبع مالي براي محرومين جامعه دانست و افزود: کارگزاران امور درجامعه اسلامي بايد توجه به اين امر را در اولويت‌ کار قراردهند.


امام جمعه دهگلان با اشاره به اينكه پرداخت زكات علاوه براينكه می‌تواند كمكی برای افراد بی‌بضاعت جامعه باشد، بيان كرد: اين فريضه دينی همچنين پاداش اخروی را نيز به دنبال خواهد داشت. همه ما مسلمانان با پرداخت به موقع زكات می‌توانيم در راستای عمران و آبادانی كشورمان گام‌های مؤثری برداريم.


  فرماندار دهگلان: زکات کمک مردمی است و هیچ نهادی حق ندارد آنرا به اسم خود تمام کند


 جمال ارشدی فرماندار دهگلان در ادامه با اشاره به بحث فلسفه وجود زکات گفت: زکات باعث کنترل فقر، کمک به فقرا، تعدیل در آمد، کنترل آسیب اجتماعی، گسترش عدالت و برابری درجامعه است که نیاز است در این زمینه هدفمند عملکنیم.


ارشدی با تاکید بر ترویج زکات در جامعه خواستار شفاف سازی شد و گفـت: اگر قرار است که در آمدی از زکات کسب شود باید به صورت واضح و دقیق به مردم اعلام شود که اینکار باعث هدفمند بودن زکات شده و مردم به پرداخت آن ترغیب می شوند اما اگر فقط در آمار و ارقام باشد باشد وشفاف سازی نشود باعث ایجاد شبهه می شود.


 
 وی با اشاره به اینکه غیر از جامعه هدف تحت پوشش دو نهاد کمیته امداد و بهزیتسی لایه بزرگتری وجود دارد که نیاز مند هستندخواستار شناسایی این لایه عظیم  نیازمند شد و گفت: باید چند لایه حرکت کنیم و این قشر هم مورد توجه برای کمک قرار گیرند.

 

 ارشدی با تاکید به تقویت موسسات خیریه در شهرستان دهگلان گفت: خانه خیرین درسطح شهرستان باید مستقر شود که با تقسیم مناطق هر محله تحت پوشش یک موسسه خیریه مشخص می شود.


  فرماندار دهگلان زکات را کمک مردم به مردم دانست و گفت: هیچ دستگاه و سازمانی حق ندارد آنرا به اسم خود تمام کند و مسئولین موظفند در قبال پستی که دارند خدمتگزار مردم باشند و حق ندارند برمردم منت بگذراند.


 ارشدی خواستار ترویج فرهنگ زکات شد و گفت: برای اینکار دستگاهها به تنهای از عهده اینکار بر نمی آیند نیاز است رسانه ها ، فضای مجازی و مبلغین در این زمینه همکاری کنند.


انور خالدیان رئیس کمیته امداد امام (ره)  شهرستان دهگلان درادامه با اشاره به فعالیتهای سال 96 اظهار داشت: با توزیع 3هزار و 200 کیسه گندم در بین آمرین زکات درسطح 90 روستا  65 تن گندم به مبلغ 87 میلیون تومان جمع آوری شده است.


 وی با بیان اینکه کل تعهدات شهرستان در سال گذشته 910 میلیون تومان بوده و کل زکات جمع اوری شده 646 میلیون تومان بوده است گفت: 51 درصد آن سهم فقرا ونیازمندان جهت  احداث و مرمت، درمان کمک معیشت و تهیه لوازم خانگی خانواده های نیازمند هزینه شده و 49 درصد آن نیز بابت احداث 26 مسجد و 3 باب خانه عالم هزینه شده است.


خالدیان افزود: در تعهدات سال 97  مبلغ یک میلیارد و 246 میلیون تومان  در نظر گرفته شده که نیاز است با حضور پررنگ روحانیون، مبلغین و سایر دستگاهها  مرتبط عضور شورا  به اهداف مورد نظر دست یابیم.


 وی با اشاره به پرداخت های سال گذشته به عنوان تشویقی گقت: مبلغ 20 میلیون تومان از منابع امدادی  پرداخت شده ومبلغ 100 میلیون تومان از محل  برنامه ریزی شهرستان  مصوب شده که تخصیص پیدا نکرد از فرماندار دهگلان خواستار پیگیری برای تخصیص آن شد.

 

 منبع: دهگلان شیدا

 


  انتهای پیام/sh.s

 

شنبه 22 اردیبهشت 1397 | 14:36

کد خبر : 29747

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید