کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

وقتی که شهردار سنندج نگران کاهش ساخت و سازهای غیرمجاز است!

شهردار سنندج، حشمت الله صیدی، ساخت و ساز غیر مجاز، ماده صد، شهر سنندج، ساخت و ساز

شهردار سنندج اخیراً از کمبود منابع مالی ناشی از کاهش ساخت و ساز غیر مجاز در شهر سنندج ابراز نگرانی کرده است!

به گزارش خبرنگار کُردتودی، ساخت و سازهای غیرمجاز در سنندج سالیان سال است که به معظلی جدی برای مردم و مسئولین تبدیل شده است.

 

قریب به اتفاق این بناهای غیرمجاز و بدون مجوز در مناطقه حاشیه شهر، روستاهای منفصل شهری و نقاط دوراز چشم شهرداری‌ها صورت گرفته که کار را برای نظارت هرچه بیشتر سخت کرده است.

 

نمونه بارز ساخت و سازهای یک شبه و غیرمجاز شهرک نایسر سنندج است که تنها در 24 ساعت خانه‌ای از پیش آماده را برای زمینی بدون مجوز قرار می‌دهند و پس آن نیز انشعاباتی غیرمجاز به آن متصل می‌شود.

 

شهرداری نیز به عنوان دستگاه متولی برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز، هرازچندگاهی با برخورد با مالکان این بناها و پلمپ مغازه‌ها و تخریب منازل مسکونی غیرمجاز نشان داده که می‌تواند نظارتی جدی‌تر داشته باشد.

 

شهردار سنندج در جایی بر جدیت برخورد این نهاد در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز تأکید کرده و در جای دیگر هم از کاهش منابع شهرداری حاصل از ساخت و سازهای غیرمجاز ابراز نگرانی کرده! حال با این اوصاف معلوم نیست که آیا ساخت و ساز غیرمجاز برای شهرداری سنندجی امری نیکو یا نکوهیده است؟!

 

 

حشمت‌الله صیدی  روز گذشته در جمع نمازگران سندجی طی سخنانی بخشی از عملکرد و برنامه های آتی شهرداری را ارائه نمود.

 

شهردار سنندج اظهار داشت: شهرداری بعنوان یک نهاد مردمی باید با برنامه ریزی لازم بتواند درآمد لازم را کسب نمود و آن را جهت توسعه وعمران شهر صرف نماید.

 

حشمت اله صیدی بیان کرد: در ابتدای شروع فعالیت شورا و شهرداری در دوره پنجم متاسفانه شهرداری با کمبود منابع مالی فراوانی روبه رو بود.

 

وی گفت: نداشتن منابع درآمدی پایدار امروزه یکی از اصلی ترین مشکلات و چالش های شهرداریها است که باعث شده روند خدمات رسانی مطلوب صورت نگیرد.

 

صیدی گفت: کمبود منابع مالی ناشی از کاهش ساخت و ساز غیر مجاز و رکود اقتصادی حاکم بر جامعه بر منابع درآمدی شهرداری ها تاثیر گذار بوده است.
 

وی عنوان کرد: از مجوعه شهرداری و نوع خدمات و مسولیت های این نهاد مردمی شاخت لازم را داشتم و با اتکا به خداوند متعال و اعتماد به مدیران و کارکنان خدوم و زحمتکش شهرداری بعنوان خادم مردم سنندج در کسوت شهردار فعالیت ها و برنامه های خود را آغاز نمودم.

 

صیدی اعلام کرد: انتخاب مدیران شهرداری بر اساس اصل شایسته سالاری و سلامت ،صداقت ،تخصص و تجربه صورت گرفت.

 

وی افزود: عدم پرداخت حقق کارکنان به مدت سه ماه و کمبود منابع مالی مشکلات فراوانی را برای شهرداری در چهار ماه منتهی به سال نو بوجد آورد بود که با مشارکت و تعامل شهروندان توانستیم در چهار ماه آخر سال 75 میلیارد تومان درآمد کسب کنیم و بخشی از مطالبات قبلی شهرداری و حق وحقوق و عیدی کارکنان را هم پرداخت کنیم.

 

شهردار سنندج به مردم سنندج وعده داد: در چار چوب قانون و با تعامل سازنده با تمامی دستگاه ها وشهروندان از تمامی حق و حقوق شهر، شهروندان و شهرداری دفاع خواهیم کرد.

 

صیدی تصریح کرد: خوشبختانه با حمایتهای تیم مدیریتی استان واعتماد دوباره مردم به مجموعه شهرداری خوشبختانه آرامش نسبی بر مجموعه شهرداری حاکم شده است.

 

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در سال گذشته هم به اتمام بخشی از تقاطع غیر همسطح سنجرخان، آغاز عملیات احداث بلوار 36 متری اتصال دگایران به نظام مهندسی، ادامه اتصال بلوار کردستان به بلوار ساحلی، بلور 30 متری ننله اشاره نمود و گفت: با مساعدت فرمانده سپاه بیت المقدس استان کردستان مشکل خرید زمین برای آرامستان بهشت محمدی هم با اخد وام از بانک مرکزی هم صورت گرفت.

 

صیدی در بخشی دیگر از سخرانی خود به اجرای برنامه های شاد ومتنوع فرهنگی در ایام نوروز 97 اشاره نمود و افزود: مشارکت و مهمان نوازی مردم شریف سنندج در ایام برگزاری مراسم های نوروزی در سطح شهر قابل تقدیر و تشکر بود.

 

وی گفت: خوشبخاته هماهنگی و همدلی خوبی بین مسولان استان حاکم شده که در سایه این تعامل آینده خوبی برای اجرای طرحها و برنامه های شهرداری قابل تصور است.

 

شهردار سنندج اعلام کرد: برنامه ها وطرحهای عمرانی خوبی برای سال جدید تدوین شده که با تلاش و پشتکار کارکنان خدوم وزحمتکش شهرداری و مشارکت همه شهروندان نسبت به اجرای آن اقدام خواهیم کرد.

 

صیدی تصریح کرد: جلو گیری از ساخت وساز غیر مجاز با ارائه راهکار قانونی، ساماندهی دستفروشان در قالب هفته بازارها و شب بازارها و اجرای چندین طرح عمرانی در راستای کاهش و راونسازی ترافیک از جمله مهم ترین طرح ها و برنامه های شهرداری در سالجاری است.

 

وی ابراز امیدواری نمود: با تلاش شبانه روزی بتوانیم در راستای رفع مشکلات و معضلات و توسعه و عمران سطح شهر گامهای اساسی برداریم.

 

انتهای پیام/sh.s

شنبه 15 اردیبهشت 1397 | 11:35

کد خبر : 29653

منتشر کننده : a.p

عه لی پاسخ شنبه 15 اردیبهشت 1397 | 13:17

0
0

با عرض سلام
از طرفی جمعی از جوانان هورامان
خواهشمندم مطلب زیر را پخش نمایید
به نام آن که جان را فکرت اموخت
ایجاد تعادل در زندگی انسان¬ها بر روی کره زمین ضرورتی اجتناب¬ناپذیر است. روش¬های دستیابی به توسعه-پایدار گوناگون و متفاوتند و با توجه به بسترهای کاری و فعالیت¬های موردی هر جامعه و در رابطه با امکانات بالقوه طبیعی و انسانی موجود در هر کشور اتخاذ می¬شوند. میراث فرهنگی و طبیعی از جمله عواملی هستند که به طور مشترک و در کنار عوامل دیگر می¬توانند سهم موثری در توسعه¬پایدار داشته باشند. شاید یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در مباحث مربوط به میراث فرهنگی موضوع ارزش است؛ چراکه تمام آنچه ما در رابطه با میراث فرهنگی انجام می‌دهیم اعم از شناسایی، حفاظت و معرفی، همه به خاطر ارزش‌هایی است که در میراث فرهنگی مستتر است.
میراث فرهنگی اعم از ملموس و ناملموس، متضمن ارزش‌های بسیاری هستند که این ارزش‌ها عموما، ذاتی خود آن منبع¬اند. چرا که از نسل¬های پیشین به ما رسیده و ما متعهد به حفاظت از آن برای نسل¬های آینده هستیم. میراث فرهنگی یک مخرن غیرقابل جایگزین دانش و یک منبع ارزشمند برای رشد اقتصادی، اشتغال و ارتقای وفاق اجتماعی است.
منطقه هورامان با وجود فرهنگ غنی و تمدن چند هزار ساله، از ظرفیت کافی برای حرکت به سوی توسعه-پایدار برخوردار است. بنابراین می توان میراث فرهنگی را هسته مرکزی آن و تعیین کننده نگرش¬ها، اهداف و تحولات در ستون مرکزی هرم توسعه¬پایدار دانست که باید در چشم انداز توسعه هورامان نقش قابل ملاحظه-ای داشته¬باشد.
امروز در حالی مراسم معنوی کومسای برگزار نشد که هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی از روزهای قبل از مراسم در هورامان اقامت داشته و چشم به راه مشاهده میراث معنوی تصوف هورامان بوده اند. عدم برگزاری مراسم به دلیل ناهماهنگی و عدم اتفاق مسئولین بخش هورامان بر سر ماهیت، روند و نحوه اجرای مراسم بیانگر نگرش ابزاری مدیران بخش هورامان به مقدسات و معنویات مردم هورامان می باشد و باید بیان نمود این اتفاق ناخوشایند دورنمای نویدبخشی برای میراث معنوی تصوف و علمای دینی و مردم متدین این دیار را بهمراه ندارد. از سوی دیگر، عدم برگزاری مراسم سبب تضعیف عقاید اهل تصوف می شود و در صورت مخالفت با برگزاری آن علاوه بر آسیب جدی به معیشت و اقتصاد منطقه هورامان، تیشه بر ریشه تصوف زده و سبب نابودی میراث معنوی هورامان میگردد.
بنابراین ما جمعی از جوانان شهر هورامان بنا بر مسئولیت دینی و دنیوی خود که نسبت به میراث معنوی، مقدسات، معیشت و اقتصاد منطقه داریم، از تمامی گردشگران عزیزی که به جهت عشق به میراث معنوی هورامان از اقصا نقاط کردستان، ایران و جهان به هورامان آمده بودند، پوزش می طلبیم و امیدواریم در سالهای آتی میزبان لایقی جهت گردشگران این دیار بوده و شاهد اینگونه ناهماهنگی ها نباشیم. همچنین از مسئولین محترم هورامان خواهشمندیم همچون گذشته، که هورامان در درازی تاریخ، میراث معنوی را به نمایش گذاشته، با چاره اندیشی جهت حل اختلافات و ارائه راهکارهای منطقی به فکر اجرای مطلوب مراسم در سال های آینده باشند تا میراث معنوی تصوف این دیار را به نحو احسن به پیشگاه جهانیان معرفی نمایند. و در صورت عدم توانایی استفاده از فرصت های مناسب جهت شناساندن میراث معنوی هورامان به جهانیان و نیز به کارگیری از آن در راستای توسعه پایدار هورامان از سمتهای کلیدی برگزاری مراسم استعفا نموده و از مردم و گردشگران طلب پوزش نمایید.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید