کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان عنوان کرد؛

کسب سالانه ۹۰ میلیارد تومان درآمد از تولید توت فرنگی در کردستان

توت فرنگی کردستان، درآمد از توت فرنگی، کسب درآمد، فروش توت فرنگی، قیمت توت فرنگی، خرید توت فرنگی، انواع توت فرنگی، خالد جعفری، رئیس جهاد کشاورزی کردستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه ۹۰ میلیارد تومان از تولید محصول توت فرنگی  درآمد به استان وارد می شود.

به گزارش کُردتودی، 


 

خالد جعفری در نهمین همایش ملی یافته های پژوهشی کشاورزی با محوریت توت فرنگی که با حضور، اساتید دانشگاه های کشور و اقلیم عراق برگزار شد اظهار کرد: از ۲میلیون ۹۰۰ هزارهکتار اراضی کشاورزی استان، ۱میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن به زراعت و باغبانی اختصاص دارد.

 

وی افزود: ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی استان آبی است که به دلیل شرایط مناسب اقلیمی و بارندگی بیش از ۵۰۰ میلی‌متر دراستان کردستان می توان آینده خوبی برای باغبانی استان پیش بینی کرد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در راستای بکار گیری ظرفیت های آبی در استان کردستان از محل سدها و حوزه آبهای مرزی اراضی آبی استان از ۱۳۰ هزار هکتار به ۳۵۰ هزار هکتار افزایش یابد.

 

وی تاکید کرد: به دلیل اهمیت احداث باغات در راستای ارتقاء سطح درآمدی بهره برداران بخش کشاورزی، از ۱۶ هزارو هشتصد هکتاری که ازمحل حوزه آبهای مرزی در حال اجراست ۷۵۰۰ هکتار به باغ اختصاص دارد.

 

جعفری یادآورشد: در استان کردستان از ۳۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت توت فرنگی ، سالانه ۴۵هزار تن توسط ۱۳هزار خانوار توت فرنگی تولید می شودکه ۷۵ درصد از تولید توت فرنگی کشور را به خود اختصاص داده است.

 

وی میانگین سطح باغات توت فرنگی این محصول را ۲۷۰۰متر برای هر نفر اعلام کرد و اظهار داشت: یکی از مزیت های تولید این محصول کار گروهی و خانوادگی در باغات توت فرنگی است که می تواند اولویت هدف نگهداری جمعیت و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها باشد.

 

وی در ادامه از اجرای زنجیره تولید در محصولات کشاورزی به ویژه توت فرنگی خبر داد و گفت: اجرای زنجیره های تولید محصولات کشاورزی توسط تعاونی های تولید، سال گذشته ۱۰۰تن از زنجیره تولید توت فرنگی با بسته بندی مناسب به بازارهای هدف ارسال شد که پیش بینی می شود این مقداردر استان به ۱۰۰۰ تن افزایش یابد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تاکید کرد: به دلیل تازه خوری این محصول در راستای جذب بازارهای هدف براساس یافته های کشاورزی استفاده از ارقام با ماندگاری طولانی از اهداف دیگر بخش کشاورزی در تولید این محصول است.

 

جعفری ادامه داد: با احداث باغات به ویژه باغات توت فرنگی علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک، در حفاظت از خاک و آب نیز می توان نقش آفرینی کرد.

 

به گفته این مسئول: سالانه ۹۰ میلیارد تومان از تولید محصول توت فرنگی  درآمد به استان وارد می شود.

 

انتهای پیام/sh.s

پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 | 12:37

کد خبر : 29736

منتشر کننده : a.p

مقایسه توت فرنگی استان کردستان با سال 92 با سند پاسخ جمعه 21 اردیبهشت 1397 | 05:39

0
0

https://www.isna.ir/news/92030905552

سلام بر شما: خبرگزاریها واقعا ارزشمند هستند. لینک فوق را که متعلق به سال 92 می باشد مطالعه فرمایید در سال 92 تیتر خبرگزاری چنین است
سهم کردستان در تولید توت‌فرنگی در کشور 24 هزار تن است/
تولید توت فرنگی کل کشور 40 هزار تن بوده است
در حال حاضر سالانه بیش از 40 هزار تن توت فرنگی در ایران تولید می‌شود که استان کردستان تولید ٢٤ هزار تن از این میزان توت فرنگی را به خود اختصاص داده است.

اکنون بنا بر خبر فوق فقط سهم کردستان در تولید توت فرنگی 45 هزار تن است خیلی عالیست. امار و ارقام سخن می گوید تولید توت فرنگی استان کردستان در حال حاضر از تولید کل کشور در سال 92 پنج هزار تن هم بیشتر شده است. درود بر مدیران زحمتکش سازمان جهاد کشاورزی

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید