کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حواشی و تصاویر جذاب جشنواره جهانی فجر ۳۶ | از دست ندادن مریلا زارعی با هنرمند چینی تا کمی دعوا!

حواشی و تصاویر جذاب از سه روز ابتدایی سی و ششمین جشنواره جهانی فجر را در این قسمت ببینید.

به گزارش کُردتودی، جشنواره جهانی فجر این روزها با دبیری رضا میرکریمی آدر حال برگزاری است . در این قسمت به حواشی این سه روز جشنواره و همچنین تصاویر جذاب جشنواره جهانی فجر ۳۶ می پردازیم . با ما همراه باشید.

جشنواره جهانی فجر ۳۶

شروع آرام جشنواره جهانی فجر ۳۶ با مهمانان خارجی و غیرسینمایی

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در اولین روز برپایی خود یعنی پنج شنبه سی ام فروردین ماهدر پردیس سینمایی چارسو آرام و خلوت پشت سرگذاشته شد و فیلم‌های ایرانی و خارجیطبق جدول با حضور نسبتا خوب تماشاگران نمایش داده شدند.

در این روز فیلم «درساژ» به کارگردانی پویا بادکوبه که در جشنواره فیلم برلین نمایش داده شده بود،با اولین اکران داخلی خود میزبان میهمانان جشنواره و مردم علاقه مند شد و برخی عوامل هم ازجمله علی مصفا و شبنم مقدمی در سالن شماره یک چارسو حضور داشتند.دیگر‌ فیلم ایرانی روز اول جشنواره گرگ بازی عباس نظام دوست بود که تقریبا با حضور تمام بازیگرانش پرمخاطب‌ترین فیلم روز نخست جشنواره شد و علی مصفا با این فیلم بازیگر دو فیلمی روز اول جشنواره بود.

این فیلم با استقبال خوبی همراه بود اما پایان بندی مبهم آن باعث تعجب و پرسش از بازیگران فیلم شد که برخی از آن ها هم تاکید بر عامدانه بودن ابهام فیلم داشتند.

در حالی که هنوز برخی آماده سازی های نهایی در پردیس چارسو انجام نشده و حتی جایگاه مشخصیبرای خبرنگاران نبود، مهمانان غیر سینمایی متعددی به جشنواره آمدند که از آن جمله به استاندار تهران،فرماندار تهران، خانواده شهیدان احمدی روشن و هادی باغبانی و جواد حق شناس نماینده شورای شهر می‌توان اشاره کرد.

روز اول جشنواره جهانی فجر ۳۶

در بخش بازار جشنواره همانند چند سال گذشته غرفه‌های موسسات داخلی و خارجی برپا شدند و علاوه بر ایران نام کشورهایی همچون قزاقستان، امارات، فرانسه، سوریه، لبنان، هند، هم دیده می شود هرچند بیشتر این غرفه ها در روز نخست خالی بودند.‌

نکته قابل توجه در بخش بازار حق یک‌بار ورود برای خبرنگاران است که مسئول کنترل بلیت این بخشهنگام ورود خبرنگاران تاکید می‌کرد اگر‌ وارد بازار شوند تا پایان دیگر حق ورود به بازار ندارند.

آماده نشدن دفترچه راهنما برای بهتر مطلع شدن برنامه‌ها و جدول پخش جشنواره از دیگر نکات قابل اشاره است  که در روز اول بسیاری از اهالی رسانه به دنبال آن بودند ولی گفته شد که برای روز دوم  با رفع یک اشکال برنامه جشنواره در دسترس خواهد بود.

فرانکو نرو بازیگر سرشناس ایتالیایی از مهم ترین چهره های مهمان جشنواره بود که بابک کریمی هم او را همراهی می‌کرد.

از دیگر نکات جالب توجه جشنواره اضافه شدن بازیگرانی همچون پانته آ پناهی‌ها به تیم برگزار کننده جشنواره استکه در کنار رضا کیانیان، نگار جواهریان، علیرضا شجاع نوری و مازیار میری در چارسو حضور دارد.

روز دوم جشنواره جهانی فجر ۳۶ تحت تاثیر حضور چند سلبریتی

۳۱ فروردین اگرچه روز دوم سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود اما به دلیل تعطیلی روز جمعه،جمعیت بیشتری به پردیس سینمایی چارسو آمده بودند که در این بین حضور مردم عادی برای دیدنچهره‌های سینمایی و گرفتن عکس یادگاری و اضافه شدنشان به جمع مهمانان و اهالی رسانه سبب به هم ریختگی و آشفتگی کاخ جشنواره شد.

در این‌ روز تعداد فیلمهایی که با تاخیر به نمایش درآمد، به نسبت زیاد بود که یکی از دلایل آن بروز نقص فنیبود که از آن جمله می‌توان به فیلم‌ «بنفشه‌های آفریقایی» مونا زندی اشاره کرد. این فیلمنه تنها خودش با ۵۰ دقیقه‌ تاخیر نمایش داده شد، بلکه در میانه نمایش هم به دلیل مشکل فنی برای دقایقی قطع شد با این حال داستان و کیفیت خوب فیلم‌، تمام تماشاگران را تا پایان نگه داشت.

نکته جالب توجه هم‌ برای تماشای این فیلمِ بخش بازار، حضور مخاطبانی بود که خیلی به ندرت کارت بازار در دست داشتند.

دیگر فیلم‌ مشکل‌دار روز دوم جشنواره «سراسر شب» فرزاد موتمن بود که اصلا به ساعت نمایش نرسیدو این کارگردان به ایسنا توضیح داد که بخشی از مرحله فنی فیلمش تکمیل نشده ولی امکان دارد برای روزهای آینده جشنواره آماده شود.

در چند سال اخیر که جشنواره جهانی از جشنواره ملی جدا شده و رضا میرکریمی دبیر آن بوده، فضای حرفه‌ایو نظم یکی از ویژگی‌های بارز آن بوده است؛ ویژگی‌ای که امسال در دومین روز جشنواره با نمایش فیلم‌ ایرانی «هت تریک» رامتین لوافی که پیش از این نمایش داده نشده بود، خدشه‌دار شد و صدای اعتراض بسیاری را درآورد.

روز دوم از جشنواره جهانی فجر ۳۶

امسال علاه بر کسانی که بلیت خریداری می‌کنند، طبق اعلام قبلی خبرنگاران هم برای تماشایفیلم‌ها باید بلیت رزرو کنند اما حضور مهمانان زیاد این فیلم و بی‌نظمی ایجاد شده، سبب شدتعدادی از کسانی که در صف طولانی و پرازدحام «هت تریک» ایستاده بودند، موفق به ورود به سالن نمایش نشوندو اعتراض آن‌ها با حضور فاطمه معتمدآریا و شنیدن صحبت‌های آن‌ها همراه شد؛ هرچند برخی فرصت طلب هم در همین حین دعوا با معتمدآریا سلفی می‌گرفتند.

البته نمایش فیلم‌ «هت تریک» فقط با این حاشیه روبه‌رو نبود، بلکه ورود برخی بازیگرانش از جمله امیر جدیدی وپریناز ایزدیار جمعیتی را به چارسو کشانده بود که از صدای فریاد آنها می‌شد تشخیص دادفقط برای عکس گرفتن با سلبریتی‌ها آمده‌اند و تعدادی از این افراد را هم می‌شد جلوی پله‌های برقی ساختمانبه راحتی دید و مشخص نیست آن‌هایی که در حالت خوشبینانه برای دیدن یک‌ فیلم بلیت خریده بودند، چطور در طبقات برای سلفی گرفتن می‌چرخیدند و از مجموعه خارج نشده بودند.

جدا از نمایش فیلم‌ها که همچنان فیلم‌های ایرانی با استقبال بیشتری روبه‌رو هستند،بخش ویژه‌ای در دومین روز جشنواره افتتاح شد که آن هم به نمایش تعدادی عکس با مرور ۱۲۰ سالسینمای ایران اختصاص داشت. این عکس‌ها در طبقه ششم پردیس چارسو نصب شده و البته گفته شد که تماشای آنها برای عموم آزاد است و اگر اینطور باشد معلوم نیست فضای جشنواره چگونه قابل کنترل خواهد شد.

در این روز برخی اقلام اطلاعاتی جشنواره از جمله برگه راهنمای پردیس و دفترچه جدول روزانه فیلم‌هابه دو زبان انگلیسی و فارسی در اختیار مخاطبان جشنواره قرار گرفت؛ ضمن اینکه کاتالوگ جشنواره هم به صورت دیجیتالی پیش از این در سایت رسمی جشنواره در دسترس بود.

حاشیه های روز دوم جشنواره جهانی فجر ۳۶

نکته‌ای که گاهی میان برخی مخاطبان ثابت چند دوره اخیر جشنواره جهانی فجر شنیده می‌شودبه حرف‌های رضا کیانیان (رییس کاخ جشنواره) و توزیع نشریه روزانه کاغذی مربوط می‌شود؛چرا که او چند دوره قبل بر توزیع نشدن بولتن و نشریه کاغذی روزانه برای کمک به حفاظت از محیط زیست تاکید کرده بودولی امسال نه تنها نشریه روزانه کاغذی چاپ می‌شود بلکه دوهفته‌نامه (سینما) هم که دوره جدیدش به شماره سه رسیده و قیمت فروش هم دارد در جشنواره توزیع می‌شود.

از دیگر نکات قابل اشاره روز دوم جشنواره نشست خبری بازیگر سرشناس ایتالیاییفرانکو نرو بود که با وجود طولانی بودن، مطرح‌ نشدن سوالات خوب اعتراض و گله برخی را پساز نشست به دنبال داشت؛ این نکته بار دیگر فقر اطلاعاتی عده‌ای که به عنوان خبرنگار سینمایی در این‌ جلسات حضور پیدا می‌کنند را نشان داد که در کنار تعدادی دیگر از منتقدان به جشنواره جهانی فقط به عنوان یک دورهمی سالانه نگاه می‌کنند.

از چهره‌های این روز جشنواره هم به رضا بابک، رامبد جوان، صابر ابر، امیر جدیدی، پریناز ایزدیار،علیرضا قاسم خان (مدیرعامل موزه سینما)، مرضیه برومند، فرهاد توحیدی، شقایق فراهانی،سیروس الوند، میترا حجار و مرتضی رزاق کریمی می‌توان اشاره کرد.

حاشیه‌های سومین روز جشنواره جهانی فجر ۳۶؛ از آرزوی تبریزی برای «مارموز» تا حضور الیور استون در ایران

سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر روز شنبه، اول اردیبهشت ماه آرام و خلوت شروع شد اما از ساعات عصرگاهی بر تعداد مخاطبان جشنواره و همچنین خبرهای حاشیه‌ای و مهم آن افزوده شد.

در یکی از سانس‌های آخر این روز طبق جدول نمایش، فیلم جدید کمال تبریزی با نام «مارموز» در سالن جدید پردیس چارسو که در پشت بام و در جایی شبیه یک سوله ساخته شده است، رونمایی شد و البته به نظر می‌رسید جانمایی همین سالن که ظرفیت تماشاگر نسبتا خوبی هم دارد، سبب شده امسال از کافه‌ای که در پشت بام برای مهمانان جشنواره علم می‌شد، خبری نباشد. البته بماند که وزش باد شدید و بارش باران صداهای گاه آزاردهنده و ترسناکی را هنگام تماشای فیلم در این شبه سالن به گوش می‌رساند.

با این حال فیلم کمدی سیاسی تبریزی با بازی حامد بهداد در نقش مردی که با عقاید و تفکراتیتند به دنبال نماینده مجلس شدن است، با استقبال زیاد تماشاگران روبرو شد وعده زیادی روی پله‌ها و کف سالن به تماشای «مارموز» نشستند. گرچه با وجود رضایت نسبیمخاطبان، فیلم جدید تبریزی به رغم داشتن ظرفیت لازم، نتوانسته به حد و اندازه مارمولک برسد و آن فیلم همچنان جزو آثار شاخص تبریزی محسوب می‌شود.

البته شاید سرنوشت فیلم‌های توقیفی و اتفاقات چند سال گذشته برای برخی فیلم‌هارا بتوان دلیلی در کمتر موفق بودن مارموز دانست؛ نکته‌ای که در حرف‌های پیشاز شروع فیلم‌ تبریزی هم مشهود بود.

در روز سوم جشنواره جهانی فجر ۳۶ چه گذشت؟

او قبل از نمایش فیلمش به حاضران گفت: فیملی که می‌بینید یک استنباط شخصی ازیک مسأله بغرنج و پیچیده ایران امروز است. من امیدوارم کسانی که به این فیلم انتقاد دارند،حوصله و صبر کافی برای تحملش داشته باشند و خیلی امیدوارم که این، اولین و آخرین اکران فیلم مارموز نباشد.

از دیگر فیلم‌های ایرانی مهم‌ روز سوم جشنواره، «حکایت دریا» ساخته بهمن فرمان‌آراقابل اشاره است که در نیمه روز و در فضایی نسبتا خلوت به نمایش درآمد.

در این روز هم‌ مانند دو روز ابتدایی جشنواره، مهمانان هنری و غیرهنری متعددی به کاخ جشنواره آمدند که از آن جمله به معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، بهمن فرمان‌آرا، طناز طباطبایی، فریدون جیرانی، جواد عزتی، مه‌لقا باقری، سعید ملکان، رامبد جوان، شهرام حقیقت‌دوست و نیز رییس سازمان سینمایی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توان اشاره کرد.

سید عباس صالحی پس از بازدید از محل جشنواره نسبت به برخی اتفاقات سینمایی و غیرسینمایی مورد پرسش قرار گرفت که فقط به سوالات سینمایی پاسخ داد و حتی درباره دستگیری رییس اداره ارشاد مشهد نیز اظهارنظر نکرد.

پیش از حضور صالحی، برخی دست‌اندرکاران جشنواره از دو کودک دختر و پسری کهتقریبا با همان شمایل پوستر اصلی جشنواره در پردیس می‌چرخیدند، خواستند کهخوش‌آمدگویی وزیر باشند و البته چرخاندن این دو کودک و عکس گرفتن مداوم عکاسانو برخی حاضران در جشنواره باعث انتقاد عده‌ای هم شده است؛چرا که معتقدند این نوع رفتارها خلاف حقوق کودکان است.

حاشیه های روز سوم جشنواره جهانی فجر ۳۶

از این‌ها گذشته یکی از اتفاقات قابل تأمل جشنواره جهانی فجر امسال حضور مهمانان خارجیو بیشتر از آن استقبال برخی رسانه ای ها و حاضران از آن هاست که تقاضاهای زیادبرای مصاحبه و هم‌چنین سلفی های فراوان کلافگی و عصبیت آن ها از جملهفرانکو نرو بازیگر مطرح ایتالیایی را به همراه داشته است.

شاید همین دلایل هم باعث می‌شود که شنیده شود الیور استون تمایل چندانی به مصاحبه اختصاصی با رسانه ها ندارد و البته باید دید او پس از حضور در کاخ جشنواره چه میزان از وقت خود را صرف گفت‌وگو و سلفی می‌کند!

این کارگردان مطرح آمریکایی طبق گفته رضا میرکریمی دبیر جشنواره، جمعه شب وارد ایران شدهو روز دوشنبه به کاخ جشنواره می آید تا پس از آن طبق برنامه اعلام شدهچهارشنبه، پنجم اردیبهشت ماه نشست خبری داشته باشد.

تصاویر جشنواره جهانی فجر ۳۶
جشنواره جهانی فجر 36

طناز طباطبایی

جشنواره جهانی فجر 36

رضا کیانیان

جشنواره جهانی فجر 36

نگار جواهریان

جشنواره جهانی فجر 36

مازیار میری و بهناز جعفری

جشنواره جهانی فجر 36

کتایون ریاحی

جشنواره جهانی فجر 36

آزاده نامداری

جشنواره جهانی فجر 36

شبنم مقدمی و علی مصفا

جشنواره جهانی فجر 36

هانیه توسلی

جشنواره جهانی فجر 36

فاطمه معتمدآریا

جشنواره جهانی فجر 36

نگار جواهریان و شقایق فراهانی

جشنواره جهانی فجر 36

نگار جواهریان و طناز طباطبایی

جشنواره جهانی فجر 36

دست ندادن مریلا زارعی با مرد چینی که سوژه شد

جشنواره جهانی فجر 36

محمدرضا غفاری و ریما رامین فر

جشنواره جهانی فجر 36

طناز طباطبایی

جشنواره جهانی فجر 36

مریلا زارعی

جشنواره جهانی فجر 36

پانته آ پناهی ها

جشنواره جهانی فجر 36

نگار جواهریان

جشنواره جهانی فجر 36

مهتاب نصیرپور و محمد رحمانیان

جشنواره جهانی فجر 36

جواد عزتی

جشنواره جهانی فجر 36

پریوش نظریه

جشنواره جهانی فجر 36

معصومه ابتکار

جشنواره جهانی فجر 36

امیر جدیدی

جشنواره جهانی فجر 36

مجید مجیدی

جشنواره جهانی فجر 36

محمدرضا غفاری

جشنواره جهانی فجر 36

ریما رامین فر

جشنواره جهانی فجر 36

دکتر علی اکبر صالحی

جشنواره جهانی فجر 36

فرهاد اصلانی

جشنواره جهانی فجر 36

مهلقا باقری

جشنواره جهانی فجر 36

فاطمه معتمدآریا

جشنواره جهانی فجر 36

پانته آ پناهی ها و ریما رامین فر و محمدرضا غفاری

جشنواره جهانی فجر 36

شیرین یزدان‌ بخش

جشنواره جهانی فجر 36

حمیدرضا آذرنگ

جشنواره جهانی فجر 36

رامبد جوان

جشنواره جهانی فجر 36

فریدون جیرانی

ایرنا / ایسنا / مهر

  دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 | 07:33

  کد خبر : 29521

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  پیشنهاد سردبیر:

  آرشیو پیشنهاد سردبیر

  گزارش و تحلیل:

  آرشیو گزارش و تحلیل
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید