کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

«دندان» هایی که قربانی «گرانی» می شوند !

«دندان» هایی که قربانی می شوند، «گرانی» ، مطب دندانپزشکی

فرا رسیدن 23 فروردین که به «روز دندانپزشک» نامگذاری شده، بهانه ای شد تا مثل همیشه از دندان بگوییم که این روزها قربانی گرانی شده اند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از آفتاب دل، فرا رسیدن 23 فروردین که به «روز دندانپزشک» نامگذاری شده، بهانه ای شد تا مثل همیشه از دندان بگوییم که این روزها قربانی گرانی شده اند.


هزینه‌های دندانپزشکی از نظر بسیاری از مردم «گران» هستند، واقعیت این است که بسیاری از مردم از عهده هزینه‌های دندانپزشکی برای نگهداری دندان‌های خود برنمی‌آیند و یکی از عوامل بی‌دندانی در کشور ما،مشکلات مالی مردم و نداشتن پول کافی برای درمان‌های دندانپزشکی است.البته این دلیل تنها عامل شیوع بی‌دندانی نیست و بی‌دندانی که یک نوع معلولیت تلقی می‌شود علل متنوعی دارد.


26  سال است که از نامگذاری ۲۳ فروردین ماه به عنوان روز دندانپزشک می گذرد اما کمتر کسی تاریخ آن را به یاد دارد. در سال ۱۳۶۰ بود که مجلس شورای اسلامی به منظور گسترش و پیشرفت خدمات درمانی و بهداشت دهان ودندان در مناطق محروم کشور قانونی با عنوان «طرح تربیت بهداشت کاران دهان ودندان» راتصویب کرد. در این قانون، وزارت بهداشت و درمان موظف شدند که داوطلبانی را برای تربیت در این دوره جذب کنند و پس از اعزام این گروه در سال ۱۳۶۲ بود که این روز به عنوان روز دندانپزشک به تصویب نخست وزیر رسید.

 

تا دردشان به اینجا نرسیده بود جرات نداشتند به دندانپزشک مراجعه کنند


این روزها هزینه های دندانپزشکی آنقدر بالاست که مطب های دندانپزشکی خالی و کلینیک های دولتی که در آن خدمات دندان انجام می گیرد، پر از بیمار است. کلینیک هایی که شاید از کیفیت کمتری به نسبت مطب ها برخوردار باشند اما به دلیل هزینه های پایین تری که دارند افراد بیشتری را به خود جذب می کنند.


وارد مطب دندانپزشکان که می شوی شاید به ندرت بتوانی یک یا چند نفر را در آنجا ببینی که هر کدام از درد بالایی که دارند گلایه می کنند و به قول خودشان تا دردشان به اینجا نرسیده بود جرات نداشتند به دندانپزشک مراجعه کنند.


 *انتقاد از هزینه های بالای دندانپزشکی


مریم محمدی از بیماران حاضر در مطب با انتقاد از هزینه های بالای دندانپزشکی گفت : بیشتر از چندین ماه است که درد زیادی در دندان هایم احساس می کنم اما چه کسی جرات دارد با این هزینه ها به دندانپزشک مراجعه کند.


وی ادامه داد: برای رسیدگی به پوسیدگی و یا روکش یک دندان باید هزینه ای بین 150 تا 200 هزار تومان پرداخت کنم که این قیمت ها نیز مربوط به برخی دکترهایی است که به ندرت می توان پیدا کرد و هزینه سایر دندانپزشکان بسیار بالاتر از این مقدار است.


محمدی با بیان اینکه یک کارمند ساده است ، گفت : شاید یک مراجعه به دندانپزشک سبب صرف نصف و یا تمام حقوق یک ماهم شود و به عبارتی باید فکری برای سایر هزینه هایم بکنم.


 *بیشتر مطب ها هزینه های ثابتی برای درد دندان دریافت نمی کنند


وی ادامه داد : بیشتر مطب ها هزینه های ثابتی برای درد دندان دریافت نمی کنند و به عبارتی نمی توان نظارت خاصی را در بین دندانپزشکان این شهر مشاهده کرد و قیمت ها از بالای شهر تا پایین شهر تفاوت فاحشی با هم دارند.


این شهروند سنندجی افزود : در اکثر اوقات ترجیح می دهم به کلینیک های تخصصی دولتی یا درمانگاه های خیریه که دارای تعرفه های مشخصی هستند، مراجعه کنم.


این روزها هزینه پر کردن دندان در مطب های دندانپزشکی سنندج حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان آب می خورد، عصب کشی از ۳۰۰ تومان شروع می شود تا ۶۰۰ تومان و اگر روکش هم بخواهیم صد یا صد و پنجاه تومان ناقابل دیگر را هم باید اضافه تر پرداخت کنیم.


*دندانپزشکی به قشر مرفه اختصاص دارد


افزایش قیمت های خدمات دندانپزشکی تا به آنجایی رسیده است که این روزها تنها اقشار خاصی از مردم جامعه می توانند از پس هزینه های خدمات خاص دندانپزکشی مانند دندان پزشکی زیبایی بر بیایند و در این میان سایر افراد از طبقات متوسط رو پایین و ضعیف جامعه اگر به مشکلات دندانی مواجه شوند مجبورند یا از خدمات درمانگاه خیریه و ارزان قیمت دندان پزشکی که کیفیت چندانی هم ندارند بهره بگیرند و یا به طور کلی از خیر دندان داشتن گذشته و عطای دندانشان را به لقایش ببخشند.

 

هرچند در دهه اخیر شمار دانشگاه های دندانپزشکی سه برابر و شمار دندانپزشکان دو برابر شده اما سطح سلامت دهان و دندان مردم بالاتر نرفته است، حال مقصر چه کسی است، دندانپزشکان و تعرفه های بالای آنها، مردمی که به سلامتی خود اهمیت نمی دهند یا بیمه و بیمه گذار؟!

 

*عدم پوشش بیمه از خدمات دندانپزشکی


به نظر می رسد از يک سو مردم به دليل مشکلات اقتصادي و هزينه‌هاي بالاي خدمات دندانپزشکي از رفتن به مطب دندانپزشکان سر باز مي‌زنند و از سوي ديگر دندانپزشکان به دليل عدم مراجعه بيماران با مشکلات فراواني مواجه مي‌شوند و اين مسئله يک آسيب دوجانبه را در پي خواهد داشت که به دنبال آن هم مردم به لحاظ بهداشت دهان و دندان دچار آسيب خواهند شد و هم دندانپزشکان به لحاظ امنيت شغلي.اما در این میان عدم پوشش بیمه از خدمات دندانپزشکی نیز سبب مشکلات زیادی برای مردم شده است که با ادامه این روند شاهد به خطر افتادن سلامت دندان و در پی آن سلامت جامعه خواهیم بود.


انتهای پیام/sh.s

 

پنجشنبه 23 فروردین 1397 | 08:40

کد خبر : 29391

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید