کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/ علی حیدرآقایی

حمایت از فرهنگ کردها ضامن توسعه فرهنگ ملی

فرهنگ کردی، فرهنگ کورد، فرهنگ کردها، فرهنگ کوردها، فرهنگ مردم کرد، لباس کردی

یکی از مسائل اساسی که در قرن اخیر در اکثریت کشورهای جهان به عنوان موضوع رسمی مورد کنکاش قرار گرفته است توجه به حوزه فرهنگ و برنامه ریزی در جهت توسعه زیر ساخت های فرهنگی و سپس انجام کارهای فرهنگی بوده است . پژوهشگران فرهنگی بر این باورند که رسیدگی به مسائل حوزه فرهنگ به صورت تخصصی در نگاه اول نیازمند تقویت و تجهیز زیر ساخت های و امکانات فرهنگی می باشد.

به گزارش کُردتودی، هر فرهنگی که از قدمتی تاریخی بهره مند می باشد؛ میراث دار  تمدن ، اندیشه و  باورهایی است که گذر زمان موجودیت و  پایداری آنرا در مسیر واقعی خود به منصه ظهور رسانده است . چنین فرهنگ هایی به جهت یکپارچگی که به صورت درون زا  در خود دارند از اصالت و پایداری مستقل و بدون وابستگی ، برخوردار هستند . فرهنگ کردها از غنایی نشات می گیرد که تنها بخشی از این فرهنگ ، سرشار از مجموعه  آیتم ها و  برنامه های هنری منحصر به فرد می باشد که گذشت زمان  عیار آنرا بالا برده است . فرهنگ ریشه ای کردها ستاره ی درخشان و روشن  است که در آسمان جهانی فرهنگ و هنر نور افشانی میکند و حمایت از این فرهنگ ناب ، تاریکی ها و سیاهی ها را در هم مینوردد و جلا و  روشنایی را آشکار می سازد . این فرهنگ مانا علاوه بر زبان شاخص ، پوشش زنده و پویای مردمانش که نشان از قدمت تاریخی کردهاست  ، با داشتن هنرهایی چون موسیقی ، رقص کردی ، دف نوازی ، صنایع دستی و ..... اینک در جهان فرهنگ و هنر یکه تازی و آقایی میکند . کردها همواره در طول تاریخ ، غیور ، دلیر ، شجاع ، مهمان نواز و  خونگرم بوده اند و  این ویژگیهای ذاتی ،  اعتبار و کارایی  فرهنگ متمدن آنان را فزونی بخشیده است.

 
لزوم حمایت از فرهنگ کردها 
 
اخیراَ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  از اماکن تاریخی ، گردشگری و ورزشی استان کردستان بازدید نمودند ضمن تشکر از این حضور ،ذکر نکاتی در این زمینه جهت توسعه فرهنگی کردستان ضروری به نظر میرسد و ماحصل این نکات این است که توسعه امکانات و زیر ساخت ها،حمایت از فرهنگ کردها و تقویت برنامه های هنری (در برنامه ریزی های ملی ) ، توجه به صنعت گردشگری و صنایع دستی ، و زدودن نگاه امنیتی از کردستان و توجه به برنامه های نویسندگان بومی ، اهالی قلم و رسانه از مهم ترین آیتم های توسعه فرهنگی کردستان می باشد. 
 
1)شناخت فرهنگ کردها
 
برای شناخت بهتر و بیشتر هر قوم و ملتی مطالعه آثار و احوال آن قوم  و روند شکل گیری فرهنگ آنان، امری بدیهی و روشن می باشد؛تنهااز این طریق است که غنا و قدمت فرهنگی یک قوم مشخص و نمایان میشود که بدیهی است؛ فرهنگ کردها در این زمینه بخشی از تاریخ به شمار می آید.در این زمینه کتاب یار مهربان و صادق تاریخ، گواه این مدعاست.
  
2)نگاه ویژه به مراحل اجرای برنامه های فرهنگی
 
یکی از مسائل اساسی که در قرن اخیر در اکثریت  کشورهای جهان به عنوان موضوع رسمی مورد کنکاش قرار گرفته است توجه به حوزه فرهنگ و برنامه ریزی  در جهت توسعه زیر ساخت های فرهنگی و سپس انجام کارهای فرهنگی بوده است . پژوهشگران فرهنگی بر این باورند که رسیدگی به مسائل حوزه فرهنگ به صورت تخصصی در نگاه اول نیازمند  تقویت و تجهیز زیر ساخت های و امکانات فرهنگی می باشد . پس از آماده شدن  زیر ساخت های فرهنگی  ، در نگاه دوم توجه به اصل برنامه ریزی و مدیریت فرهنگی لازمه پیاده کردن تخصصی مسائل حوزه فرهنگ می باشد . در  مر حله و نگاه سوم ، انجام عملی کارهای فرهنگی در اجتماع که دارای بازده مثبت می باشد و تاثیرات مهمی را از خود به جا می گذارد این مرحله را به عنوان شالوده و شریان کار فرهنگی نمایان کرده است . هر چند  امروزه  از سوی پژوهشگران مراحل جدیدی مانند تجارت و  صادرات  کالاها و برنامه های فرهنگی و نیز  اقتصاد فرهنگی مدرن  مطرح می شود که از سو ی کشورهای پیشرفته در حال انجام می باشد هر چند این کشورها  علی رغم نداشتن قدمت و تاریخ طولانی مدت ، تنها به دلیل انجام دقیق و برنامه محور  این مراحل ویژه  و مدیریت کار آمد فرهنگی  به خود کفایی در حوزه فرهنگ رسیده اند  علیهذا  جامعه ای که میخواهد به آرمانهای فرهنگی مطلوب برسد باید مراحل فوق که به آن اشاره شد را به نحو احسن انجام دهد  و در تکمیل  این مراحل  ،  نظارت مناسب بر اجرای صحیح آن اعمال شود. بنابراین توجه به زیر ساختهای فرهنگی استان کردستان از اوجب واجبات می باشد . به خصوص در برخی شهرستانهای این استان کمبود زیر ساخت ها فرهنگی و ورزشی به نسبت جمعیت آن ، بی شمار است. 
 
3)مطالبه گری جامعه بر اجرای برنامه های فرهنگی   
    
امروزه ریشه ای ترین مشکلی که حتی علت العلل شکل گیری اکثریت مشکلات اجتماعی جامعه است مسئله فرهنگی است. مولفه های هویت بخشی که در جامعه  وجود دارد متفاوت است و می بینیم که در جوامع امروزه  ،  با محوریت رسانه ها و ماهواره  و بالاخص در حال حاضر فضای مجازی  ، به دلیل عدم اجرای مناسب و صحیح مراحل فرهنگی که به آن اشاره شد ؛ مولفه هایی به عنوان عناصر هویت بخش به جامعه تزریق می شود که شکاف و فاصله زیادی با عناصر هویت بخش قومی، بومی و منطقه ای آن جامعه  دارد ؛ به گونه ای که فرهنگ های قدمت دار را دچار تغییراتی جدی کرده است و به آرمانهای فرهنگی این جوامع آسیبهای زیادی وارد کرده است و اگر این معضل همچنان پابرجا بماند جایگزین فرهنگ های قدمت داری خواهد شد که با هزاران مشقت و سختی و در نبود امکانات حداقلی گذشته ،  سینه به سینه به دست آیندگان امروزی رسیده بود . لذا جامعه امروزی خواستار توجه به فرهنگ اصیل جامعه است و این توجه نیازمند اجرای صحیح مراحل برنامه های فرهنگی می باشد و جوامعی که از ناحیه واردات فرهنگی بیگانه ،  دچار خسران گردیده اند جز با همت و تلاش وافر در اجرای دقیق مسائل حوزه فرهنگ بومی  و لزوم احیای فرهنگ اصیل خود ، به این مهم نخواهند رسید . بنابراین حمایت از فرهنگ کردها و برنامه های هنری آنان در برنامه ریزی های  ملی و توجه به اماکن گردشگری و صنایع دستی استان، در کنار زدودن نگاه امنیتی به کردستان  از مطالبات جدی سرزمین اصالت و فرهنگ می باشد. 
 
4)توجه به برنامه های نویسندگان بومی ، اهالی قلم و رسانه در حوزه فرهنگ 
 
   توجه به آثار نویسندگان بومی که در حوزه فرهنگ و تاریخ کردستان فعالیت میکنند موجبات اتگیزه ، دلگرمی و تداوم مسیر فعالیت را نمایان میسازد  و زمینه های توسعه فرهنگی را فراهم می آورد.                                                                                              
 
علی حیدرآقایی نویسنده،روزنامه نگار و پژوهشگر فرهنگی
 
انتهای پیام/ a.p

چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 | 11:10

کد خبر : 29623

منتشر کننده : a.p

رضوی پاسخ چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 | 21:40

1
0

یادداشت کامل و جامع بود با تشکر از جناب دکتر اقایی پژوهشگر فرهنگی که به مهمترین برنامه های حوزه فرهنگ کردستان اشاره داشتند با تشکر

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید