کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تعرفه‌های گمرکی بالا، بازار بانه را به تعطیلی کشانده است؛

معیشتی که پشت مرزها جا ماند

منطقه بانه در استان کردستان یکی از مناطقی است که مردمان آن به دلیل محرومیت و نداشتن امکانات با بیکاری مواجه‌اند و تنها راه امرار معاش آنها فروشندگی در مرز است.

به گزارش کُردتودی، این بازار در کل کشور شناخته شده است و سال‌هاست که وجود دارد و شهروندان زیادی هر سال برای خرید کالا به این منطقه می‌روند، اما حالا این منطقه دچار تنشی جدی برای ادامه فعالیتش شده؛ تنشی که در چند روز اخیر باعث نگرانی ساکنان و فروشندگان و بازاریان این منطقه شده است.

 

عثمان مروتی، رییس اتاق اصناف بانه در کردستان گفته است: «کاسبان و مغازه‌داران بانه نسبت به بسته شدن بازارچه‌های مرزی و افزایش تعرفه‌های گمرکی اعتراض دارند. بازاریان و اصناف بانه خواستار بازگشایی مرز هستند و مغازه‌داران در بانه در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، سفره خالی را در خیابان پهن کرده‌اند.»

 

او اضافه کرد: «با بسته‌شدن مرز کولبری در بانه، وضعیت کسب مغازه‌داران این شهر کساد شده و پس از بسته‌شدن مرزها و بازگشایی بازارچه پیله‌وری، برای ورود کالاهای وارداتی این مغازه‌داران که اجناس خود را از طریق کولبری وارد می‌کردند،با مشکل مواجه شده‌اند.

 

زیرساخت محوطه بازارچه؛ ازجمله محوطه‌سازی، اینترنت مورد نیاز و جاده دسترسی به بازارچه و تعرفه‌های گمرکی اعتراض مردم را به‌دنبال دارد؛ زیرا هیچ مغازه‌داری نمی‌تواند کرایه مغازه را پرداخت کند و از آنجا که در مناطق غرب ایران، مشاغل جایگزین وجود ندارد، بسته شدن این مرزها، اشتغال مردم محلی را با مشکل مواجه می‌کند و نه تنها کولبران، بلکه کاسبان محلی نیز ضرر می‌کنند.»

مروتی ادامه داد: «در حال حاضر سه روز است که بازار بسته است و حتی یک مغازه هم باز نیست و هرمسافری که به بانه آمده، دست خالی برگشته است لذا از مسوولان امر خواستار رسیدگی سریع‌تر و ساماندهی بازار بانه هستیم. مردم بانه که انتظار داشتند این شهر به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود، اکنون با بسته شدن مرز، شاهد هستند که کالا به سختی تأمین می‌شود؛ به طوری که هزینه ورود کالا از مرز، چند برابر شده و این امر روی قیمت تمام شده تمام کالاها تأثیر گذاشته است.»

گلایه بازاریان بانه از بسته شدن مرزها
بازاریان شهرستان بانه در چند روز گذشته به نشانه اعتراض نسبت به بسته شدن مرزها، مغازه‌ها و پاساژهای سطح شهر را بسته‌اند. طرح ساماندهی مبادلات مرزی مردادماه سال گذشته با رایزنی‌های فرماندار بانه و نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، تصویب و به دنبال اجرای این طرح معابر موقت مرزی به دستور دولت مرکزی عراق بسته شد.

انتقاد نماینده سقز و بانه از وضعیت مرزها
آقای منصور مرادی، نماینده مردم شهرهای سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت مردم مرزنشین استان کردستان به «صبح نو» می‌گوید: خوشبختانه امروز طرح ساماندهی معابر مرزی کشور که همان معابر کولبری است در نخستین دستور جلسه کمیسیون برنامه و بودجه قرار گرفت و به تصویب رسید. امیدواریم این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین صحن مجلس هم به تصویب برسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: وضعیت مربوط به مرزهای کشور که با مصوبه هیأت دولت مدت زمانی است که مسدود شده، ایجاد نارضایتی در شهرهای مرزی کشور را به وجود آورده به‌گونه‌ای که حتی باعث تحصن و بستن بازارهای شهرهای مرزی شده و سفره خالی را در خیابان‌ها پهن کرده‌اند.

مرادی با بیان اینکه مردم شهرهای مرزنشین در جنگ هشت ساله تحمیلی درد و رنج زیادی را تحمل کردند، ادامه می‌دهد: هنوز بیشتر مردم این شهرها دردهای ناشی از جنگ را تحمل می‌کنند و برای برقراری امنیت شرایط را به خوبی برای کشور فراهم کرده‌اند اما دولت و هیأت دولت و مدیران ملی در این موضوع کوتاهی کردند و هیچ سرمایه‌گذاری در این شهرهای مرزی انجام نشده که امروزه ما نمایندگان دلمان به این خوش باشد که در این شهرهای مرزی تعدادی سر کار باشند.

 

او اضافه می‌کند: بیشتر درآمد مردم در شهرهای مرزی ناشی از فعالیت‌های مرزی است، هم اکنون به دلیل بستن مرزها و ماندن جنس‌ها در آن طرف مرزها معیشت مردم تأمین نمی‌شود و حتی در تعطیلات عید نوروز این افراد نتوانستند لباسی برای فرزندان خود خریداری کنند.


نماینده مردم شهرهای سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی تأکید می‌کند: کولبرها با فعالیت خود در این مرزها حداقل کنند که در ماه 600 الی 700 هزار تومان کسب درآمد می‌تواند قسمتی از هزینه خانواده‌های روستاها و شهرهای مرزی را تأمین کند.

 


 مرادی یادآور می‌شود: در این چند ماهی که مرزها بسته شده مردم با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند و مردم از این وضعیت بی‌درآمدی نگران هستند.

روحانی رییس جمهوری کشورمان در شعارهای انتخاباتی خود قول دادند که برای شهرهای مرزی درآمد پایدار ایجاد خواهند کرد اما امروز می‌بینیم که نه تنها این شعارها محقق نشد بلکه منجر به بسته شدن مرزها شد. ما نمایندگان استان‌های مرزنشین پیگیر موضوع باز شدن مرزها و ساماندهی آن هستیم.

 

او با اشاره به اینکه آقای وزیر کشور باید در خصوص سؤالات نمایندگان پاسخگو باشد، می‌گوید: امیدواریم در چند روز آینده وزیر کشور در صحن مجلس بتواند در خصوص عدم توجه به مرزها و بی‌توجهی به تحصن‌هایی که مردم در این شهرهای مرزی دارند به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد. با این شرایط اگر دولت تلاشی برای باز کردن مرزها انجام ندهد ما نمایندگان پیگیری‌های خود را در خصوص سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمدهای پایدار برای مردم مرزنشین افزایش خواهیم داد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تأکید می‌کند: مردمی که درآمد نداشته باشند با مشکلات اجتماعی و امنیتی زیادی روبه‌رو می‌شوند. با این شرایط وضعیت خوبی برای آینده کشور نخواهیم داشت. روی دادن این مشکلات در شهری که حالا حدود 10 سالی می‌شود که به‌عنوان یکی از قطب‌های عرصه کالای قاچاق شناخته می‌شود، اتفاق غریبی نیست. بانه با سیاست‌های غلطی که در حوزه صنایع صوتی و تصویری رخ داد حوالی سال‌های 1385 تا 1388 به‌عنوان بهشت کالاهای قاچاق صوتی و تصویری معروف شد.

 

زنجیره تصمیم‌سازی‌های اشتباه، در طول سالیان اخیر، این شهر و پاساژهای رنگارنگش را به محلی پرسود برای تجارت‌های غیرقانونی و غیررسمی لوازم خانگی، صوتی و تصویری و سایر محصولات الکترونیکی تبدیل کرد و تداوم این داستان سبب شد تا کم کم قیمت واحدهای تجاری در این شهر مرزی و کوچک سر به فلک بکشد و کار به فروش اینترنتی و تحویل در محل هم برسد.

 

حالا و در چنین شرایطی، تجمع کاسبان و فروشندگان بانه‌ای و تعطیلی بازار، کار را برای مدیران شهر بیش از پیش سخت کرده است. آنان باید تصمیمی بگیرند تا نه سیخ قانون بسوزد و نه کباب تجارت پرسودی که هم مشتریان و هم فروشندگانش از آن رضایت دارند و به طور غیررسمی، مورد اغماض قانونی هم قرار داشت.

منبع: صبح نو

 

انتهای پیام/m.s

  دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 | 10:26

  کد خبر : 29532

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  پیشنهاد سردبیر:

  آرشیو پیشنهاد سردبیر

  گزارش و تحلیل:

  آرشیو گزارش و تحلیل
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید