25 سال عشق در گره زدن سرنوشت به قفس ها ی پرندگان ! | کُردتودی
کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

25 سال عشق در گره زدن سرنوشت به قفس ها ی پرندگان !

«حسن آقا» از کفتربازان بنام سنندج است که در بلوار 28 دی سنندج مغازه ی کبوتر فروشی دارد، از او می پرسم چه چیزی 25 سال سرنوشت تو را به قفس ها گره زده است؟ می گوید: عاشقی!

به گزارش کُردتودی، کافی است گاهی به پشت بام خانه‌تان بروید و اطرافتان را نگاه کنید؛ احتمالاً چند کبوترباز را در حال " عشق ‌بازی" با کبوترهایشان خواهید دید. و اگر در جایی زندگی می‌کنید که دیدن این آدم‌ها برایتان سخت است، فقط کافی است گاهی به آسمان نگاه کنید.


کسانی می‌گویند که علاقۀ انسان به حیوانات ریشۀ تکاملی دارد. یعنی ادامۀ دوستی هزاران‌سالۀ‌انسان با حیوان برای شکار، دامپروری و تغذیه که موجب پیوند حیات انسان با حیوان بوده، امروزه به شکل علاقه به حیوانات بروز می‌کند.


مشهور است که کبوتر‌بازان همیشه سر‌به هوا هستند و در کوچه و خیابان و در همه حال نگاهشان به آسمان است. اگر در یک میهمانی کسی را دیدید که به جای تماشای غذاها و میوه‌ها و نوشیدنی‌ها و گفتگو با بقیه به سقف خیره است، بدانید که او یک کبوترباز و یا به اصطلاح قدیمی‌ها، "عشق‌باز" است.

 


«حسن آقا» از کفتربازان بنام سنندج است که در بلوار 28 دی سنندج مغازه ی کبوتر فروشی دارد، وی  که بیش از 25سال است که فقط کبوترخرید و فروش می کند. می گوید: این شغل را از پدرم یاد گرفته ام، او  حدود 170 پرنده دارد و گونه های مختلف را پرورش می دهد تا در  بازار به فروش  برساند.


می پرسم چه چیزی 25 سال سرنوشت تو را به  قفس ها گره زده است؟ می گوید: عاشقی.

 

وقتی از او درباره انواع پرنده و قیمت هایش می پرسم می گوید:  فقط یک گونه پرنده را مثال می زنم «کفتر» خودش ده ها اسم متفاوت دارد از دم چتری، آلمانی، پا پری  بگیر تا طوقی  که خودش 9 مدل دارد، قیمت هر کبوتر  بر اساس نژاد، رنگ و ملاک های دیگر سنجیده می شود و از 5 هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان خرید و فروش می شود.

 

گذر در این مغازه ی پرنده فروشی و دنیای پرنده بازان حکایت از آن دارد که این پرنده بازی هم برای خودش عالمی دارد. حال و هوای این عالم در مغازه ی حسن آقا به خوبی روایتگر این دنیای عجیب و غریب است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/s.m

 

  دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 | 07:24

  کد خبر : 29518

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید