کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون وزیر راه و شهرسازی :

قطار تا 30 ماه دیگر به کردستان می‌رسد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روند اجرای پروژه راه آهن همدان به سنندج، گفت: این پروژه با سرعت خوبی در حال اجراست و ظرف 30 ماه آینده قطار به سنندج خواهد رسید.

به گزارش کُردتودی، خیرالله خادمی پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از پروژه کریدور بزرگراهی غرب کشور در سنندج، اظهار کرد: امروز به دعوت مسوولین استان از پروژه‌های زیرساختی حوزه راه به استان کردستان بازدید داریم.

 

وی با بیان اینکه پروژه‌های خوبی در دولت یازدهم و در ادامه در دولت دوازدهم در استان کردستان تعریف شده و در حال اجراست، گفت: عملیات اجرایی در اکثر این پروژه‌ها در استان در حال انجام است.

 

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور خاطرنشان کرد: یکی از پروژه‌هایی که در دولت یازدهم تعریف شده است، پروژه کریدور بزرگراهی شمال به جنوب در غرب کشور است که از بندر امام در جنوب کشور شروع شده و به بازرگان وصل می‌شود.

 

خادمی اذعان کرد: طول کل کریدور بالغ بر یک هزار و 480 کیلومتر است که 320 کیلومتر از این پروژه در استان کردستان قرار گرفته است.

 

وی افزود: از این 320 کیلومتر نزدیک به 140 کیلومتر زیر ترافیک است و به صورت چهار خطه مورد بهره‌برداری قرار گرفته و بالغ بر 120 کیلومتر هم در حال عملیات اجرایی داریم.

 

وی یادآوری کرد: جدای از کمربندی‌ها، ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر آن باقی مانده است که باید به مناقصه برود، در سال گذشته اتفاق خوبی که در قطعه مربوط به استان کردستان افتاد تمام قطعات این محدوده کار مطالعاتی تمام شده و قطعات به پیمانکاران واگذار شده است.

 

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: این پروژه که کل استان‌های غرب کشور به ویژه استان کردستان را پوشش می‌دهد در یک برنامه سه ساله به اتمام می‌رسد.

 

خادمی خاطرنشان کرد: اکثر مرزهای غربی کشور با اتصال کوتاهی به این کریدور وصل می‌شود و می‌تواند نقش توسعه‌ای برای مناطق غرب کشور ایفا کند.

 

وی افزود: پروژه بزرگراه از مرکز کشور به سنندج و از آنجا به سمت مریوان در حال انجام است، این پروژه تا گردنه صلوات آباد به پایان رسیده و از سنندج به سمت مریوان هم با یک سرعت بسیار خوبی در حال انجام است.

 

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اضافه کرد: بیش از 120 درصد تخصیص اعتبار برای استان در بحث بزرگراهی صورت گرفته که این مهم در مورد پروژه محور مریوان بالای 300 درصد بوده است.

 

خادمی با بیان اینکه 85 میلیارد تومان به محور سنندج مریوان اختصاص یافته است، گفت: 50 میلیارد تومان از این اعتبار از محل اعتبارات سفر رهبری و مابقی از محل منابع سازمان بوده است.

 

وی اضافه کرد: امیدواریم با این اعتبار شاهد تسریع در روند اجرا و اتمام پروژه‌های حوزه زیرساخت راه‌های استان باشیم.

 

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اذعان کرد: برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در حوزه راه، استان کردستان به صورت ویژه دیده شده است.

 

خادمی همچنین خاطرنشان کرد: اعتبار کریدور شمال به جنوب 100 میلیارد تومان است که تاکنون 125 میلیارد تومان تخصیص یافته است.

 

وی افزود: اعتبار محور سنندج به مریوان هم 25 میلیارد است که تاکنون 85 میلیارد تومان تخصیص داده شده که در هیچ جای کشور به این شیوه نبوده است.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قطعه ریلی حد فاصل همدان به سمت سنندج در حال اتمام است، گفت: این پروژه روند خوبی را طی می‌کند که با اتمام زیرسازی مسیر، عملیات ریل‌گذاری هم انجام خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه این پروژه، پروژه بزرگی است که حدودا 150 کیلومتر مسیر، ریل‌گذاری و زیرسازی می‌خواهد، خاطرنشان کرد: حدود 30 ماه این پروژه به اتمام رسیده و  قطار به سنندج می‌رسد.

 

وی اضافه کرد: از گردنه صلوات آباد به سنندج هم یک طراحی انجام شده و 43 کیلومتر مسیر جدید تعریف شده است که در حال آماده شدن برای مناقصه است/ فارس

 

انتهای پیام/

  سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 | 12:15

  کد خبر : 29617

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید