کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تجلیل از دانشگاه  علوم پزشکی کردستان به عنوان دانشگاه نمونه کشوری

دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیمارستان، سامانه نوبت دهی کلینیک های دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیمارستان سنندج، بیمارستان کردستان

در مراسمی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان به عنوان دانشگاه نمونه کشوری در تامین و بهبود سلامت مادران و نوزادان تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، در این مراسم معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، مشاور وزیر در امور مامایی، رئیس انجمن علمی مامایی ایران به همراه جمعی از رؤسا، معاونین، اساتید، ماماها و دانشجویان مامایی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، شرکت داشتند.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ماما برگزار شد، ضمن بیان اینکه، از دیرباز تاکنون ماماها بیشترین نقش را در زایمان ایفا کرده اند، اظهار داشت: دولت مصمم است که در حوزه سلامت، بانوان از احترام و حقوق مناسب و بیشتری برخوردار گردند.

 

سید حسن هاشمی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم زایمان طبیعی ترویج پیدا کند، باید به ماماها احترام بیشتری گذاشته و آنها را به بالین برگردانیم، گفت: این فرصت در طرح تحول سلامت، با ایجاد چندین هزار واحد اختصاصی زایمان (LDR) در کشور فراهم شده است.

 

وی گفت: ایران یکی از معدود کشورهایی است که میزان سزارین در آن بالا بوده و هست، در صورتی که در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، زایمان طبیعی بیشترین آمار را دارد.

 

وزیر بهداشت ضمن ابراز خرسندی از تلاشها و اقدامات متخصصان زنان و ماماها، گفت: اعتبار بخشی بیمارستان ها با در نظر گرفتن شاخص زایمان، کاری صحیح است، اگرچه ممکن است برخی افراد این اعتباربخشی را قبول نداشته باشند، اما لحاظ کردن کاهش سزارین در اعتبار بخشی بیمارستان ها، به نفع مردم است.

 

هاشمی تصریح کرد: موفقیت ماماها و متخصصان زنان به میزان همکاری بین بخشی و همکاری آنها با وزارت بهداشت وابسته است و اگر بیمه ها و دولت با مامایی همراهی نکنند، امکان ارتقای این رشته فراهم نمی شود.

 

وی اذعان نمود: از زمانی که پرستاری و مامایی از حوزه بالینی جدا شده و به علوم پایه منتقل شدند، آسیب بیشتری به این رشته ها وارد شد، البته اطمینان دارم که پرستاری و مامایی به تدریج به بالین بازمی گردند.

 

وزیر بهداشت با تاکید بر پرهیز از رویکردهای جنسیتی در حوزه مامایی، اظهار کرد: در رشته اورولوژی، انتخاب دستیاران بر اساس جنسیت نیست و جنسیتی شدن ورود دستیاران به حوزه تخصص زنان، نه تنها تاکنون کمکی نکرده، بلکه آسیب هایی نیز به همراه داشته است.

 

هاشمی با بیان اینکه برخی افراد در شرایطی که وزارت بهداشت به دنبال ترویج زایمان طبیعی است، به اشتباه تهمت می زنند که عوارض زایمان در کشور افزایش پیدا کرده، این اظهارات را دروغ دانست و عنوان کرد: نه تنها عوارض زایمان طبیعی بیشتر نشده، بلکه کاهش نیز پیدا کرده است و  قطعا در سزارین، عوارض زایمان، بیشتر است.

 

گفتنی است که در این مراسم از دانشگاههای علوم پزشکی برتر در زمینه ارائه خدمات مامایی و نیز ماماهای برتر کشوری با اهداء لوح، تقدیر شد.

 

انتهای پیام/a.p

چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 | 11:31

کد خبر : 29715

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید